Aktualności
Kwartet JorgiKWARTET JORGI – FOLK SYMFONICZNY

JFW czwartek 2 sierpnia na 18. Przystanku Woodstock w Kostrzyniu nad Odrą wystąpi Kwartet Jorgi z Orkiestrą l’Autunno w specjalnym programie Folk Symfoniczny.

Maciej Rychły - flety, instrumenty pasterskie
Waldemar Rychły - gitara
Orkiestrą l’Autunno dyryguje Adam Banaszak

W programie muzyka Kwartetu Jorgi w orkiestrowej aranżacji, opracowanie na orkiestrę – Waldemar Rychły.

Kwartet Jorgi – legendarna grupa, która stworzyła podstawy dzisiejszej sceny folkowej w Polsce. Istnieje od 1982, czasów kiedy o folku w Polce jeszcze nikt nie słyszał. Trzon zespołu od początku działalności tworzą bracia Maciej i Waldemar Rychły.

Początkowo zespół grał muzykę dawną, ale z biegiem czasu, gdy z występami przeniósł się z wnętrz sakralnych i klubów studenckich do otwartych przestrzeni, w jego muzyce zaczęły dominować źródła ludowe. Znakiem rozpoznawczym grupy stało się wirtuozerskie połączenie słowiańskiej tradycji muzycznej z rozbudowanymi improwizacjami nawiązującymi do jazzu i muzyki klasycznej. Bracia Rychli czerpią inspiracje zarówno z polskiej klasyki (Chopin, Szymanowski, Lutosławski), jak i folkloru wielu narodów. Brali udział w wielu ekspedycjach badających źródła muzyki ludowej, między innymi do Grecji, Egiptu, Jugosławii, Rumunii, na Huculszczyznę, Ukrainę czy Słowację.

Sam zespół określał swą twórczość jako „muzyka zielonej fali – połączenie muzyki etnicznej z jazzem, klasyką, rockiem akustycznym. Muzyka zespołu jest momentami roztańczona, pełna dynamizmu, wręcz drapieżna, kiedy indziej nostalgiczna, liryczna zasłuchana w odgłosy przyrody.  Sięga głęboko do słowiańskich korzeni łącząc się z wirtuozerią wykonania i szeroko rozbudowaną improwizacją. Słychać w niej też wpływy muzyki tradycyjnej różnych zakątków świata.

Kwartet Jorgi zagrał setki koncertów w Polsce i za granicą, brał udział w wielu festiwalach, m.in. w Anglii, Czechach, Francji, Niemczech, USA i Wenezueli. Współpracował z wieloma teatrami, a jego muzykę wykorzystywano w filmach. Zespół ma na koncie kilkanaście płyt, między innymi „Muzykę na trąbkę, gitarę i flet” płytę „Biskupińską” czy „To I TAO”.

Orkiestra l’Autunno
Zespół powstał w 2006 roku, prowadzony jest przez Adama Banaszaka.
Szeroki repertuar Orkiestry obejmuje utwory od baroku po kompozycje
najnowsze. Orkiestra zdobyła Główną Nagrodę w konkursie Nowe Sytuacje w ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta oraz Główną Nagrodę w konkursie Telewizji Polskiej Dolina Kreatywna. L’Autunno jest gospodarzem Festiwalu Polskie Camino de Santiago. Obraz działalności zespołu dopełnia współpraca m.in. z Electric Light
Orchestra, Serjem Tankianem, zespołem Smokie, grupą Archive.

L’Autunno wykonuje muzykę filmową, współpracuje z folkowym Kwartetem Jorgi. Zespół występował także z Jose Carrerasem, Andrea Bocellim i Montserrat Caballe. Zaś w ramach Polskiej Prezydencji w UE Orkiestra dała galowe koncerty w Brukseli i Berlinie.

Kwartet Jorgi – Folk Symfonicznie
Przystanek Woodstock
Kostrzyn nad Odrą
Czwartek, 2.08.2012, godz. 22:00, Scena Folkowa
Kostrzyn nad Odrą

 
JAZZ FORUM 12/2020

Aktualnie w sprzedaży
Więcej >>>

Pociąg do muzyki

Grażyna Łobaszewska

Płyta miesiąca

Sylwester Ostrowski & Jazz Forum Talents feat. Bobby Watson, Logan Richardson, Keyon Harrold

Jammin’ with KC

  • Ocena - 4
Linki
Z galerii

Wiosna Jazzowa Zakopane 2011

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm