Aktualności
Komeda on recordsPremiera książki Dionizego Piątkowskiego odbędzie się jesienią podczas festiwalu Era Jazzu.

Era Jazzu zapowiada kolekcjonerskie wydawnictwo „Komeda on records”– pierwszą, ważną próbę usystematyzowania rozleglej twórczości Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego. Autorem książki jest Dionizy Piątkowski, biograf Komedy oraz autor monografii „Czas Komedy”.

Kompleksowe kompendium obejmuje życie, muzykę i czas Komedy, kompletną dyskografię (oryginalne okładki, składy i kompozycje), prawie trzysta płyt komedowskich oraz filmografię i bibliografię Komedy. Nagrania, filmy oraz publikacje przedstawiono chronologicznie uwzględniając (znaną lub domniemaną) datę edycji.

„W ostatnich latach ukazało się wiele publikacji o Komedzie, artysta stał się „modnym” kompozytorem a dzisiaj dyskografia nagrań Komedy jest imponująca mówi Dionizy Piątkowski.

„I to nie tylko poprzez wznawiane i odnajdywane archiwalne nagrania artysty, ale przede wszystkim poprzez włączanie kompozycji Komedy do kanonu jazzowych standardów i realizację albumów przez innych artystów. To rozległa biblioteka nagrań Komedy (jako wykonawcy i jako kompozytora) pozwoliła uszeregować dyskografię płyt, jakie autorsko nagrał pianista-kompozytor Krzysztof Komeda-Trzciński oraz ukazać ogrom komedowskich nagrań, jakie powstały w projektach innych artystów”.

Oficjalna, autorska dyskografia Krzysztofa Komedy obejmuje zaledwie kilkanaście płyt, które ukazały się za życia artysty, i które są dokumentem koncertowych prezentacji zespołów Komedy, zapisem nagrań radiowych oraz zwartymi  koncepcjami kompozytora lub rejestracją muzyki filmowej.

W opracowaniu i komentarzach „Komeda on records” ujęto także nagrania i wydawnictwa skrywane dotąd w prywatnych archiwach oraz w studiach nagraniowych i taśmotekach radia. To właśnie te płyty stworzyły sporą dyskografię okolicznościowych wydawnictw oraz kompilacji. Nieograniczoną jest ogromna płytoteka uwzględniającą wydawnictwa, które powstały z inspiracji muzyką oraz kompozycjami Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego. Szczególnie ważny stał się wybór płyt zrealizowanych (i wydanych) w Polsce oraz nagranych przez polskich artystów. W kompendium przedstawiono także zestaw ważnych i charakterystycznych nagrań komedowskich zrealizowanych przez wybitnych muzyków jazzu i muzyki rozrywkowej. Wydawnictwa uszeregowano według daty edycji, co pozwoliło uchwycić chronologię premier płyt, filmów i książek oraz wiele wznowień i reedycji, wydań „pirackich” czy formalnie nie odnotowanych dotąd publikacji. Informacje faktograficzne o płytach, Dionizy Piątkowski opatrzył autorskim komentarzem, który jest tutaj subiektywną opinią entuzjasty i kolekcjonera muzyki Krzysztofa Komedy.

„Na początku lat dziewięćdziesiątych przygotowałem  ‘Czas Komedy’ – jedną z pierwszych, zwartych publikacji na temat Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego oraz polskiego jazzu” – wyjaśnia Dionizy Piątkowski. „Wdawało mi się wtedy, że zamykam tą książką pewien ważny etap historiografii jazzu w Poznaniu, a zwłaszcza biograficznych wątków jednego z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych”.

W publikacji sprzed ćwierćwiecza znalazły się fotografie dokumentujące historię jazzu, jej nieznane epizody”. Polscy muzycy (nie tylko jazzowi) z lubością oraz kreatywnym zaangażowaniem włączają kompozycje Krzysztofa Komedy do swoich prezentacji a lista ta jest imponująca. Także w repertuarze muzyków spoza Polski pojawiają się kompozycje Komedy, ich autorskie interpretacje a nawet całe projekty komedowskie (od „Zatoczki” australijskiego saksofonisty Adama Simmonsa i „Komeda Project” Dani Perez Trio po nagrania pop-music, rocka i alternatywnej elektroniki). 

W wiarygodnym portalu dyskograficznym Discos, hasło „komeda” pojawia się ponad tysiąc trzysta razy, a „Rosemary’s Baby” odnotowano na płytach ponad trzy i pół tysiąca razy ! W popularnej wyszukiwarce Google  hasło „Komeda” ma prawie 4 miliony linków, a „Rosemary’s Baby” ponad dwa miliony razy. Liczby te świadczą nie tylko o ogromnej popularności polskiego artysty i jego kompozycji, ale wskazują niekończącą się listę nagrań, płyt, interpretacji, pomysłów i projektów związanych z Komedą.

„Komeda on records” jest  limitowanym wydawnictwem kolekcjonerskim.

Premiera wydawnictwa odbędzie się podczas jesiennej gali Ery Jazzu.

Dodatkowe informacje: www.jazz.pl oraz info@jazz.pl


Płyta miesiąca

Adam Bałdych Quintet/Agata Szymczewska

Legend

Linki
Z galerii

Fotografie gwiazd jazzu

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm