Aktualności
Morpheus Quartet
fot. Anna Pinkowska

Szczegółowe informacje na temat wszystkich wydarzeń na stronie internetowej Muzeum POLIN:

http://www.polin.pl/pl/laka-lesmiana

Kołysanka dla Muranowa, Muzeum POLINCykl koncertów na „Łące Leśmiana” w Warszawie w poniedziałki 7 i 21 sierpnia, 11 i 25 września

W wybrane, sierpniowe i wrześniowe poniedziałki Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza do wspólnego słuchania muzyki na „Łące Leśmiana”. Podczas krótkich, akustycznych koncertów usłyszymy muzykę żydowskich kompozytorów w wykonaniu cenionych młodych polskich instrumentalistów.

Na „Łące Leśmiana” –  dostępnej dla każdego przestrzeni w okolicach ulicy Lewartowskiego przy gmachu Muzeum POLIN  – w poniedziałki 7 i 21 sierpnia oraz 11 i  25 września zawsze o godzinie 18.00 zabrzmi muzyka w wykonaniu znakomitych młodych artystów. Wstęp na każdy z koncertów jest wolny. „Kołysanka dla Muranowa to zaproszenie do tego, by zatrzymać się na chwilę, położyć na trawie i posłuchać muzyki, na którą może na co dzień nie mamy zbyt wiele czasu”  – mówi Kajetan Prochyra, koordynator Sceny Muzycznej Muzeum POLIN.

7 sierpnia: Hubert Zemler – muzyka na instrumenty perkusyjne

Hubert Zemler to wykształcony akademicko perkusista, laureat brązowego medalu na Muzycznej Olimpiadzie w Korei (w kategorii perkusja solo); a przede wszystkim muzyk współtworzący kilka ważnych warszawskich zespołów sceny niezależnej: Piętnastka (wraz z Piotrem Kurkiem), Slalom (z Bartoszem Weberem i Bartłomiejem Tycińskim),  Shy Albatross (z Raphaelem Rogińskim, Natalią Przybysz i Miłoszem Pękalą)  trio jazzowe LAM (z Wacławem Zimplem, Krzysztofem Dysem), duet Pilokatabaza (z Pawłem Szpurą). Na swojej ostatniej solowej płycie  „Pupation of Dissonance”, sięgnął po kompozycję Steve’a Reicha „Music for pieces of wood”, którego fragmenty wplecie w wyjątkowy, łąkowy recital, dobrze korespondujący z przestrzenią przed gmachem Muzeum POLIN.

21 sierpnia: Morpheus Saxophone Quartet - Philip Glass „Saxophone Quartet”, Dariusz Przybylski „Morpheus”

„Kwartet Saksofonowy” Philipa Glassa z jednej strony płynie jak ścieżka dźwiękowa, wtapiająca się we współczesny, miejski zgiełk a z drugiej, jeśli pozwolimy sobie na chwilę oddechu, na pauzę we własnym pośpiechu i damy muzyce wybrzmieć, dosłyszymy jej złożoność, wewnętrzny ład i jakby równoległą do naszej rzeczywistość. Do takiego właśnie słuchania zapraszamy na „Łące Leśmiana”. Utwór wykona Morpheus Saxophone Quartet w składzie: Wojciech Psiuk – saksofon sopranowy, Paulina Młynarska – saksofon altowy, Szymon Nidzworski – saksofon tenorowy oraz Grzegorz Bil – saksofon barytonowy. Nazwę zainspirował kompozytor Dariusz Przybylski, którego utwór o tytule „Morpheus” kwartet wykona w poniedziałek 21 sierpnia.

11 września: Ania Karpowicz (flet) / Marek Bracha (pianino) -  Wajnberg/Szpilman /Tansman/Copland

Ania Karpowicz i Marek Bracha to wirtuozi swoich instrumentów. Oboje gościli już na scenie muzycznej Muzeum POLIN – Ania z zespołem muzyki współczesnej Hashtag Ensemble, Marek – z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, podczas koncertu z okazji 74. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. W duecie tworzą projekt WarszeMuzik, w ramach którego prezentowali muzykę żydowskich kompozytorów związanych z Warszawą na podwórkach warszawskiej Woli. Na „Łące Leśmiana” twórcy sięgną po utwory Mieczysława Wajnberga. „Przed wojną, jako dziecko, na ulicy Zamenhofa, w nieistniejącym dziś Teatrze Scala, Wajnberg uczył się muzyki podglądając przy pracy swojego ojca Samuela Wajnberga, kierownika muzycznego tej sceny”  – opowiada Kajetan Prochyra. Na finał zabrzmi Duet Aarona Coplanda – jednego z prekursorów współczesnej muzyki amerykańskiej.


25 września: Marcin Olak (gitara) / Patryk Zakrocki (skrzypce) – Srebrzynek i ja

Mario Castelnuovo-Tedesco to jeden z najbardziej cenionych kompozytorów muzyki na gitarę klasyczną.  Urodzony we Florencji w zamożnej rodzinie pochodzenia żydowskiego często odwoływał się do swoich korzeni. Duma z bogactwa kultury żydowskiej była motywem przewodnim jego koncertu napisanego dla wielkiego Jaschy Heifetza. Jednym z najbardziej znanych jego utworów jest kompozycja do słów hiszpańskiego noblisty Juana Ramóna Jiméneza „Platero y Yo” – w polskim tłumaczeniu: „Srebrzynek i ja”. Na „Łące Leśmiana” wariacje na temat tego utworu wykonają znakomici improwizatorzy: gitarzysta Marcin Olak oraz skrzypek Patryk Zakrocki.

Cały program kulturalny towarzyszący „Łące Leśmiana” oprócz koncertów tworzy wiele ciekawych wydarzeń, m.in. kameralne spotkania wokół poezji, konwersacje językowe na trawie (hebrajski i esperanto), zajęcia z jogi, warsztaty artystyczne, warsztaty z wiedzy o ziołach i ich wykorzystaniu oraz wiele innych.
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm