Aktualności
Prezydent Słupska Maciej Kobyliński wręcza nagrodę lauretce I nagrody -
Oli TomaszewskiejLAUREACI KONKURSU IM. KOMEDY

Stowarzyszenie im. Krzysztofa KomedyRozstrzygnięty został Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Komedy. Nagrody wręczono laureatom 13 listopada podczas wieczoru inaugurującego 15. Komeda Jazz Festival w Słupsku.

Festiwal, odbywający się w Słupsku i Gdańsku, przypadał w 40. rocznicę śmierci „Chopina polskiego jazzu”. –  Na konkurs prace nadesłało 27 uczestników, łącznie 37 kompozycji w obu konkursowych kategoriach: Open i tematów jazzowych. Jury oceniło poziom prac konkursowych jako wysoki. Talent tych młodych ludzi napawa optymizmem na przyszłość polskiego jazzu –
powiedział przewodniczący jury Leszek Kułakowski,
pomysłodawca festiwalu oraz konkursu kompozytorskiego.

Pierwszą nagrodę w kategorii „Open” w wys. 5 tys. zł otrzymała Aleksandra Tomaszewska za kompozycję Q-Eight-Zero-Seven na big band. II miejsce (2,5 tys. zł) zajęła kompozycja 7-7-7 Dawida Rudnickiego na trio jazzowe w obsadzie: fortepian, kontrabas i perkusja. III miejsce i nagrodę w wys. 1,5 tys. zł odebrał Michał Ciesielski za kompozycję Trio na skrzypce, wiolonczelę i fortepian.

Pierwszą nagrodę w kategorii „tematów jazzowych”, wraz z czekiem na 2 tys. zł otrzymał Michał Tomaszczyk za kompozycję The New One. II miejsce i nagrodę w wys. 1,2 tys. zł odebrał Rafał Rokicki za kompozycję Winter`s Night. III miejsce zajęła kompozycja Alternatywna kołysanka Michała Ciesielskiego (nagroda w wys. 800 zł).

Założeniem jedynego w Polsce konkursu dla kompozytorów jazzowych jest promocja młodych twórców, dla których „uniwersalny język jazzu jest wartością wspólną, łączącą różne narodowe doświadczenia muzyczne”. Idea konkursu wynika z założenia, iż fenomen jazzu jest jednym z elementów łączących europejską i światową kulturę – i jej tradycje. –  Zdobycie nagrody w konkursie kompozytorskim ułatwia start w karierze zawodowej, wzbogaca artystyczny biogram. Gdy ja byłem młody, nie miałem możliwości bezpośredniej rywalizacji w takich konkursach, dlatego chciałem dać tę szansę kolejnym pokoleniom powiedział Leszek Kułakowski, kompozytor, kierownik i założyciel kierunku „Jazz i muzyka rozrywkowa” w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

www.komedajazz.com.

Informacja Stowarzyszenia im. Krzysztofa Komedy
 
JAZZ FORUM 6/2020

Aktualnie w sprzedaży
Więcej >>>

Orient Express

The Consonance Trio

Płyta miesiąca

Marcin Wasilewski Trio w/Joe Lovano

Arctic Riff

  • Ocena - 5
Linki
Z galerii

Jazzowa Jesień 2015

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm