Aktualności

XVI  MIĘDZYNARODOWY KROKUS JAZZ FESTIWAL 
20 - 22 października 2017, Jelenia Góra
Piątek, 20 października, godz. 20.00

SCENA GŁÓWNA
ARTUR DUTKIEWICZ TRIO
Artur Dutkiewicz - fortepian
Michał Barański - kontrabas
Łukasz Żyta - perkusja

20 października, godz. 22.00
SCENA KLUBOWA – Klub festiwalowy „Kwadrat”
PIOTR SCHOLZ  SEXTET
Tomasz Orłowski - trąbka
Kuba Marciniak - saksofon tenorowy, sopranowy
Piotr Schulz - gitara
Mikołaj Gruszecki - fortepian
Damian Kostka - kontrabas
Adam Zagórski - perkusja

Sobota, 21 października, godz. 20.00
SCENA GŁÓWNA
E.J.STRICKLAND QUINTET (USA)
E.J. Strickland - lider, perkusja
Marcus Strickland - saksofon tenorowy, sopranowy
Godwin Louis - saksofon altowy
Taber Gable - fortepian
Josh Ginsburg - kontrabas

21 października, godz. 22.00
SCENA KLUBOWA – Klub festiwalowy „Kwadrat”
LUIS NUBIOLA GLOBAL FRIENDSHIP  (Kuba / Polska)
Luis Nubiola - saksofon altowy
Marcin Chenczke - kontrabas
Krzysztof Szmańda - perkusja
Krzysztof Dys – fortepian

Niedziela, 22 października, godz. 20.00
ANTHONY STRONG GROUP
Anthony Strong - fortepian / śpiew
Spencer Brown - kontrabas
Dave Ohm - perkusja
Alam Nathoo - saksofon tenorowy
Gav Broom - trąbka

SCENA GŁÓWNA
22 października, godz. 22.00
Scena Klubowa –  Klub festiwalowy „Kwadrat”
DAVID DORUŽKA TRIO (CZ)
David Doružka - gitara
Jiri Slavik - kontrabas
Martin Novak - perkusja

Krokus Jazz Festival 2017

Andrzej PatlewiczNa 16. edycji w Jeleniej Górze, 20 - 22 października, wystąpią m .in . E.J. Strickland, Artur Dutkiewicz, Anthony Strong

Co roku Krokus Jazz Festiwal  budzi spore emocje wśród miłośników jazzu.  Mamy nadzieję, że podobnie stanie się podczas tegorocznej edycji festiwalu. Po raz kolejny w październiku będziemy mieli okazję posłuchać w Jeleniej Górze muzyki jazzowej na światowym poziomie. Zestawienie występujących artystów tylko pozornie nie tworzy jednolitej konwencji. W rzeczywistości takie pomieszanie gatunków to  świadomy i śmiały wybór mający na celu prezentację zróżnicowanej, najwyższej  próby współczesnego i zarazem nowoczesnego jazzu. Mimo momentami odległych stylistyk muzycznych poszczególnych propozycji,  Krokus Jazz Festiwal i tym razem potrafi odnaleźć wspólny mianownik, jakim po prostu jest  jazz. Stąd też w programie tegorocznej imprezy mamy mocny jazz – rock, jazzowe ballady i ciągle na nowo przewartościowywany neo-bop i hard bop z okresu Jazz Messengers.

O tym, że muzyka jazzowa niejedną chodzi ścieżką świadczyć może pojawienie się  zespołu pianisty Artura Dutkiewicza którego występ (20 października) będzie swoistym prologiem festiwalu otwierającym jazzowy festiwal.

Miłośników jazzowej wokalistyki zapraszamy na koncert brytyjskiego wokalisty i pianisty Anthony’ego Stronga, który swym występem na zakończenie festiwalu  (niedziela 22 października) spowoduje wielki entuzjazm. Wokalista wraz ze swoim kwartetem skupiającym najciekawszych muzyków jazzowych Londynu zaprezentuje przekrojowy materiał ze swoich czterech wydanych albumów, które zbierają znakomite recenzje zarówno w Polsce jak i w  Europie  nie schodząc z listy bestsellerów.

Emanujące wyjątkowym klimatem nocne jam session  pierwszego dnia festiwalu otworzy koncert Laureata Grand Prix Krokus Jazz Festiwal 2016  sekstetu gitarzysty Piotra Scholza Wirtuozeria  improwizacji granych na gitarze przez lidera w połączeniu z perfekcją i profesjonalizmem towarzyszących mu muzyków tworzą mieszankę wybuchową, której nie sposób będzie zapomnieć. Podobnie jak pozostałych niezwykłych w swojej energii i nastroju nocy jazzowych w Klubie „Kwadrat”, które rozpoczynać się będą codziennie po wieczornych koncertach.

Największą atrakcją sobotniego wieczoru (21 października) będzie występ amerykańskiego kwintetu pod wodzą fantastycznego perkusisty E.J. Stricklanda. Swoimi niekonwencjonalnymi kompozycjami ozdobił kilka własnych autorskich płyt a także albumów firmowanych przez słynnego brata, znakomitego saksofonistę Marcusa Stricklanda, który pojawi się w zespole. Muzykom towarzyszyć będą, wschodzące gwiazdy amerykańskiego jazzu. Żywiołowe interpretacje lidera zapadają głęboko w pamięć słuchaczy i z całą pewnością nie będą tylko tłem dla popisów gwiazdy koncertu.

Obok występów czołowych muzyków o ugruntowanej pozycji podczas trzech dni festiwalowych odbywać się będą  koncerty  konkursowe młodych muzyków jazzowych, których niebawem z pewnością zobaczymy w gronie najbardziej uznanych artystów.  „Powiew Młodego Jazzu” to konkurs, który – jako jeden z nielicznych w kraju –promuje młodych twórców ambitnej muzyki. O nagrodę „Złotego Krokusa” ubiegać się będą zespoły z Czech, Niemiec, Słowacji i Polski. Koncerty konkursowe z udziałem publiczności przez dwa dni (21 - 22 października) oceniać będzie profesjonalne Jury pod przewodnictwem znakomitego saksofonisty Leszka Żądło od niespełna 30 lat zamieszkałego w Monachium.

Nie dajmy się zmylić konkursowej formule prezentacji. Ci z Państwa, którzy w poprzednich latach doświadczyli udziału w tych koncertach wiedzą, że brzmi na nich profesjonalna muzyka i to na najwyższym poziomie.

I na koniec jeszcze jedna dygresja. Czy Jelenia Góra jest miastem jazzu, miastem jazzowym, miastem jazzmanów i jazzfanów? Jeśli Waszym zdaniem nie jest. To pora to zmienić. Do zobaczenia na koncertach.www.krokusjazzfestiwal.pl

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm