Aktualności




Klucz do Kariery im. Marka Karewicza

Marek Demidowicz



7 grudnia w gorzowskim Jazz Clubie „Pod Filarami” po raz 45. odbędzie się coroczny konkurs o Klucz do Kariery.

,,Klucz do Kariery” jest najstarszą jazzową nagrodą publiczności w Polsce. Konkurs początkowo był organizowany w ramach Pomorskiej Jesieni Jazzowej, a następnie od wielu lat tradycję tę kultywuje Jazz Club ,,Pod Filarami” w Gorzowie Wielkopolskim. Do udziału w konkursie zapraszani są zwycięzcy innych polskich renomowanych konkursów i festiwali jazzowych, a jurorem jest filarowa publiczność.

W tej edycji wystąpią: Marcin Pater Trio – laureaci Grad Prix Jazz Juniors 2018, Michalska & Jarzmik Quintet – zdobywcy Grand Prix XVII Krokus Jazz Festiwal 2018 i Andrzej Kowalski Quartet – laureaci Grand Prix XXI Bielskiej Zadymki Jazzowej.

Od ubiegłego roku konkurs nosi imię znakomitego fotografika, legendy polskiego jazzu – Marka Karewicza, który przez wiele lat prowadził konkursowe koncerty, fotografował je i był wielkim przyjacielem młodych muzyków i gorzowskich „Filarów”. Piękną galerię jego fotografii można zobaczyć na ścianach gorzowskiego klubu, a jedna z najbardziej ikonicznych znalazła swoje miejsce na tegorocznym plakacie autorstwa Anety Stosor.

Bilety wstępu będą jednocześnie kuponami konkursowymi. Wśród uczestników głosowania zostaną rozlosowane wejściówki na galę z okazji 40-lecia Jazz Clubu „Pod Filarami” w 2020 roku.

Marcin Pater Trio - Grand Prix Jazz Juniors 2018
Marcin Pater - wibrafon
Mateusz Szewczyk - kontrabas
Adam Wajdzik - perkusja

Muzyka zespołu Marcin Pater Trio oscyluje wokół szeroko pojętego jazzu z elementami rocka. Wibrafon jako instrument wiodący nadaje oryginalności i świeżości brzmieniu grupy. Ich muzyka to przede wszystkim autorskie pełne emocji i energii utwory lidera zespołu. Zdobyli pierwsze nagrody na festiwalach Sibiu Jazz Contess w Rumunii i RCK Pro Jazz Festival w Kołobrzegu, dotarli do finału B-Jazz International Contest w Belgii, a w 2018 r. otrzymali Grad Prix Jazz Juniors w Krakowie. Zespół koncertował m.in. na festiwalach jazzowych na Tajwanie, w Chinach, gdzie odbył 12-koncertową trasę, na Węgrzech, w Serbii, Rumunii i we Włoszech. Koncertowali na Jazzie nad Odrą we Wrocławiu i w NOSPR w Katowicach oraz wykonali wiele koncertów klubowych.

Marcin Pater – absolwent wydziału jazzu Akademii Muzycznej im Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie wibrafonu. Podczas studiów szkolił się pod opieką wybitnego polskiego wibrafonisty Bernarda Maseli. Uczęszczał również do holenderskiej wyższej szkoły Royal Conservatory w Hadze, gdzie doskonalił umiejętności pod okiem uznanego słowackiego wibrafonisty Miro Heraka.  Poza zespołowymi osiągnięciami, do swojego dorobku artystycznego może dopisać też wiele indywidualnych nagród, takich jak: I miejsce na międzynarodowym konkursie wibrafonowym organizowanym w ramach International Percussion Festival w Montebello Della Battaglia (Włochy), II miejsce na międzynarodowym konkursie wibrafonowym organizowanym w ramach jednego z największych perkusyjnych festiwali w Europie – Drumfest w Opolu, II miejsce na międzynarodowym konkursie improwizacji jazzowej „Nowa Nadzieja Jazzu” w ramach Jazz Novum Festival, I miejsce na ogólnopolskim konkursie improwizacji jazzowej „O Złotą Basztę” w ramach Jazz Baszta Festival oraz wyróżnienie na jednym z najstarszych międzynarodowych konkursów w Polsce w ramach Silesian Jazz Festival o nazwie Międzynarodowy Konkurs Improwizacji Jazzowej w Katowicach.

W 2018 roku po raz pierwszy znalazł się w ankiecie prestiżowego magazynu muzycznego JAZZ FORUM zajmując 6 miejsce w kategorii wibrafon.

Brał udział w wielu warsztatach muzycznych prowadzonych przez uznane gwiazdy sceny jazzowej, m.in. Joshuę Redmana, Grega Osby’ego, Erica Marienthala, Davida Friedmana. Poza swoim zespołem, jest również stałym członkiem grupy „Early Birds”, z którą wydał pozytywnie recenzowaną płytę „Świt” oraz gościnnie wziął udział w nagraniach albumu węgierskiego hammondzisty Bence Vasa, czekającą obecnie na wydanie.

Współpracował z takimi muzykami jak: Bernard Maseli, Piotr Schmidt, Carlo Morena, Bence Vas,  Petr Ishvin, Natalya Skvorstova, Victor Shestak, Arkadiusz Skolik i wielu innych.

Michalska & Jarzmik Quintet - Grand Prix XVII Krokus Jazz Festiwal 2018
Patrycja Michalska - wokal
Michał Jakubczak - fortepian
Hubert Sobiecki - saksofon
Mateusz Szewczyk - kontrabas
Piotr Budniak - perkusja

Michalska & Jarzmik Quintet to grupa utalentowanych muzyków, którzy poznali się na Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Zespół został założony z inicjatywy wokalistki Patrycji Michalskiej i pianisty Adama Jarzmika na początku 2019 roku. 15 sierpnia br. zespół wydał debiutancką płytę, na której znalazły się pieśni Stanisława Moniuszki. Album pt. „Moniuszko – pragnienia i rozterki” został wydany nakładem wytwórni MAF. Koncert premierowy płyty odbył  się podczas festiwalu Memorial to Miles Kielce Targi Jazz Festiwal 25 września 2019 r. Dorobek kompozytorski wielkiego twórcy narodowego imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej. Stał się on inspiracją dla zespołu Michalska & Jarzmik Quintet, którzy czerpiąc natchnienie z bogatej skarbnicy pieśni i listów kompozytora stworzył niepowtarzalny album złożony z jazzowych aranżacji utworów Stanisława Moniuszki. „Moniuszko – pragnienia i rozterki” to jedyny w swoim rodzaju album, na którym znalazły się znane fragmenty Śpiewników Domowych, takie jak Prząśniczka, To i Hola, Dumka i  inne. Dzięki zabiegom aranżacyjnym autorstwa Adama Jarzmika, moniuszkowskie pieśni zostały zanurzone w jazzowej stylistyce, przez co twórczość Stanisława Moniuszki jawi się w zupełnie nowym wymiarze. Niezwykła barwa głosu wokalistki Patrycji Michalskiej dopełnia całość pozwalając wprowadzić odbiorcę w świat uczuć, pragnień i rozterek kompozytora.  Michalska & Jarzmik Quintet to laureaci Grand Prix XVII Krokus Jazz Festiwal.

Andrzej Kowalski Quartet  Grand Prix XXI Bielskiej Zadymki Jazzowej 2019
Andrzej Kowalski - gitara, syntezatory, kompozycje
Robert Wypasek - saksofon, syntezatory
Jan Wierzbicki - kontrabas, gitara basowa
Adam Wajdzik - perkusja

„Andrzej Kowalski to bardzo uzdolniony gitarzysta i kompozytor. Jego spojrzenie na muzykę jest szerokie, a frazy, które gra, zaskakują świeżością i kreatywnością. Trzymam kciuki za jego artystyczną przyszłość, w przekonaniu, że nieraz pozytywnie zaskoczy nas klasą swoich twórczych poszukiwań.”
– Marek Napiórkowski

„Jeśli tylko otrzyma taką możliwość Andrzej Kowalski nie jeden raz zaskoczy polską scenę muzyczną, a jego kompozycyjny gust i etos pracy pokaże owoce w postaci międzygatunkowych arcydzieł. Andrzej Kowalski to zapowiedź nadchodzącej nowej fali tsunami w polskim jazzie, która, jeśli będziemy nieostrożni – może złapać nas z zaskoczenia. Nie dajmy się zaskoczyć, posłuchajmy różnorodnych inspiracji zawartych na jego bardzo ciekawej płycie ‘Abstrakt’. Przywitają nas nie tylko dźwięki gitar i syntezatorów, ale też naprawdę wybitni instrumentaliści grający na kontrabasie, saksofonie i perkusji. Polecam.”
- Nikola Kołodziejczyk

„Płytowy debiut kwartetu Andrzeja Kowalskiego to album na bardzo wysokim poziomie, zarówno pod względem muzycznym, jak i wykonawczym. Niezwykle dojrzała, interesująca i mocno zróżnicowana, a zarazem spójna koncepcyjnie płyta ‘Abstrakt’ to wciągająca muzyczna opowieść, do której chce się wracać!”
– Mateusz Smoczyński

Andrzej Kowalski Quartet to zespół złożony z muzyków studiujących na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie. Zespół wykonuje autorskie kompozycje lidera, będące wypadkową jego muzycznych fascynacji. Choć utwory są osadzone w stylistyce jazzowej, słychać w nich elementy innych gatunków, takich jak muzyka klasyczna, muzyka elektroniczna, minimalizm, rock. Grupa ma na swoim koncie występy na zagranicznych festiwalach jazzowych „Dobro Jazz” w Rumunii oraz „Art Jazz” na Ukrainie. W bieżącym roku zespół został laureatem programu Jazzowy debiut fonograficzny organizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, w związku z czym 15 czerwca ukazała się jego debiutancka płyta zatytułowana „Abstrakt” Koncert premierowy albumu odbył się na festiwalu Warsaw Summer Jazz Days. Drugi, tym razem koncertowy album zespołu „Live at Radio Katowice” został wydany przez Polskie Radio i dołączony do wrześniowego numeru Jazz Forum.

Zespół ma na swoim koncie Grand Prix XXI Bielskiej Zadymki Jazzowej oraz nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS na 55. Santander Jazz nad Odrą.
Marek Demidowicz






  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm