Aktualności
Konkurs Jazzu nad Odrą 2020

Wojtek SiwekNajstarszy w Polsce konkurs jazzowy wydłużył przyjmowanie zgłoszeń do 20 kwietnia. 

Strefa Kultury Wrocław i Fundacja Jazz nad Odrą czekają do 27 marca na zgłoszenia młodych (max 35 lat), zdolnych, dobrze zapowiadających  się muzyków do 56. edycji konkursu.

Pojawiło się kilka istotnych zmian w regulaminie tegorocznego konkursu. Skorzystaliśmy tu z doświadczeń Jazz Forum Showcase, bo z dobrych wzorów warto korzystać.

Tak więc zespoły zgłaszając się do konkursu:
– powinny wykazać się udokumentowaną działalnością na polskim rynku muzycznym od min. 6 miesięcy – przy czym aktywność jest równoznaczna z zagraniem min. 5 koncertów na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy lub dokonania nagrań radiowych, płytowych w ostatnich 12 miesiącach.
– nie są laureatami Grand Prix w latach poprzednich, przy czym zastrzeżenie to dotyczy również każdego członka zespołu-laureata tej nagrody, choć zgłoszony byłby jako członek innego zespołu.
– poza występem konkursowym uczestnicy zobowiązani są do jednego dodatkowego, nieodpłatnego, trwającego nie krócej niż 40 minut, występu na festiwalowej scenie plenerowej w dniu 24 lub 25 kwietnia 2020.
– laureat nagrody GRAND PRIX – INDYWIDUALNOŚĆ JAZZOWA ROKU 2020 po wręczeniu nagrody wystąpi na koncercie galowym Festiwalu w dniu 25.04.2020 i powinien zaprezentować program trwający nie krócej niż 40 minut.

Punkt mówiący o aktywności ma w naszym założeniu wyeliminować „festiwalowych łowców nagród”, którzy tworzą zespoły tylko na potrzebę festiwalu. Nam się w ostatnich latach udało, ale wśród kandydatów było wiele takich jednorazowych składów.

Jako staranny kronikarz festiwalowego konkursu przypominam sytuacje z roku 1977. Wówczas konkurs wygrała formacja Świadectwo Dojrzałości. Jak już sama nazwa zespołu wskazuje, byli to dojrzali profesjonaliści, którzy zebrali się przed festiwalem aby zgarnąć nagrodę. Przyjechali, zobaczyli (ich zobaczono) i zwyciężyli: Wojciech Bruślik, Dariusz Kozakiewicz, Wojciech Morawski, Krzysztof Orłowski , Szczepan Dudek. Potem już jako zespół nie pojawili się na polskiej scenie jazzowej, nawet nie zagrali (choć taka jest tradycja) na kolejnym Jazzie nad Odrą w koncercie laureatów .

Kolejnym punktem profesjonalizacji jest wymóg repertuaru zespołu dłuższy czasowo niż regulaminowe 20 minut. Zapraszamy laureatów do koncertu na popularnej scenie plenerowej – tuż obok festiwalowego centrum . Powinni zagrać pełen koncert – nie tylko szkolne 20 minut.

A już na pewno laureat Grand Prix powinien mieć przygotowany pełen, co najmniej 40-minutowy program tak samo znakomity jak te 20 minut w konkursie, a ponieważ laureatem może być z każdy z finałowej ósemki, więc zgłaszając się do festiwalowego konkursu zespoły muszą się liczyć z możliwością zagrania pełnego bardzo ważnego w karierze koncertu.

Konkurs na Jazzie nad Odrą – to jedyny w Polsce konkurs, na którym jurorzy  spotykają się z uczestnikami na unikalnych  rozmowach zaraz po konkursowym występie. A ponieważ jury jest zawsze bardzo fachowe (w poprzednich latach m.in. Darek Oleszkiewicz, Lee Konitz, Adam Pierończyk, Piotr Wojtasik, Paweł Brodowski, Przemek Dyakowski), to takie spotkanie jest dla muzyków dodatkową nagrodą festiwalową.

Nagrodą główną jest oczywiście 25 tys. ufundowane przez Prezydenta Wrocławia (prywatnie  miłośnika jazzu), ale nagród jest oczywiście więcej.  Taką pozaregulaminową  jest zaproszenie laureata Grand Prix do koncertu podczas  kolejnej edycji festiwalu z wybranym wybitnym muzykiem „ze świata”.

Jeszcze taka drobna prośba – nie przysyłajcie nam tych samych nagrań co rok temu.

Karta: pobierz kartę zgłoszeniową 

Pełny regulamin: zapoznaj się z regulaminem


Wojtek Siwek

Uwaga: Pełny program tegorocznego festiwalu Jazz nad Odrą ogłoszony zostanie na konferencji prasowej w czwartek 16 stycznia.
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm