Aktualności

Joachim Kühn Solo
1.04 (sobota), godz. 20.30
Wielka Improwizacja
Narodowe Forum Muzyki
Pl. Wolności 1
Wrocław

Kliknij, aby kupić bilet
Joachim Kühn solo we WrocławiuWybitny niemiecki pianista wystąpi solo 1 kwietnia w ramach cyklu Wielka Improwizacja w NFM

Joachim Kühn – pianista i wizjoner urodzony w 1944 roku niedaleko kościoła św. Tomasza w Lipsku. Chętnie przyznaje się do związków z twórczością Johanna Sebastiana Bacha, bowiem jest również klasycznie wykształconym muzykiem, ale niezależnie od swoich szerokich horyzontów pozostaje przede wszystkim wybitnym jazzmanem i nadzwyczajnym improwizatorem. To także jeden z dwójki pianistów, których akceptował Ornette Coleman i jeden z ledwie garstki Europejczyków, którym dane było wydać album w legendarnym wydawnictwie Impulse! Pośród muzyków, z którymi koncertował, są takie wybitne postacie jak Don Cherry, Michael Brecker, Jean-Luc Ponty, Jimmy Garrison, Billy Hart, a nawet polski skrzypek Zbigniew Seifert.Joachim Kühn występował pod koniec listopada zeszłego roku na Festiwalu Pianistów Jazzowych ze swoim New Trio. Tak m.in. pisał o tym koncercie w recenzji dla Jazz Forum Tomasz Szachowski (JF 1-2/2017):

„Kühn  jest fascynującym reżyserem własnego spektaklu. A to wciąga muzyków w ciąg falujących progresji i wtedy muzyka wzbiera nastrojami jak burza na morzu, a to znów zmierza w stronę ściany dźwięku, by za chwilę szokować obsesyjnymi, powtarzalnymi figurami, zaskakującymi tremolami czy repetycjami. Kuhn czerpie sporo z arsenału muzyki współczesnej, ale jego narracja jest na wskroś jazzowa, pulsująca jak obnażony nerw.

Oczywiście nie dotyczy to całego przebiegu koncertu, ale te kluczowe momenty kulminacji czy zwrotu akcji pamięta się najlepiej. Bywa jednak i balladowy i dla każdego z odbiorców czytelny, zwłaszcza wtedy, gdy cytuje znane utwory. Jest generalnie nieprzewidywalny, wielostylistyczny, bez ograniczeń. To, co zjednuje mu publiczność, dotyczy głównie strony psychologicznej i trudnej do nazwania prawdy przekazu. Energia, jaką tworzy ze swoimi muzykami, wciąga w swą orbitę słuchających, którzy poddają się tej muzyce od pierwszych chwil. Publiczność wiele spodziewała się po tym występie i nie zawiodła się, chyba nawet rezultat przerósł jej oczekiwania”.

Recenzja Tomasza Szachowskiego została opublikowana w najnowszym numerze Jazz Forum 1-2/2017, którego okładkę zdobi portret Joachima Kuhna. Wydanie to prezentuje pierwszą część wywiadu-rzeki, jaki z niemieckim wirtuozem fortepianu przeprowadził Paweł Brodowski. Część druga tej fascynującej rozmowy w numerze marcowym JF 3/2017.

Utwory z tej właśnie najnowszej płyty „Beauty & Truth” oraz nowe kompozycje pianista zaprezentuje podczas koncertu we Wrocławiu, tyle że nie w trio a solo.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm