Aktualności
Helmut Nadolski
fot. Andrzej MaćkowiakJUBILEUSZ HELMUTA NADOLSKIEGO

JFSpecjalnym koncertem 19 listopada br. (poniedziałek) w sopockim klubie Versalka mag kontrabasu Helmut Nadolski świętuje swoje 70. urodziny i jubileusz 50-lecia kariery artystycznej.

Kompozytor, instrumentalista, poeta, aktor, performer. Artysta multimedialny, jedna z najbarwniejszych, najbardziej kontrowersyjnych postaci na polskiej scenie muzycznej.

Z okazji urodzin Helmuta Nadolskiego odbędzie się przyjęcie dla zaproszonych gości, wyjątkowy pokaz filmu zrealizowanego w Portugalii z udziałem m.in. Hanny Banaszak, przyznanie przez ministra kultury odznaczenia, spotkanie z władzami Sopotu oraz, coś czego nie może zabraknąć, słynne już palenie kontrabasu.

Helmut Nadolski:
Początki kariery artysty związane są z trójmiejskim środowiskiem jazzowym, współpracował również z
kabaretem To Tu i cyrkiem Tralabomba J. Afanasjewa w Klubie Studentów Wybrzeża „Żak”; wówczas – w końcu lat 50. zaprzyjaźnił się z Czesławem Wydrzyckim. Niemen uważał, że Nadolski „łamie powszechnie przyjęte schematy gry na kontrabasie. Jest mistrzem swojego instrumentu. Stworzył własną muzykę nacechowaną niewiarygodną wprost siłą ... Jest artystą wrażliwym, obdarzonym wielką wyobraźnią - muzykiem , który dźwiękami maluje obrazy swej głęboko osobistej wizji ...”, a Mateusz Święcicki pisał, że „muzykę Nadolskiego można by zaliczyć do kręgu „muzyki poważnej”, ale sadzę, że jej spontaniczność i naturalność nie mieściłaby się w przeintelektualizowanej atmosferze „muzyki nowej”, gdzie ważniejsze jest odkrywanie nowości od wyrazu emocjonalnego. W tym sensie Nadolski łączy dwa przeciwstawne bieguny – awangardowość i emocjonalizm”.

W kraju związany z awangardową sceną free-jazzową (m.in. Sesja 72), współtworzył Grupę Niemen, z którą zrealizował nagrania płytowe dla CBS, RFN (1972) : „Strange Is This World”, „Niemen (vol.1)”, „Niemen (vol.2)”; do ważniejszych pozycji dyskograficznych należą też: „Meditation”, „Four Dialogues with Conscience” (1973) i „New Music from Poland – H. Nadolski”(1979). Artysta koncertował na wielu estradach w kraju i za granicą (m.in. na festiwalach Jazz Jamboree – JJ ’75 z Niemenem, na Warszawskiej Jesieni, w galeriach sztuki i kościołach w Polsce, Austrii Norwegii i RFN.

Stworzył muzykę do wielu filmów fabularnych i telewizyjnych „Dziewczyny do wzięcia” (1972) – reż. J. Kondratiuk, „Rekolekcje” (1978) – reż. W. Leszczyński, „Kronika polska” -–reż. G. Królikiewicz, „Upiory” M. Kochańczyk i in.) oraz spektakli poetyckich (m.in. do poezji R. M. Rilkego „Co pan sądzi o miłości, co pan myśli o śmierci”, do poezji C.K. Norwida „Czas idzie, śmierć goni”, do poezji M. Cwietajewej „Dialog z Sumieniem”).

Na początku lat 80. Nadolski był współtwórcą Teatru Instrumentalnego Ryszarda Miśka przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, w którym zrealizował swoje pomysły jako aktor, muzyk – solista, kompozytor i reżyser. Do najważniejszych spektakli należy - oparty na jego biografii – „Proces” zadedykowany F. Kafce. Premiera odbyła się 13 marca 1982 i była ogromnym wydarzeniem na Wybrzeżu. Nadolski był odtwórcą głównej roli, kompozytorem muzyki i współreżyserem. „Proces” otrzymał wspaniałe recenzje i poruszył całe środowisko artystyczne Trójmiasta.

Od lat 90. realizuje performance „Mobile” – rodzaj spektaklu muzycznego, łączącego różne formy ekspresji wykonawczej (ruchoma rzeźba grająca, muzyka improwizowana, medytacje).

Mecenasami koncertów Jazz Travel są firmy Ergo Hestia i Energa.

Helmut Nadolski
19 listopada 2012 (poniedziałek), godzina: 20:00
Versalka
Sopot
Bohaterów Monte Cassino 63

www.versalka.pl

 
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm