Aktualności
John ScofieldJOHN SCOFIELD TRIO W KATOWICACH

Andrzej KalinowskiW niedzielę 24 października br., o godz. 20.00 w sali koncertowej Centrum Kultury Katowice wystąpi John Scofield Trio w składzie: Scofield  – gitara, Steve Swallow - gitara basowa, Bill Stewart - perkusja.

John Scofield to jeden z trzech najwybitniejszych współczesnych gitarzystów jazzowych obok Pata Metheny’ego czy Billa Frisella. Był gitarzystą legendarnego Milesa Davisa, współpracował z wszystkimi najważniejszymi muzykami jazzu, bluesa, gospel i muzyki funky, stworzył swój niepowtarzalny styl i brzmienie gitary, wszystkie jego gitarowe frazy pełne są bluesa, którego czuje jak mało kto.

Biogramy muzyków:

John Scofield urodził się w Dayton w stanie Ohio w 1951 roku. Dorastał w Connecticut, uczył się w muzycznym Berklee College w Bostonie, a na gitarze bardzo wcześnie zaczął grać bardzo dobrze. Najpierw do wspólnego grania
zaprosili go Gerry Mulligan i Chet Baker. Później przez dwa lata był członkiem Billy Cobham-George Duke band, a w 1977 roku pracował z Charlesem Mingusem i Garym Burtonem. Od 1978 roku zaczął nagrywać własne płyty, a między 1982 a 85 rokiem koncertował i nagrywał z Milesem Davisem. Ten epizod ukształtował w nim świadomość muzyka i kompozytora jazzowego, choć John Scofield to tak naprawdę mistrzowski improwizator zarówno post-bopu, fusion, jazzu współczesnego, jazz funku jak i R&B.

Na jego albumach – jest ich ponad 30 – jako muzycy towarzyszący pojawiają się Pat Metheny, Charlie Haden, Eddie Harris, Medeski, Martin & Wood, Bill Frisell, Brad Mehldau, Mavis Staples, Government Mule, Jack DeJohnette, Joe Lovano oraz Phil Lesh. Wśród wielu legend jazzu, z którymi przez lata nagrywał są też Tony Williams, Jim Hall, Ron Carter, Herbie Hancock, Joe Henderson, Dave Holland i Terumasa Hino. Gitarzysta Scofield jest znany z otwartości na wszystko co nowe.

Mimo bogatej i różnorodnej stylistyki posiada swoje wyraźnie rozpoznawalne brzmienie. W trasie żyje około 200 dni w roku, a niektóre z pozostałych spędza na prowadzeniu zajęć na Uniwersytecie Nowojorskim. Na pytanie „Jak zacząć karierę muzyczną?” odpowiada na swojej stronie internetowej: „Grać naprawdę dobrze. Grać naprawdę dobrze wszędzie gdzie cię słyszą […]”.

http://www.johnscofield.com/

Steve Swallow – najwybitniejsi jazzmani nie przestają zapraszać go do współpracy pewnie dlatego, że jest jednym z najwybitniejszych basistów współczesnego jazzu. Swallow to prawdziwy wirtuoz, który dodaje wigoru i polotu koncertom i nagraniom od lat realizowanym wspólnie z Johnem Scofieldem, Carlą Bley, Garym Burtonem, Paulem Motianem czy Patem Methenym. W latach 60. dołączył do kwartetu Stana Getza, a w latach 70. nagrywał wspólnie z Getzem i João Gilberto. Swallow pisał muzykę dla Mike’a Gibbsa, Burtona oraz Chicka  Corei. Z pianistką Carlą Bley zrealizował ważne nagrania dlanowoczesnego jazzu lat 70. i 80. John Scofield (z którym zaczął grać ponad 30 lat temu) uważa go za swojego najważniejszego muzyka.

http://en.wikipedia.org/wiki/Steve_Swallow

Bill Stewart, muzyk kojarzony przede wszystkim z nowojorską sceną jazzową, jest uważany za jednego z najwszechstronniejszych perkusistów młodego pokolenia. Jest doskonałym instrumentalistą, podporą zespołów sław współczesnego jazzu. Maceo Parker, Joe Lovano, Charlie Haden, Joe Henderson, Michael Brecker, Kevin Hays, Bill Carrothers, Chris Potter, Marc Copland, Lee Konitz, a także James Brown i Chick Corea –  to niektórzy z muzyków z którymi nagrywał i koncertował. Swego czasu „New York Times” umieścił jego debiutancki album „Snide Remarks” (1995) wśród 10 najlepszych albumów roku, ale swoją markę i status gwiazdy Bill Stewart wyrobił sobie dzięki współpracy z dwoma gitarzystami: Patem Methenym i właśnie Scofieldem. Mówi się, że jest współtwórcą największych sukcesów tria tego pierwszego.

http://www.drummerworld.com/drummers/Bill_Stewart.html

John Scofield Trio
Niedziela 24 października, godz. 20.00
Centrum Kultury Katowice, plac Sejmu Śląskiego 2

bilety: 40, 60, 80 zł
dostępne w sprzedaży internetowej: Ticketportal – punkt sprzedaży
bezpośredniej w siedzibie Centrum Kultury Katowice, pl. Sejmu Śląskiego
2; czynny: poniedziałek - piątek w godz. 9.00 - 17.00; rezerwacje tel.:
0 32 609 03 21 oraz w internecie:

http://www.ticketportal.pl/

więcej informacji: http://www.ck.art.pl/

Andrzej Kalinowski - promotor

 

 
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm