Aktualności
KOMEDA, KOMEDA…

Vanessa RogowskaW piątek 9 marca br. w łódzkim Muzeum Kinematografii odbyła się premiera filmu dokumentalnego Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk pt. „Komeda, Komeda…”.

Pokaz otwierał Weekend z Polańskim upamiętniający pięćdziesiątą rocznicę powstania filmu  „Nóż w wodzie” wybitnego polskiego reżysera. Nowy dokument o Krzysztofie Komedzie powstał w ciągu ostatnich trzech lat. Scenariusz do filmu napisała reżyserka i prof. Marek Hendrykowski filmoznawca, autor książki o Komedzie z 2009 roku.

Siedemdziesięciominutowy dokument pokazuje źródło tożsamości muzycznej kompozytora. Drogę i miejsca, które kształtowały jego geniusz. Przedstawia ludzi i relacje, które budował na ścieżkach swojego barwnego i uciekającego od schematów życia w szarym PRL-u.
Trudne życiowe wybory, które zaprowadziły kompozytora na szczyt.

W obrazie znajdziemy archiwalne materiały filmowe z Filmoteki Narodowej i Telewizji Polskiej, materiały ikonograficzne z Muzeum Kinematografii, fragmenty filmów z muzyką Komedy, a także oryginalne, symboliczne sekwencje animowane autorstwa Piotra Dumały, zrealizowane do roboczego nagrania kołysanki z filmu „Dziecko Rosemary” Romana  Polańskiego.

Wśród ludzi związanych z Komedą zobaczyć można : reżyserów – Romana Polańskiego, Andrzej Wajdę, Edwarda Etlera, muzyków: Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Jerzego Miliana, Michała Urbaniaka, Jana Byrczka, Leszka Możdżera, siostrę kompozytora – Irenę Orłowską, a także wielu szkolnych kolegów i z czasów studiów lekarskich na Akademii Medycznej w Poznaniu.
W filmie pojawiają się też miejsce związane z Komedą: Poznań, Ostrów Wielkopolski, Łódź, Sopot, Ustronie Morskie, Rewal.

Film dystansuje się od patosu i mitu osoby Komedy. Nie porusza i nie rozwija ze zrozumiałych względów wydarzeń amerykańskich tragicznie kończących los bohatera. Pozostawia widzowi miejsce na refleksję i osobiste podsumowanie.
Ścieżkę muzyczną tworzą oczywiście komedowe tematy z archiwalnych nagrań, np. z Jazz Jambore 1967 roku, ale również we współczesnej interpretacji Leszka Możdżera („Svantetic”) z podwójnie platynowej płyty wydanej przez ACT Music.

Projekcji towarzyszyło spotkanie z reżyserką, doświadczoną dokumentalistką Nataszą Ziółkowską-Kurczuk w asyście dyrektora Muzeum Kinematografii Mieczysława Kuźmickiego, Andrzeja „Idona” Wojciechowskiego – muzyka, kolegi Komedy z Melomanów i zebranych gości. Dyskusję zdominowały głosy dotyczące przyszłości filmu – zwłaszcza dystrybucji oraz palącej potrzeby zaistnienia obrazu w publicznych mediach w kontekście upowszechniania dorobku Krzysztofa Komedy jako dobra wyrastającego poza narodowe.

Warszawska premiera filmu odbędzie się 28 marca 2012 r. o godz. 18.00 w Muzeum Niepodległości.

KOMEDA, KOMEDA…  (2012), Polska; 70`

Reżyseria : Natasza Ziółkowska – Kurczuk
Scenariusz : Natasza Ziółkowska – Kurczuk, Marek Hendrykowski
Czołówka i animacja filmowa : Piotr Dumała
Zdjęcia : Tomasz Michałowski
Montaż : Tadeusz Sosnowski
Udźwiękowienie i opracowanie muzyczne : Mariusz Ostański
Producent : Maria Mazurek
Współpraca produkcyjna : Alter Ego Telewizyjna Agencja Producencka i TVP Lublin.

Vanessa Rogowska

 
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm