Aktualności
Johannes Dickbauer, Youenn Rohaut, Omer Ashano, Clément Janinet

Werdykt jury
1 nagroda – nie przyznana
2 nagroda (ex aequo) – Johannes Dickbauer (5.000 EURO) i Youenn Rohaut (5.000 EURO)
3 nagroda (ex aequo) – Omer Ashano (2.000 EURS) i Clement Janinet (2.000 EURO)

Nagrody dodatkowe
– Nagroda specjalna ufundowana przez Fundację im. Zbigniewa Seiferta (1.500 EURO) dla Kristijana Krajnčana;
– Nagroda Jury Dziennikarzy Międzynarodowych (1.000 EURO) dla Grega Byersa;
– Nagroda publiczności - koncert organizowany przez Fundację im. Zbigniewa Seiferta dla Gabriela Vieiry;
– Ufundowana przez SAWP nagroda specjalna dla najlepszego polskiego wykonawcy (1.000 EURO) dla Dawida Czernika;
– Nagroda specjalna dla najlepszego polskiego wykonawcy, w postaci koncertu w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach dla Dawida Czernika

Laureaci Konkursu Seiferta 2020Rozstrzygnięty został przeprowadzony online 4. Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta

Młodzi skrzypkowie i wiolonczeliści z Francji, Austrii, Izraela, Brazylii, USA oraz Polski nagrodzeni w 4. edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. Organizowane online wydarzenie pobiło również rekordy oglądalności!

W sobotę po północy dobiegła końca 4. edycja Konkursu Seiferta. Decyzją jury (w składzie: Ernst Reijseger, Michał Urbaniak i Miroslav Vitouš) dwie równorzędne drugie nagrody (ex aequo) w wysokości po 5.000 Euro otrzymali: Johannes Dickbauer z Austrii i Youenn Rohaut z Francji. Dwoma równorzędnymi trzecimi nagrodami (ex aequo) po 2.000 Euro uhonorowani zostali Omer Ashano z Izraela oraz Clement Janinet z Francji. Pierwszej nagrody nie przyznano.

– To była wyjątkowa, ale też bardzo trudna edycja Konkursu Seiferta – tłumaczy Aneta Norek-Skrycka, prezes organizującej to wydarzenie Fundacji im. Zbigniewa Seiferta. – Wszystkim nam, zarówno uczestnikom konkursu, jurorom, jak też organizatorom brakowało kontaktu z publicznością, ale też takiego zwyczajnego kontaktu na żywo pomiędzy sobą. Było to również olbrzymie wyzwanie technologiczne, bo przecież musieliśmy nie tylko doprowadzić do połączenia internetowego z 14 muzykami z 11 krajów w odpowiednim momencie, ale i dopilnować, żeby ich występy były dobrze przygotowanie od strony technicznej, zarówno dźwiękowej jak i wizualnej. Do tego dochodziło łączenie na żywo z jurorami z trzech różnych krajów oraz grupą międzynarodowych dziennikarzy z pięciu krajów, którzy również przyznali swoją nagrodę. Na szczęście wszystko się udało. Nikt nie miał problemów z Internetem, co przecież mogło w każdej chwili spowodować przerwę w transmisjach. Nie wydarzyły się też żadne inne, nieprzewidzianie wypadki.

Musimy się natomiast pochwalić dwoma sukcesami – podkreśla Aneta Norek-Skrycka. – Po pierwsze okazało się, że jesteśmy pionierami w organizowaniu tego typu wydarzeń i to na skalę międzynarodową! I za ten sukces spływają do nas gratulacje z różnych stron świata. Dlatego pragnę podziękować wszystkim naszym współpracownikom i partnerom, którzy sprawili, że Konkurs Seiferta mógł się odbyć w tej niezwykłej formule. Po drugie – i to chyba najważniejsze – trwające trzy dni przesłuchania konkursowe oraz relacje ze studia konkursowego śledziło ponad 10 tysięcy widzów codziennie! I to chyba nasze największe zwycięstwo w tych niełatwych dla artystów i organizatorów czasach pandemii .


Studio konkursowe w krakowskiej Cricotece
Od lewej siedzą: Małgorzata Jantos, Małgorzata Seifert, Piotr Metz i Aneta Norek-Skrycka

W ramach tegorocznej edycji Konkursu Seiferta przyznano również szereg nagród dodatkowych i specjalnych. Ufundowaną przez Fundację im. Zbigniewa Seiferta nagrodę w wysokości 1.500 Euro, za „walory artystyczne, oryginalny styl i formę prezentacji” otrzymał słoweński wiolonczelista Kristijan Krajnčan. Najlepszego artystę tegorocznej edycji mieli również możliwość wybrać internetowi słuchacze Konkursu Seiferta. Nagroda publiczności, której głosowanie odbywało się za pośrednictwem strony internetowej www.seifertcompetition.com trafiła do brazylijskiego skrzypka Gabriela Vieiry. Zwycięzca wystąpi na koncercie zorganizowanym przez Fundację im. Zbigniewa Seiferta.

Po raz pierwszy w historii Konkursu Seiferta ufundowana ponadto

została nagroda Jury Międzynarodowych Dziennikarzy. W gronie tym zasiedli: Ian Patterson – przewodniczący (www.allaboutjazz.com), Mary James (London Jazz News), Anne Yven (Citizen Jazz), Paweł Brodowski (Jazz Forum), Martin Laurenthius (JazzThing). Decyzją tego właśnie gremium nagrodę dziennikarzy w wysokości 1.000 Euro otrzymał amerykańskiego wiolonczelista Greg Byers.

Dwie nagrody specjalne trafiły również do Dawida Czernika. Pochodzący z Podhala skrzypek otrzymał ufundowaną przez SAWP nagrodę specjalną dla najlepszego polskiego wykonawcy (1.000 Euro) oraz nagrodę specjalną dla najlepszego polskiego wykonawcy, w postaci koncertu zorganizowanego przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Do przesłuchań oraz studia konkursowego 4. Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta wciąż można powrócić. Rejestracja tych wydarzeń znajduje się w kanale www.youtube.com/seifertcompetition oraz na profilu www.facebook.com/SeifertCompetition.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca oraz ze środków Miasta Kraków.

Partnerzy wydarzenia:

Instytut Adama Mickiewicza, Culture.pl, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, STOART - Związek Artystów Wykonawców, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Stowarzyszenie SAWP,  Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Austriackie Forum Kultury, Instytut Francuski, Ambasada Litwy w Polsce.


  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm