Aktualności




Konkurs Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA



Druga edycja konkursu ogłoszona została 7 stycznia, nabór zgłoszeń do 22 lutego!

Konkurs Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA  został ogłoszony już po raz drugi. Jego organizatorem jest Fundacja MEAKULTURA.

Teksty należy wysyłać na adres: kropka@fundacjameakultura.pl

Nagrody zostaną przyznane w trzech kategoriach: 
Nagroda Główna, 
Wyróżnienie dla debiutanta, Wyróżnienie dla blogera, 
Nagroda Specjalna

W tym roku przewidziane są także:

– Nagroda Indywidualna Piotra Metza
– Nagroda Redaktora Naczelnego PWM
– Nagroda Fundacji MEAKULTURA

22 lutego
zamknięcie naboru zgłoszeń

23 lutego - 3 marca
wytypowanie tekstów konkursowych

4 - 31 marca
prace Jury w składzie:
dr Daniel Cichy (przewodniczący), dr Beata Bolesławska-Lewandowska, dr hab. Maria Pomianowska, dr Miłosz Bembinow, dr Mariusz Gradowski, Robert Kamyk, Adam Suprynowicz

15 kwietnia
Ogłoszenie wyników

12 maja 
Uroczyste wręczenie nagród w siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Warszawie (ul. Fredry 8)
Komitet organizacyjny: dr hab. Krzysztof Moraczewski, dr Marlena Wieczorek, dr Ewa Schreiber, Filip Szałasek, Ewa Chorościan, Anna Kruszyńska
Grantodawcy i Partnerzy: Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Instytut Muzyki i Tańca, Polskie Centrum Informacji Muzycznej

Szczegółowe informacje na stronie: fundacjameakultura.pl/kropka

Piszą organizatorzy konkursu:

Zgodnie z powszechną opinią krytykować potrafi każdy. Dużo rzadszą umiejętnością jest głębsza refleksja i wnikliwa ocena zjawiska. Jeszcze rzadziej zdarza się formułować własne, oryginalne sądy w taki sposób, by swą atrakcyjnością same przyciągnęły odbiorcę.

Wierzymy, że rzetelna krytyka muzyczna może, i powinna być, prawdziwą sztuką, dlatego stworzyliśmy Konkurs Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA.

Wydarzenie to ma szansę przyczynić się do integracji środowiska, które, ze względu na ogromną różnorodność gatunków oraz niszowy charakter niektórych nurtów muzycznych, pozostaje bardzo rozproszone.

Dużo mówi się o tym, że w nowoczesnych mediach nie ma miejsca na krytykę muzyczną, my jednak wierzymy, iż jest ona wciąż potrzebna i spełnia się w słuchaniu, pisaniu, czytaniu – w żywych praktykach. Zamiast formułować definicje krytyki wolelibyśmy widzieć ją w działaniu i na tej podstawie wnioskować o roli, jaką wyznacza jej współczesność. Okazję ku temu stwarza konkurs przeznaczony dla krytyków – rywalizacja, która pozwoli zebrać wartościowe teksty w jednym miejscu, by wyłonić spośród nich te najlepsze.

Interesują nas nie tylko autorzy działający w kraju, ale także ci, którzy piszą o muzyce polskiej za granicą. Krytykę można dziś wywodzić zarówno z akademickich czasopism, jak i z Internetu, zinów bądź tygodników opinii. Przyjmuje najróżniejsze formy (recenzja, esej, felieton, wpis na blogu). Dotyczy rozmaitych gatunków i stylów muzycznych. Krytyka, której szukamy, oferuje wnikliwy kontakt z muzyką, o której traktuje, oraz z czytelnikiem, do którego jest kierowana. Gdzieś pomiędzy nimi znajduje się tekst – medium, którego opanowanie pozwala ocenić poziom umiejętności, wiedzy i zaangażowania krytyka.

A zatem krytyka krytyki? Oczywiście. Krytyk poświęca się muzyce, a my chcemy jego pracę (d)ocenić i promować przez usytuowanie jej wśród najistotniejszych elementów dzisiejszej rzeczywistości – tych, które pozwalają nam się w niej orientować i aktywnie w niej uczestniczyć. KROPKA to konkurs, który – wbrew nazwie – nie ma nic wspólnego z zakańczaniem. Współzawodnictwo ma ukazać krytykę jako proces, pracę w centrum i na peryferiach, podejmowaną przez autorów młodych, rozwijających się, oraz tych, którzy zdobyli już w tej sferze doświadczenie. Integracja środowiska oraz zaprezentowanie go publiczności jest naszym głównym zamiarem.
Zapraszamy!

Konkurs otrzymał wsparcie z Funduszu Promocji Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm