Aktualności
fot. Filip Błażejowski

Dostęp do transmisji jest bezpłatny, jednak Państwa wsparcie w postaci zakupu biletów cegiełek o wartości 10 zł (lub ich wielokrotności) będzie równocześnie wsparciem działalności Filharmonii Zielonogórskiej w trudnym czasie pandemii.

Kup bilet-cegiełkę pod linkiem https://bit.ly/2R6c5bm





Koncert wiosenny z saksofonem



7 maja w Filharmonii w Zielonej Górze z okazji obchodów 70. urodzin Henryka Miśkiewicza, online 19:00

Henryk Miśkiewicz, wybitny saksofonista, kompozytor i bandleader obchodzi w tym roku okrągły jubileusz, wkrótce stuknie mu siedemdziesiątka. Urodził się 2 czerwca 1951 roku w Żaganiu. Karierę muzyka jazzowego rozpoczął w wieku 15 lat. W 1967 roku wystąpił z zespołem Young Jazz Band na Jazzie nad Odrą we Wrocławiu zdobywając nagrodę dla najmłodszego uczestnika festiwalu. Licząc od tego debiutu jego kariera trwa już ponad pół wieku.

Z okazji obchodów 70. urodzin Henryka Miśkiewicza 7 maja w Filharmonii w Zielonej Górze odbędzie się specjalny koncert, na którym zaprezentowany zostanie koncert „Altissimonika” (kompozycja Jana Ptaszyna Wróblewskiego) w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego z Henrykiem Miśkiewiczem jako solistą na saksofonie altowym. Koncert transmitowany będzie online, start o godz. 19.00.

Niedawno nakładem Agory ukazał się najnowszy album Jubilata, współfirmowany przez jego córkę, wokalistkę Dorotę, pt. „Nasza Miłość”. W nagraniu wziął udział kwintet z udziałem syna Henryka, Michała, perkusisty, który jest filarem słynnego Tria Marcina Wasilewskiego. Płytę „Nasza Miłość” recenzuje Bogdan Chmura w najnowszym numerze JAZZ FORUM 4-5/2021.

To nasza Płyta Miesiąca:
http://jazzforum.com.pl/main/cd/nasza-mio

Koncertu wiosenny z saksofonem (online)

Wykonawcy:
Henryk Miśkiewicz - saksofon altowy
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej
Sławomir Chrzanowski - dyrygent

Program:
Jan Ptaszyn Wróblewski – Koncert na saksofon improwizujący i orkiestrę symfoniczną „Altissimonica”
Interlude
Part II
Interlude (Oberek)
Part III
Interlude
Part IV

„Altissimonica” to kompozycja Jana Ptaszyna Wróblewskiego na wielką orkiestrę symfoniczną i saksofon improwizujący, napisana specjalnie dla Henryka Miśkiewicza. Tytuł koncertu pochodzi od nazwy koronnego instrumentu Henryka Miśkiewicza, saksofonu altowego oraz od imienia wnuczki kompozytora, Moniki. Premiera projektu miała miejsce 28 czerwca 2000 we Wrocławskiej Filharmonii, a orkiestrze przewodził wówczas Jan Walczyński.

Pierwsze profesjonalne nagranie kompozycji z udziałem Henryka Miśkiewicza i Polskiej Orkiestry Radiowej pod kierownictwem Zbigniewa Gracy zostało zarejestrowane w sierpniu 2003 w Studio Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie i wydane na płycie przez Polskie Radio w 2004 roku. Koncert wykonany był wielokrotnie m.in. 2017 r w Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego, w Katowicach z Narodową Orkiestra Symfoniczną Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Humali, w Filharmonii Koszalińskiej (2020) pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego.

 „Altissimonica” jest formą koncertową integrującą dwa muzyczne światy. Solista (autor pisał dzieło z myślą o Henryku Miśkiewiczu) winien być jazzmanem ze wszystkimi tego konsekwencjami. Zarówno interpretacja, jak i barwa instrumentu winny być jazzowe, improwizacje stanowią kluczową część solowej partii. Orkiestra natomiast, nie wykracza poza normalnie pojętą symfonikę i nie wymaga się od niej żadnych szczególnych predyspozycji. Forma czteroczęściowa, powiązana motywem głównym (przedstawionym od razu na wstępie) i kilku motywami drugoplanowymi, pojawiającymi się w różnych konfiguracjach. Części przedzielone są trzema interludiami o nieco bardziej samodzielnym charakterze. Całość zbudowana w systemie tonalnym, czasem doprowadzonym do granic prawdopodobieństwa, ale ta granica nigdy nie zostaje przekroczona.

Jan Ptaszyn Wróblewski -  kompozytor

Henryk Miśkiewicz urodził się 2 czerwca 1951 roku w Żaganiu. Klasycznie wykształcony muzyk, jego droga muzyczna zaczęła się w Nowej Soli ,ukończył Liceum Muzyczne we Wrocławie w klasie Michała Nikonowa, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie w klasie klarnetu profesora Ludwika Kurkiewicza. Wybitny saksofonista , kompozytor, aranżer, lider zespołów. Jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich muzyków jazzowych. Przygodę z jazzem rozpoczął w wieku 16 lat zdobywając nagrody za kompozycje oraz jako najmłodszy uczestnik legendarnego festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu.

Wielokrotny zwycięzca Jazz Top magazynu Jazz Forum w kategorii klarnetu i saksofonu altowego, a także w czołówce w kategorii saksofonu sopranowego. Zdobywca trzech Fryderyków: Fryderyk 2013 w kategorii Jazzowy Artysta Roku, Fryderyk 2004 w kategorii Jazzowy Muzyk Roku, Fryderyk 2004 w kategorii Jazzowy Album Roku („Lyrics”). Wszystkie jego płyty nominowane były do Nagrody Muzycznej Fryderyk. On sam został dwukrotnie nagrodzony za całokształt pracy muzycznej i niezwykłe brzmienie i umiejętności gry na saksofonie prestiżowymi nagrodami Mateusza (nagroda Programu III Polskiego Radia) oraz Oskarem Jazzowym (nagroda Stowarzyszenia Łódzkich Melomanów).

Koncertował na wielu festiwalach w Europie m.in. Pori Jazz Festiwal (Finlandia), Umbria Jazz Festiwal (Włochy), wielokrotnie na Jazz Jamboree. Występował z amerykańskim saksofonistą Joe Lovano, Orkiestrą Paula Kuhna, Patem Methenym (w projekcie A. M. Jopek), Davidem Murrayem oraz czołówką polskich muzyków jazzowych. Z okazji 70 urodzin promuje album rodzinny „Nasza Miłość” z udziałem córki Doroty (wokalistki jazzowej) i syna Michała (perkusisty jazzowego).





  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm