Aktualności

Spektakl „Komeda” w reżyserii Leny Frankiewicz
12 - 14 kwietnia.2019 , godz. 19.15
Teatr Nowyu
ul. Zachodnia 93
Łódź

Bilety: od 35 zł
Kliknij, aby kupić bilet

Komeda w Teatrze NowymSpektakl w reżyserii Leny Frankiewicz zostanie zaprezentowany w Łodzi w dn. 12 - 14 kwietnia

W ramach polskich obchodów 50-tej rocznicy śmierci Krzysztofa Komedy pod auspicjami UNESCO, przypadającej w kwietniu tego roku Teatr Nowy przygotował specjalny program upamiętniający postać i muzykę tego wybitnego kompozytora:

Spektakl „Komeda” poświęcony jest życiu i twórczości przedwcześnie zmarłego wybitnego polskiego kompozytora i jazzmana Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Próba przyjrzenia się krótkiemu, aczkolwiek intensywnemu życiu muzyka, zakończonemu niespodziewaną, absurdalną wręcz śmiercią.

Tekst inspirowany wspomnieniami bliskich oraz przyjaciół Krzysztofa Komedy zawartymi m.in. w książkach „Nietakty” Zofii Komedowej, „Ostatni tacy przyjaciele” Tomasza Lacha, Listach Marka Hłaski, autobiografii Romana Polańskiego „Roman” oraz wywiadach prasowych i filmach telewizyjnych.

Aranżując w ramach spektaklu jam session oparte na tematach muzycznych kompozytora chcielibyśmy przypomnieć odbiorcom teatralnym szeroki dorobek twórczy Krzysztofa Trzcińskiego, którego nie wyczerpuje istniejąca w powszechnej świadomości wiedza o kilku filmach, do których muzykę skomponował. Chcielibyśmy podjąć próbę rekonstrukcji archiwalnych nagrań Komedy, aranżując rodzaj dźwiękowej sesji, w której żywy plan wykonawczy zderzyłby się z oryginałami.

Aranżacje kompozycji Komedy przygotował Olo Walicki – kontrabasista, wokalista i kompozytor, autor m.in. projektów Kaszebe, Kaszebe 2, LAS.Osią dramaturgiczną tekstu są spotkania Komedy z wybitnymi osobowościami jego epoki (m.in. Roman Polański, Marek Hłasko), które okazały się dość kluczowe jeśli chodzi o jego losy- artystyczne i życiowe. Chcemy też spojrzeć na Komedę z prywatnej, domowej perspektywy – w tym matkującej mu i organizującej jego codzienne życie Zofii Komedowej. Kluczową dla tekstu figurą okaże się jednak postać Fryderyka Chopina – innego, przedwcześnie zmarłego Kompozytora Na Emigracji w Trudnych Dla Polski Czasach – który pozwoli nam spojrzeć na historię Komedy nie tylko w ramach jazzowej widokówki, ale naszej dzisiejszej perspektywy, która nie może pozostać obojętna na to, co dzieje się polską kulturą, wolnością wypowiedzi artystycznej i swobodą obywatelską do korzystania z jej dóbr.
Lena Frankiewicz, reżyserka

Spektakl został nagrodzony Złotą Maską za najlepszą rolę żeńską w sezonie 2016/17 dla Iwony Bielskiej za rolę Zofii Komedowej.

Dodatkowo 14 kwietnia specjalna edycja Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi, która odbędzie się pod hasłem „Poezja i jazz” – salon upamiętniający pięćdziesiątą rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy. Usłyszymy wiersze w interpretacji aktorów ze spektaklu Komeda (Moniki Buchowiec, Delfiny Wilkońskiej, Kacpra Gaduły-Zawratyńskiego, Dominika Bąka, Michała Bielińskiego i Adama Kupaja).

Oprawę muzyczną zapewnią: studenci Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi:
Szymon Szyszka - fortepian
Aleksander Sucharski - gitara elektryczna
Mikołaj Kaniewski bas
Karol Domański - perkusja
Daria Krzyżaniak- wokal

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm