Aktualności
fot. Michał Rusicki

Oleś Brothers & Dominik Strycharski
10.07.2022 (niedziela), godz. 17:00
Dziedziniec Radia Kraków
Al. Juliusza Słowackiego 22
Kraków

Bezpłatne zaproszenia na antenie / do odbioru w recepcji Radia. Transmisja koncertu na antenie.

Letnia scena Radia KrakówBracia Oleś i Dominik Strycharski z projektem „Koptycus” na Festiwalu EtnoKraków/Rozstaje, 10 lipca.

10 lipca na „Letniej scenie Radia Kraków”, w ramach Festiwalu EtnoKraków / Rozstaje 2022, swój nowy muzyczny projekt „Koptycus” zaprezentują bracia Marcin i Bartłomiej Oleś oraz Dominik Strycharski. Początek koncertu o godzinie 17:05, transmisja na antenie Radia Kraków.

Bracia Marcin i Bartłomiej Oleś należą do najbardziej kreatywnych artystów na polskiej scenie jazzowej. Kontrabasista i perkusista, obaj o kosmicznej wyobraźni i nie mającej sobie równej wrażliwości muzycznej. Ich twórczy dorobek często wykracza poza ramy jazzu, nosząc charakter pionierskiego odkrywania nowych muzycznych terytoriów. Czytelnym tego potwierdzeniem jest specjalnie na festiwal przygotowany projekt „Koptycus”.

Do udziału w tym projekcie bracia Oleś zaprosili Dominika Strycharskiego, znaczącą postać na polskiej sceny muzyki improwizowanej, flecistę, wokalistę i kompozytora. Strycharski jako jeden z niewielu, z powodzeniem, włączył flet prosty do jazzu i intrygujących muzycznych eksperymentów, a jego ciekawa wokalistyka nie stroni od wyważonych elementów elektroniki.

Źródłem inspiracji i głównym punktem odniesienia dla tria niezwykłych artystów stała się muzyka Koptów. Jednej z najstarszych społeczności chrześcijańskich na świecie. Dzięki wielowiekowej izolacji, byciu niejako na uboczu, wytworzyli oni i zachowali po dziś dzień swój pierwotny muzyczny język, wywodzący się z czasów przedchrześcijańskich, asymilujący akcenty greckie, żydowskie, a nieco później muzułmańskie. Samo słowo kopt, choć pochodzenia arabskiego, ma swoje korzenie w języku greckim i określa mieszkańca Egiptu, ale wyznaniowa koptyjska społeczność przekracza granice, to także Erytrea i Etiopia z całą odmiennością kulturową, muzyczną i odmiennymi tradycjami wykonawczymi.

Odszukując i zgłębiając muzyczne kody pierwszych chrześcijan i transliterując je na język i estetykę współczesności, artyści stworzyli dzieło wybitne. Barwną, wielowątkową historię o świecie starożytnych Kościołów Wschodnich odczytaną przez pryzmat szeroko ujętej terytorialnie muzyki koptyjskiej. Powstała niezwykła opowieść, która korzystając momentami z uniwersalnych w naszej kulturze schematów narracji typowych dla antycznej Grecji, przemawia do nas nowoczesnym, nierzadko nowatorskim językiem muzycznym.

Marcin i Bartłomiej Oleś okrzyknięci największym skarbem polskiego jazzu XXI wieku, Polscy Jazzowi Wykonawcy Roku 2016 według kolegium JazzPRESSu i RadioJAZZ.FM. Jedni z najbardziej kreatywnych i cenionych muzyków współczesnej sceny jazzowej. Artyści eksplorujący w swoich poszukiwaniach twórczych nie tylko obszar jazzu ale też szeroko pojętej improwizacji, opierającej się na muzyce współczesnej i etnicznej. Komponują również muzykę teatralną i filmową. Współpracują z wybitnymi artystami z całego świata jak David Murray, Kenny Werner, Tomasz Stańko, Jorgos Skolias, Antoni Gralak, Theo Jörgensmann, Erik Friedlander, Chris Speed, Christoper Dell, Rob Brown – z którymi koncertują i nagrywają autorskie, wysoko oceniane przez krytyków i publiczność płyty. Album tria Theo Jorgensmann & Oleś Brothers – „Alchemia”, który wydała jedna z najbardziej prestiżowych jazzowych wytwórni na świecie – szwajcarska HatHut Records, polska krytyka odnotowała jako wielki sukces polskiego jazzu.

Dominik Strycharski – polski kompozytor, flecista, wokalista, improwizator, performer i publicysta. Gra i komponuje współczesny jazz, w wielu elektrycznych i akustycznych odsłonach, muzykę współczesną, elektroniczną, posthiphop, noise a także różne odmiany improwizowanej muzyki, we własnym zespole Pulsarus. Zajmuje się także współczesnymi odmianami wokalistyki oraz jako jeden z niewielu w Polsce nowoczesnymi fletami prostymi.Jest twórcą muzyki teatralnej. Stworzył muzykę do wielu spektakli teatralnych korzystając w niej z wielu gatunków i stylistyk.

Koncert realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Rozstaje: u Zbiegu Kultur i Tradycji, w ramach Festiwalu EtnoKraków / Rozstaje 2022, www.etnokrakow.pl.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm