Aktualności
Katowice JazzArt Festival przenosi się do sieci30 kwietnia w Międzynarodowym Dniu Jazzu koncerty online: m.in. Joanna Duda, Susana Santos Silva

9. edycja Katowice JazzArt Festivalu miała rozpocząć się 25 kwietnia. Epidemia pokrzyżował jednak plany organizatorów z instytucji kultury Katowice Miasto Ogrodów.

– Nie możemy zaprosić do Katowic artystów, których zaplanowaliśmy w programie, ani tym bardziej publiczności do naszych sal koncertowych. Jednak nie wyobrażamy sobie, żeby nie uczcić najważniejszego dnia, dla którego festiwal został powołany w 2012 roku – Międzynarodowego Dnia Jazzu UNESCO 30 kwietnia – mówi Łukasz Kałębasiak z Katowice Miasto Ogrodów.

Najważniejszym punktem programu obchodów w czwartek 30 kwietnia będzie transmitowany na żywo z Gdyni koncert Joanny Dudy. W pierwszej wersji programu JazzArtu miała wystąpić w Katowicach aż dwa razy – z projektem SKIN oraz w duecie z rysownikiem Markiem Raczkowskim. Ostatecznie pianistka pojawi się w koncercie transmitowanym na kanale YouTube Miasta Ogrodów oraz na Facebooku (fanpage JazzArt Festivalu oraz dedykowane wydarzenie) z repertuarem z albumu „Keen”.

Joanna Duda została w tym roku wybrana do programu rozwoju Keychange, inicjatywy promującej parytet płci w programach europejskich festiwali. Katowice JazzArt Festival należy do tej inicjatywy jako jedyny polski festiwal muzyczny. – Już od kilku lat promujemy na festiwalu muzykę znakomitych instrumentalistek z całego świata. W zeszłym roku ponad połowa składów zaproszonych na festiwal stanowiły lub współtworzyły kobiety. Dlatego wybór Joanny Dudy na koncert 30 kwietnia był oczywisty – mówi Martyna Markowska, autorka programu Katowice JazzArt Festivalu.

Koncertu można wysłuchać bezpłatnie. W sprzedaży są też jednak wirtualne bilety w symbolicznej cenie 10 zł, z których dochód będzie przeznaczony na pokrycie kosztów organizacji transmisji i honorariów.

To nie jedyny punkt programu przygotowany przez Katowice – Miasto Muzyki UNESCO – z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu. Po koncercie Joanny Dudy swoją premierę (także za pośrednictwem mediów społecznościowych) będzie miała wirtualna prezentacja wystawy holenderskiego rysownika Henninga Bolte. Jego „DrawNotes”, które miały być eksponowane w Galerii Miasta Ogrodów, to impresje z koncertów jazzowych, których Henning Bolte był uczestnikiem w ciągu ostatniej dekady w całej Europie. Tym razem tłem dla jego rysunków będzie muzyka Łukasza Ojdany, pianisty znanego z tria RGG, który również miał wystąpić podczas festiwalu.

Premierowo w Polsce zaprezentowany zostanie także teledysk „Sweet Delusion” portugalskiej trębaczki Susany Santos Silvy, który zadedykowała fanom JazzArtu.

Międzynarodowy Dzień Jazzu UNESCO
Katowice, 30 kwietnia 2020 roku
godz. 18.00
Koncert online Joanny Dudy „Keen”

Pianiastka miała wystąpić na żywo na finałowym koncercie w Mieście Ogrodów. Teraz dzięki Facebookowi i YouTubowi zagra dla nas z Gdyni.

Duda została w tym roku wybrana do programu rozwoju Keychange, inicjatywy promującej parytet płci w programach europejskich festiwali, do której należy też JazzArt. Jest pianistką, kompozytorką, improwizatorką i artystką wizualną. Komponuje i tworzy muzykę w technikach cyfrowych i analogowych wykorzystując komputer, stacje robocze, rejestratory, maszyny rytmiczne, dokumentalne wideo i instalacje multimedialne. Założyła wiele zespołów, takich jak AuAuA, Miód, J = J, 3D, współtworzy WMQ Wojtka Mazolewskiego. Zajmuje się również współczesną sceną klasyczną; nagrała album z kompozycjami Juliusa Eastmana, wraz z Lutosławskim Duetem Fortepianowym i Mischą Kozłowskim i wielokrotnie go wykonywała na żywo (Unsound Festival). Usłyszymy materiał z jej najnowszej płyty „Keen”.

Koncert jest darmowy, ale jeżeli chcecie pokazać, że w tych trudnych chwilach wspieracie artystów, możecie kupić na niego symboliczny bilet w cenie 10 zł do kupienia w sieci ticketportal.pl.Czas koncertu: ok. 45 minut
godz. 19 (po koncercie Joanny Dudy)

Wystawa rysunków Henninga Bolte „DrawNotes”
Wirtualna wersja wystawy, którą planowaliśmy pokazać w Galerii Miasta Ogrodów. Prezentacja na fanpage’u KJAF towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu Łukasza Ojdany.

Rysunki z cyklu „DrawNotes” artysty wizualnego, pisarza i wykładowcy Henninga Bolte powstały podczas koncertów na żywo, w synchronizacji z muzyką. Stanowią wizualną manifestację wzrokowych i dźwiękowych doświadczeń Henninga Bolte podczas koncertów. Henning Bolte jest pisarzem, radiowcem, artystą sztuk wizualnych, doradcą, prezenterem koncertowym (Pianolab.Amsterdam) i wykładowcą (University of Utrecht, Utrecht University College). Od dekady intensywnie podróżował, biorąc udział w licznych europejskich festiwalach jazzowych i pisząc o regionalnych cechach kulturowych dla niemieckich, niderlandzkich, estońskich, brytyjskich i amerykańskich czasopism.

godz. 19.30
Premiera teledysku „Sweet Delusion” Susany Santos Silvy
Fanpage Katowice JazzArt Festivalu

„The Ocean Inside a Stone” jest drugim albumem projektu Impermanence (Nietrwałość) Susany Santos Silvy, czołowej postaci portugalskiej sceny free jazzowej i improwizowanej, wirtuozki trąbki i skrzydłówki.

Muzyka Susany Santos Silvy porusza się między rzeczywistościami pozornie odrębnymi i różniącymi się od siebie, a jednak połączonymi poprzez nietrwałość wszystkiego, co istnieje. Na nowym albumie, ten niekończący się i nieustający przepływ energii przez czasoprzestrzeń materializuje się w postaci siedmiu mikroświatów organicznej, magicznej całości.

Płynne piękno, rytualna zwyczajność, brutalny, lecz ulotny chaos, poetyka absurdu i ludzkiej kruchości, lekkość abstraktu i efemerydy, sublimacja teraźniejszości - to wszystko definiuje ten transcendentny, utopijny, nieuchwytny i niewyobrażalny świat.

Przepiękne wideo zostało wybrane przez Susanę Santos Silva jako pozdrowienia dla wielbicieli JazzArtu. 26 kwietnia mieliśmy na żywo uczestniczyć w koncercie Impermanence. Dzisiaj łączymy się z artystami z Porto, z którymi współpracujemy od zeszłego roku, w geście solidarności z europejskimi instrumentalistami, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej i artystycznej na skutek epidemii.

Susana Santos Silva to czołowa postać portugalskiej sceny free jazzowej i improwizowanej. Zaczynała grać na trąbce barokowej, szlifowała swój talent w Music College w Porto, a dzisiaj trąbkę wymienia też na flet i flugelhorn, a do tego stale poszerza spectrum wpływów i ekspresję instrumentów. Santos Silva współpracowała m.in. z The Fire!Orchestra, Fredem Frithem, Mattsem Gustafssonem, Evanem Parkerem czy Hemidem Drakem. All About Jazz uznaje ją za jeden z najbardziej wyrazistych głosów europejskiego jazzu awangardowego. Downbeat dodaje: „Hipnotyzująca, intensywna, odurzająca”.

A przez cały dzień słuchamy playlisty 9. Katowice JazzArt Festivalu na Spotify

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm