Aktualności

Dobry Wieczór Jazz
Krzysztof Herdzin Quartet
7.12.2018 (piątek), godz. 20.30
Teatr Roma
ul. Nowogrodzka 49
Warszawa

Kup bilet

Kwartet Herdzina w Romie7 grudnia na koncercie z cyklu Dobry Wieczór Jazz pianista zaprezentuje projekt „Kingdom od Arts”

Projekt Herdzin/ Haynes/ Kubiszyn/ Popiałkiewicz to kwartet grający autorskie kompozycje lidera, utrzymane w stylistyce fusion, odwołujące się do ikon tego gatunku: Weather Report, The Headhunters, Chick Corea Electric Band, Yellowjackets. Płyta z tym materiałem „Kingdom of Ants” ukazała się 9 listopada nakładem wydawnictwa Agora. Krążek został zarejestrowany w Los Angeles, Herdzinowi udało się zaprosić do nagrania legendę perkusji, genialnego Vinnie Colaiutę. Podczas koncertów zastąpi go rewelacyjny amerykański perkusista David „Fingers” Haynes (grał z Prince’em, Chaką Khan, Mary J. Blige, Randym Breckerem, Stanleyem Jordanem, Arrested Development). Obok lidera na klawiaturach, pojawią się: jego wieloletni muzyczny partner, basista Robert Kubiszyn oraz gitarzysta Daniel Popiałkiewicz.

Krzysztof Herdzin po raz kolejny zaskakuje swoich słuchaczy. W ostatnich latach skupiał się głównie na działalności kompozytora współczesnego i dyrygenta: jego dwie płyty z muzyką współczesną – „Symphonicum” nagrana z Sinfonią Varsovią oraz „Suite on polish themes” nagrana w londyńskim Abbey Road Studio z jedną z najwybitniejszych orkiestr świata Academy of St Martin in the fields, były nominowane do nagrody Fryderyk. Uczestniczy w programie zamówień kompozytorskich MKiDN, jego kompozycje współczesne wykonywane są przez najlepsze polskie orkiestry i cenionych solistów. Jako ośmiokrotny Aranżer Roku wg ankiety Jazz Top czytelników Jazz Forum” i laureat Fryderyka jako Jazzowy Kompozytor i Aranżer Roku, od dawna kojarzy się melomanom z pisaniem nut i dyrygowaniem, a jednak od czasu do czasu przypomina o tym, że jest wciąż znakomitym pianistą.

Ukończył studia fortepianu klasycznego w klasie legendarnej prof. Katarzyny Popowej-Zydroń (z tej samej klasy wywodzi się Rafał Blechacz). Z zespołem West wygrał Grand Prix Festiwalu Jazz Juniors 1990 w Krakowie, na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach 1994 zdobył trzecie miejsce, jest laureatem Nagrody Pr. III „Mateusz 2014”, dwukrotnym Artystą Roku ze statuetką „Grand Prix Jazz Melomani”, w 2015 roku otrzymał Srebrny Medal Gloria Artis. Przez lata grał w kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego, w zespołach Jana Ptaszyna Wróblewskiego i Janusza Muniaka.

Jest posiadaczem 17 złotych i 3 platynowych płyt dla aranżera, wyprodukował ponad 20 płyt polskim gwiazdom: Irenie Santor, Maryli Rodowicz, Katarzynie Groniec, Edycie Geppert, Wojciechowi Gąssowskiemu. Orkiestrował nagrodzoną Oscarem 2005 muzykę Jana A.P. Kaczmarka do filmu “Finding Neverland”. Jako lider nagrał 18 płyt CD, w charakterze pianisty, aranżera, dyrygenta i kompozytora pojawił się na ponad 200 płytach. Od ośmiu lat jest filarem zespołu Anny Marii Jopek, aranżując i występując z nią na estradach całego świata, prowadzi własny Big Band i Trio (Robert Kubiszyn + Cezary Konrad).


  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm