Aktualności
fot. Filip BłażejowskiJubileusz Ptaszyna27 marca br. Jan Ptaszyn Wróblewski, nestor i legenda polskiego jazzu, kończy 85 lat.

Jan Ptaszyn Wróblewski  – jeden z najbardziej zasłużonych, cenionych, szanowanych, popularnych, rozpoznawalnych muzyków jazzowych polskiej sceny, człowiek instytucja – saksofonista tenorowy i barytonowy, aranżer, kompozytor, bandleader, dyrygent, także pedagog, wychowawca wielu już pokoleń młodych muzyków, popularyzator jazzu, publicysta (współpracownik JAZZ FORUM), konferansjer, komentator, radiowiec, autor Trzech Kwadransów Jazzu – najsłynniejszej audycji jazzowej w Polsce, którą prowadzi w Programie III PR niemal nieprzerwanie od 51 lat!

Przyszedł na świat w Kaliszu w 1936 roku. Debiutował na I Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie 1956 w Sekstecie Komedy. Dwa lata później wystąpił na Festiwalu Jazzowym w Newport w legendarnej orkiestrze młodzieżowej, która przeszła do historii jako „Wieża Babel”. Lider formacji, które pozostawiły ślad w historii polskiego jazzu –  Jazz Believers, Polish Jazz Quartet, Studia Jazzowego Polskiego Radia, SPPT Chałturnik, Grand Jazz Orchestra i swoich małych zespołów, które w różnych konfiguracjach od kilku dziesięcioleci prowadzi po dziś  dzień. Jego aktualna formacja to Ptaszyn Wróblewski Sextet, z którym składa hołd swoim pierwszym mistrzom – Komedzie, Trzaskowskiemu i Kurylewiczowi. Sam jest mistrzem i autorytetem. Jego najnowszy projekt, pięciopłytowy digipack „Studio Jazzowe Polskiego Radia 1969-78” w ankiecie krytyków Jazz Top 2020 zwyciężył bezapelacyjnie w kategorii Historyczny Album Roku.

Z okazji urodzin redakcja JAZZ FORUM składa Jubilatowi najserdeczniejsze życzenia. Zdrowia i pomyślności, drogi Ptaku! Keep swinging!  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm