Aktualności

10. Letnia Akademia Jazzu
10.08.2017 (czwartek), godz. 19:00

Aga Derlak Trio
Gadt/Chojnacki/Gradziuk  „Renaissance”

Wytwórnia
Łąkowa 29
Łódź

Letnia Akademia Jazzu – dwa tria10 sierpnia w łódzkiej Wytwórni wystąpią Aga Derlak Trio oraz Gadt/Chojnacki/Gradziuk


Aga Derlak


Aga Derlak Trio
powstało w grudniu 2012 roku z inicjatywy liderki. W składzie, poza Agą grającą̨ na fortepianie, są kontrabasista Tymon Trąbczyński oraz perkusista Szymon Madej. Zespół w 2015 roku wydał debiutancką płytę zatytułowaną „First Thought”, sygnowaną przez słowacką wytwórnię Hevhetia. Płyta zyskała szereg pozytywnych opinii i recenzji uznanych dziennikarzy w Polsce i za granicą, czego dowodem jest przyznanie Fryderyka 2016 w kategorii Jazz: Fonograficzny debiut roku. W kwietniu tego roku zespół wydał swój drugi album „Healing”.


Anna Gadt


Podczas drugiej części wieczoru w Wytwórni wystąpi trio Gadt/Chojnacki/ Gradziuk. Pod pseudonimem Anna Gadt kryje się polska wokalistka jazzowa, improwizatorka i kompozytorka, Anna Stępniewska. Artystka pojawi się w towarzystwie Zbigniewa Chojnackiego, akordeonisty, który specjalizuje się w eksperymentalnej improwizacji na tym instrumencie oraz Krzysztofa Gradziuka – wielokrotnie nagradzanego perkusisty jazzowego. Na festiwalowej scenie muzycy zaprezentują̨ najnowszą płytę „Renaissance” (2017), na którą składają̨ się kompozycje inspirowane kanonem dzieł kompozytorskich epoki renesansu, tj. pieśniami liturgicznymi, psalmami, a także utworami świeckimi. Dzieła te przedstawione będą w sposób swobodny i wyrywający się określonym regułom muzyki renesansu, okraszone ponadto sporą dawką improwizacji. 
17 sierpnia pokaz wirtuozerii da skrzypek Adam Bałdych wraz z zespołem. 24 sierpnia premierowy, specjalnie przygotowany na LAJ koncert „Impressions on Górecki” w wykonaniu kwartetu Macieja Obary, zaś w pierwszej części wieczoru publiczność rozgrzeje Kuba Więcek Trio
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm