Aktualności
Piotr Lemańczyk Quartet North

Jesienne spotkania z jazzem

3.10.2015, godz. 19.00
Piotr Lemańczyk Quartet North

8.10.2015, godz. 19.00
Piotr Wyleżoł Quartet

22.10.2015, godz. 19.00
Laboratorium

23.10.2015, godz. 19.00
The Nightwatchers

30.10.2015, godz. 19.00
Piotr Nalepa – Breakout Tour


Teatr Muzyczny 
ul.Żeglarska 8
Toruń

Bilety: Biurze Obsługi Widza przy ul. Żeglarskiej 8

www.teatrmuzyczny.torun.pl

Jesienne spotkania z jazzem w Toruniu

Anna JasińskaPiotr Lemańczyk Quartet zainauguruje 3 października w Teatrze Muzycznym cykl jazzowych koncertów.

Pierwszy w roku jesienny miesiąc w Teatrze Muzycznym to nie lada gratka dla fanów jazzu. To właśnie ten styl muzyczny będzie dominował na scenie Teatru – trzy na pięć zaplanowanych w październiku koncertów to koncerty jazzowe.

Jesienny cykl Jazz w Pałacu 3 października otworzy Piotr Lemańczyk ze swoją formacją Quartet North. Ten jeden z najbardziej uznanych polskich basistów jazzowych koncertuje i nagrywa z najwybitniejszymi nazwiskami światowego jazzu. Jego nowy projekt Baltic Dance to muzyka, w której można odnaleźć ekspresję, dbałość o każdy dźwięk, wirtuozerię, przestrzeń, rozbudowane improwizacje, nowoczesność i tradycję, a więc to, co decyduje o wyjątkowości muzyki jazzowej. Na scenie partnerują mu Emil Miszk (trąbka), Sławomir Koryzno (perkusja) oraz Szymon Łukowski (saksofon), o którego talencie muzycznym widzowie Teatru Muzycznego mogli przekonać się na Machiavellim, czy Pannie Tutli Putli, gdzie gra pod kierownictwem Tomasza Lewandowskiego.


Piotr Wyleżoł


Kilka dni później na Żeglarską 8 ponownie zawita Piotr Wyleżoł. Wcześniej gościł tu jako członek zespołu Jerzego Małka, 8 października zagra ze swoją formacją. Zespół jednego z najlepszych polskich pianistów jazzowych, złożony jest z wybitnych muzyków: Michała Barańskiego na kontrabasie, Michała Miśkiewicza na perkusji i Roberta Majewskiego na trąbce i flugehornie. Usłyszymy m.in. całkowicie nowe, nie wykonywane wcześniej kompozycje lidera, Piotra Wyleżoła.Ostatnim z cyklu będzie koncert legendarnej grupy Laboratorium 22 października. Laboratorium w latach 70-tych XX wieku uznawane było za jeden z najpopularniejszych zespołów jazz-rockowych w Europie. Choć zmieniał się skład osobowy grupy, Laboratorium zachowało konsekwencję wizji artystycznej. Filarami zespołu, od samego początku do dziś, są: Janusz Grzywacz (instrumenty klawiszowe, lider) i Marek Stryszowski (saksofony, wokal). Oprócz nich na scenie zobaczymy także Krzysztofa Ścierańskiego (gitara basowa), Marka Raduli (gitara) i Grzegorza Grzyba (perkusja).


Rupert Wates


Ale październik w Teatrze to nie tylko jazz, co udowodnią 23 października Bartosz Hadała (piano) i Rupert Wates (gitara, wokal) z formacji The Nightwatchers. Ten grający amerykański folk dwuosobowy zespół do Torunia przybędzie aż z dalekiej Kanady. Muzycy współpracują ze sobą od 2008 roku i mają w swoim dorobku 3 albumy. Utwory, które usłyszymy pochodzą z ich ostatniej płyty. To kompozycje Ruperta Watesa, które podsumowują jego dotychczasowe zainteresowania muzyczne, a jednocześnie do dawnych aranżacji wprowadzają nowe brzmienia.

Na zakończenie miesiąca zapraszamy na koncert poświęcony pamięci dwóch ikon polskiego rocka i bluesa: Tadeusza Nalepy i Miry Kubasińskiej. Liderem projektu, Piotr Nalepa Breakout Tour, jest Piotr Nalepa, który wraz z gitarzystą Robertem Luberą z sukcesem przypominają twórczość Tadeusz Nalepy. Piosenki Kubasińskiej śpiewa córka Lubery, znana z programu The Voice of Poland, Żaneta Lubera, obdarzona mocnym, rockowym głosem. Artyści wykonują najbardziej znane utwory zespołu Breakout i Tadeusza Nalepy, takie jak Kiedy byłem małym chłopcem, Oni zaraz przyjdą tu, Nocą puka ktoś, czy Rzeka dzieciństwa we własnych aranżacjach, nie odbiegających znacznie od oryginałów.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm