Aktualności
Kapela Ze Wsi Warszawa
www.kzww.pl



KAPELA ZE WSI WARSZAWA W USA

JF



Światowej sławy zespół rozpoczyna wkrótce amerykańskie tournee z koncertami w Minneapolis, Milwaukee, Chicago, Pittsburghu, Toronto, Bostonie, Waszyngtonie i Nowym Jorku.
 
Na zaproszenie Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku Kapela ze Wsi Warszawa, okrzyknięta przez „New York Times” jednym z czołowych zespołów sceny World Music po pięciu latach powraca na koncerty w USA i Kanadzie z najnowszym repertuarem opartym na elementach folkowych – znakomitym albumem „Infinity” (Barbes Records w USA, 2009).

Trasa rozpocznie się 29 października w Minneapolis koncertem w Cedar Cultural Center, kolejne odbędą się: 30 października w Milwaukee w Alverno College, 31 października w Chicago w Old Town Schol of Folk Music, 2 listopada w Pittsburghu w Synod Hall Auditorium, 4 listopada w Toronto w Lula Lounge, 6 listopada w Bostonie w Somerville Theater, 7 listopada w Waszyngtonie w prestiżowej serii National Geographic Live! w Grosvenor Auditorium, gdzie dokonane zostanie nagranie dla kanału TV National Geographic. Trasę zakończy koncert w Highline Ballroom w Nowym Jorku współorganizowany przez World Music Institute.

Kapela ze Wsi Warszawa, zaliczana do najznakomitszych wykonawców World Music na świecie, powstała w 1997 r. z inicjatywy sześciu muzyków, którzy w poszukiwaniu inspiracji podróżowali do małych wiosek, nagrywając muzykantów, od których uczyli się tradycji i dawnych obyczajów. W swojej muzyce Kapela łączy szacunek do tradycji z poszukiwaniem nowych rozwiązań, które nadają muzyce o korzeniach etnicznych uniwersalny wymiar poprzez otwarcie na eksperymenty, m.in. włączanie współczesnych instrumentów i łączenie jej z najróżniejszymi stylami muzycznymi: od elementów rockowych, przez blues, soul, jazz, reggae, po muzykę elektroniczną.

Ich niepowtarzalne brzmienie jest zasługą wykorzystania charakterystycznego śpiewu na tzw. białe głosy i archaicznych instrumentów ludowych takich jak suka biłgorajska, fidel płocka, baraban, lira korbowa czy cymbały, ale także pełnego radości i energii wykonania utworów odkrywających dawno zapomniane lub niedostrzegane elementy polskiej muzyki ludowej.
Kapela zadebiutowała płytą „Hopsasa” (1998), po której ukazały się kolejno: „Wiosna Ludu” (2002), „Wykorzenienie” (2005), „Wymixowanie” (2008) oraz „Infinity” (2009). Ta ostatnia powstała według koncepcji kompozycyjnej i producenckiej Wojtka Krzaka i Mai Kleszcz. Materiał inspirowany jest w głównej mierze tradycją, ale pojawia się w nim sporo odniesień do współczesności (zwłaszcza w warstwie tekstowej). Kapela ze Wsi Warszawy zadaje swoim słuchaczom pytanie „Co po sobie pozostawiamy?”, płyta bowiem w swoim zamierzeniu ma być filozoficzną podróżą po kulturze i językach narodów z całego świata, gdzie muzyka staje się początkiem drogi, wyzwaniem i pytaniem stawianym ludziom rożnych ras, kultur i języków – od Nowego Jorku i Kingston, przez Paryż i Moskwę, po Pekin i Tokio.

Kapela dała ponad 400 koncertów w 30 krajach na 4 kontynentach. Zdobyła wiele nagród na polskich i zagranicznych festiwalach folkowych, m.in. na „Scenie Otwartej” Mikołajki Folkowe 1997 oraz nagrodę Orkiestry św. Mikołaja na Festiwalu Polskiego Radia „Nowa tradycja” (1998). Album „Wiosna Ludu” otrzymał Grand Prix na festiwalu International Competition of Folk Music Recordings przyznawaną przez Europejską Unię Radiową.

W roku 2004 Radio BBC 3 wyróżniło grupę Award for World Music w kategorii „Newcomer”. W 2006 r. Kapela otrzymała Fryderyka za najlepszy album folk/etno za „Wykorzenienie”, która znalazła się w gronie 10 albumów nominowanych do nagród amerykańskiego przemysłu muzycznego – Grammy. W 2009 r. grupa otrzymała Fryderyka po raz drugi, za najlepszy album folkowy 2008 − „Wymixowanie”.

Amerykańska trasa Kapeli ze Wsi Warszawa została zorganizowana przez Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku, Mondo Mundo i Barbes Records. Hojnym sponsorem trasy jest Estrada Stołeczna – Instytucja Kultury Miasta Stołecznego Warszawy.
 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm