Aktualności
W Museum of Modern Art grają: Marcin Wasilewski, Sławek Kurkiewicz, Tomasz Stańko, Billy Harper i niewidoczny Michał Miśkiewicz
fot. Wojtek KubikKOMEDA W NOWYM JORKU

JFMuzyka Komedy rozbrzmiewa teraz w Nowym Jorku – na festiwalu filmów jazzowych „Jazz Score” w Museum of Modern Art, w filmach Romana Polańskiego, obok najsłynniejszych obrazów tego gatunku jak „Winda na szafot” z muzyką Milesa Davisa, „Anatomia Morderstwa” z muzyką Ellingtona czy „Powiększenie” z muzyką Hancocka.
„Często się słyszy, że Komeda był ofiarą przekleństwa „Rosemary’s Baby” i zmarł niecały rok po premierze tego filmu, ale tak naprawdę zmarł wskutek nieszczęśliwego wypadku” – napisał w swoim blogu jeden z amerykańskich krytyków zapowiadając przegląd jazzowych filmów w Nowym Jorku. Wieczorem 19 maja w Museum of Modern Art odbył się koncert, który świadkowie określają jako jeden z największych triumfów polskiego jazzu, Do Kwartetu Tomasza Stańki (z Marcinem Wasilewskim, Sławkiem Kurkiewiczem i Michałem Miśkiewiczem) dołączył jako gość specjalny słynny saksofonista tenorowy Billy Harper, by wspólnie wykonać program złożony z utworów Komedy i Stańki.

Nazajutrz w „New York Timesie” ukazała się recenzja pt. „Haunting Soundtracks: Jazz with a Polish Accent”. Ben Ratilff pisze m.in.: „Saksofonista tenorowy Billy Harper przyłączył się do regularnego kwartetu Stańki i muzyka stałą się ostrzejsza, bardziej groove’owa, i pod wieloma względami bardziej amerykańska. Ale faktycznie była całkowicie polska.” Kompozycje Komedy przyrównał Ratliff do dzieł Wayne’a Shortera i Billy’ego Staryhorna. „Jego ballady jazzowe miały w sobie romantyczny niepokój… są tajemnicze, pozostawiają słuchaczowi wiele do odgadnięcia”.

Program koncertu: Dwaj ludzie z szafą (trąbka solo) – Krzysztof Komeda, Ballada z „Noża w wodzie” (Komeda), Day Time, Night Time Requiem (Komeda), Ballad for Bernt (Komeda), Pożegnanie z Marią (Tomasz Stańko), Gama (Stańko), Nice One (Stańko), Kattorna (Komeda), bis – Sleep Safe and Warm (kołysanka Komedy z „Rosemary’s Baby”)
 
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm