Aktualności
Laureaci konkursu na Indywidualność Jazzową 2020 Marcin Pater Trio i dyrektor artystyczny Jazzu nad Odrą Leszek Możdżer
fot. Sławek PrzerwaKonkurs Jazzu nad OdrąRuszył nabór do konkursu wrocławskiego festiwalu na Indywidualność Jazzową 2021

Strefa Kultury Wrocław oraz Międzynarodowa Fundacja „Jazz nad Odrą” ponownie zapraszają do udziału w jednym z najbardziej prestiżowych i najstarszych konkursów jazzowych w Polsce.

Konkurs na Indywidualność Jazzową jest nieodłączną częścią Jazzu nad Odrą i odbywa się od 1964 roku, czyli pierwszej edycji festiwalu. Wśród jego laureatów znajdziemy takie nazwiska jak: Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Seifert, Henryk Miśkiewicz, Jarosław Śmietana czy Krzysztof Ścierański.

Obecnie z wygraną w konkursie łączy się nie tylko nobilitacja i zainteresowanie środowiska jazzowego, ale także spora nagroda finansowa – 25 tys. złotych ufundowane przez Prezydenta Wrocławia. Poza tzw. nagrodami tytularnymi jury często dysponuje także nagrodami specjalnymi – podczas 56. edycji festiwalu Jazz nad Odrą było ich wyjątkowo dużo. Tadeusz Mieczkowski, wybitny reżyser dźwięku ufundował nagranie płyty, taką samą nagrodę przyznał Leszek Możdżer.

Udział w konkursie jest możliwy po spełnieniu kilku warunków – m.in. nie można mieć więcej niż 35 lat ani być laureatem Grand Prix w latach poprzednich. Przede wszystkim jednak należy przedstawić maksymalnie 30-minutowy materiał muzyczny, w tym wybraną interpretację znanego standardu jazzowego. Pierwszej oceny dokonuje komisja kwalifikacyjna, która wskazuje finalistów. Następnie – już w trakcie festiwalu – 6 do 8 najciekawszych zespołów i solistów prezentuje swoje możliwości przed jury złożonym z cenionych muzyków, producentów i dziennikarzy.

W tym roku nabór do pierwszego etapu konkursu kończy się 15 czerwca, a finałowe występy zaplanowano w terminie 17-18 września. Szczegółowe wytyczne dotyczące udziału oraz regulamin konkursu znajdują się na stronie: www.jazznadodra.pl.

Nową tradycją konkursu na Indywidualność Jazzową jest współpraca zdobywcy Grand Prix z dyrektorem artystycznym festiwalu przy kolejnej edycji. W 2020 roku tytuł ten otrzymał zespół Marcin Pater Trio w składzie: Marcin Pater (wibrafon), Mateusz Szewczyk (kontrabas/bas), Adam Wajdzik (perkusja). Ich twórczość łączy szeroko pojmowaną muzykę jazzową z elementami rocka. Wibrafon jako instrument przewodni nadaje oryginalności i świeżości w brzmieniu grupy, a ich muzyka to przede wszystkim autorskie utwory lidera zespołu, pełne emocji i bezgranicznej energii. We wrześniu zobaczymy ich na scenie ponownie i to w towarzystwie Leszka Możdżera.

57. edycja Jazzu nad Odrą odbędzie się w dniach 15-19 września we Wrocławiu.

Regulamin:
https://jazznadodra.pl/konkurs/?fbclid=IwAR1RoR93U9DBwyXFbSJu1OvZ4IkgRWl00gD1oqEeeTZgzu8t08eNXv-Dxw0


  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm