Aktualności
Ladies’ Jazz Festival 2017

Maciej FarskiUla Dudziak & Grażyna Auguścik, Kandace Springs, Bebel Gilberto, Wendy Lands gwiazdami festiwalu w Gdyni, 20 - 27.08

Ladies’ Jazz Festival to jedyny na świecie muzyczny hołd dla dam jazzu, swingu, soul, bossa novy i stylów pośrednich gwarantujących wysoką jakość wykonania, elegancji i wyczucia smaku, odbywający się nieprzerwanie od 2005 roku w Gdyni.


Grażyna Auguścik i Urszula Dudziak


Festiwal miała otwierać w niedzielę 20 sierpnia w Teatrze Muzycznym w Gdyni Ewa Bem, ale z osobistych przyczyn od siebie niezależnych zmuszona została odwołać swój koncert. Zastąpi ją Urszula Dudziak z gościnnym udziałem Grażyny Auguścik.

Uli Dudziak nikomu nie trzeba przedstawiać: jest największą polską wokalistką jazzową, występowała i nagrywała z takimi sławami jak Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Jaco Pastorius, Michael Brecker, Nina Simone, Sting, Dee Dee Bridgewater i.in. Jako jedyna miała solowe koncerty w Carnegie Hall... To dobry duch Ladies’ Jazz Festival i wzór nie tylko dla polskich wokalistek, ale całej rzeszy światowej sławy dam jazzu, które głośno przyznają się do inspiracji Urszulą Dudziak m.in. Dianne Reeves, Esperanza Spalding, Terry Lyne Carrington.

Urszula Dudziak wystąpi na Ladies' Jazz Festival w niedzielę 20 sierpnia o godz. 20:00. Koncert odbędzie się w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Artystce towarzyszyć będzie inna polska eksportowa gwiazda jazzowa, mieszkająca od lat w Chicago Grażyna Auguścik.

21 sierpnia po raz pierwszy w Polsce wystąpi rewelacyjna młoda amerykańska wokalistka, autorka i instrumentalistka Kandace Springs. Jej debiutancka  płyta od razu pojawiła się ze znaczkiem Blue Note! Kandace to nowe i niezwykle ciekawe zjawisko na światowej scenie jazzu, soul i pop. „Jej głos może roztopić wszystkie śniegi” – powiedział o niej Prince, współpracuje z producentem Lizz Wright i Melody Gardot, fachowcy porównują ją również z Norah Jones. Jej jedyny koncert w Polsce rozpocznie się w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie 21.08. o godz. 20:00.


Bebel Gilberto by Harper Smith

Jeśli o kimś można powiedzieć, że bossa novę  wypił z mlekiem matki, to tylko o niej: jest córką twórcy gatunku Joao Gilberto i Miuchi; nie tylko rodzice, ale i ich znajomi to wielcy bossy, a ona sama przyznaje się do fascynacji zarówno Prince’em jak i Debussim, Bjork i Gershwinem czy Billie Holiday, a także amerykańskim soulem i disco. Prawdziwa „Girl from Ipanema” z nowojorsko-londyńskim akcentem, Bebel Gilberto po dziesięcioletniej przerwie ponownie wystąpi w Polsce na jedynym koncercie w tym roku w ramach Ladies’ Jazz Festival: 26 sierpnia w Teatrze Muzycznym w Gdyni będzie i brazylijską plażą i londyńskim klubem tanecznym. Koncert zacznie się o 20:00, ale o której skończy…Ostatni dzień festiwalu należeć będzie do kanadyjskiej songwriterki i wokalistki Wendy Lands. Artystka zasłynęła występami w kanadyjskiej produkcji musicalu Nędznicy, była dwukrotnie nominowana do nagrody dla najlepszego artysty i za przebój Radia Kanadyjskiego. Rozpoczęła swą artystyczną drogę od fascynacji twórczością Carole King, Keitha Jarretta, Stevie Wondera, Cheta Bakera i Billie Holliday. Zainteresowania muzyczne i sposób interpretacji stawiają artystkę w tym samym szeregu co Norah Jones czy najsławniejsze wykonawczynie utworów Bacharacha. Śpiewa jazz i piękny melodyjny pop.


Bebel pink coat photo by Vicente de Paulo

Wendy Lands jest znana w Polsce przede wszystkim jako fantastyczna wykonawczyni niezapomnianych piosenek Władysława Szpilmana. Na naszym rynku płytę tę wydało w zeszłym roku Polskie Radio. Wydawnictwo zawiera między innymi takie utwory jak „Deszcz” (Someday We Will Love Again) z repertuaru Reny Rolskiej  czy „Tak mało Cię znam” (Dancing With Antonio)  z repertuaru Sławy Przybylskiej’, „Cicha noc” (My Memories Of You)  i „Ja jestem Twoja” (Hold Me A Moment) wykonywane przez Irenę Santor oraz „Nie wierzę piosence” (Prisoners Of Evening) śpiewaną przez Hannę Skarżankę. Po raz pierwszy w Polsce będziemy mogli spotkać się i ocenić tę uznawaną za jedną z ważniejszych artystek w Ameryce na koncercie kończącym tegoroczną edycję Ladies’ Jazz Festival, 27 sierpnia o g. 20:00 w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Organizatorzy nie ujawnili jeszcze wszystkich atrakcji, ale to, co już wiemy gwarantuje ogromną przyjemność entuzjastom pięknych kobiecych głosów i muzyki chwytającej za serce

Bilety w ebileteriach w cenie od 60 do 160zł w zależności od koncertu i miejsca. 

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm