Aktualności
Tito ParisLISBON STORIES

JFW Warszawie, Gdańsku i Poznaniu odbędą się na początku grudnia koncerty czwartej odsłony BMW Jazz Club, tym razem pod hasłem „Lisbon Stories”.

7.12 Warszawa – Klub Palladium
8.12 Gdańsk – Klub Parlament
9.12  Poznań – Centrum Kongresowo-Dydaktyczne UM

W wieczorze „Lisbon Stories” pojawi się kilkoro wybitnych artystów z Lizbony. „Opowieści lizbońskie” snuć będą wspólnie charyzmatyczny wokalista Tito Paris z Cabo Verde, multiinstrumentalista i wokalista Yami z Angoli i portugalski perkusista i kompozytor Beto Betuk. Na scenie wystąpią razem z Henrykiem Miśkiewiczem, Ernesto Leite, Marito Marquesem, Markiem Napiórkowskim, Robertem Kubiszynem i Pawłem Dobrowolskim. Gospodynią wieczoru będzie tradycyjnie Anna Maria Jopek.

Muzyka Portugalii to nie tylko legendarne Fado – ów „blues krawędzi Europy”. To też jedyny w swoim rodzaju tygiel wielu wpływów i tradycji z kilku kontynentów. W jednym z najpiękniejszych i najbardziej poetyckich miast świata – Lizbonie, brzmi muzyka krajów przez stulecia z Portugalią związanych. Dziś czas kolonizacji jest już historią, ale artyści z Angoli, Mozambiku, Gwinei Bissau czy Wysp Zielonego Przylądka uznają Lizbonę za swoją ojczyznę i spotykają się nad Tagiem by znajdować nowe inspiracje, nie zapominając o swoich korzeniach. Ich muzyka jednak to dusza ich dawnych, starych krajów. I to, co zdarza się w spotkaniu wielu kultur – zdaje się być najciekawsze.

„Lisbon Stories” to już czwarty ze zrealizowanych wspólnie z Anną Marią Jopek i Marcinem Kydryńskim koncertów BMW Jazz Club. Pierwszym, we wrześniu 2006 roku, była „Noc Jazzu i Bossa Novy”. Anna Maria Jopek wystąpiła wtedy w towarzystwie geniusza bossa novy, Oscara Castro-Nevesa i wielkiego artysty instrumentów perkusyjnych, Mino Cinelu. Podczas drugiej odsłony – koncertu „African Moods”, który odbył się w czerwcu 2007 roku, towarzyszyli jej niezapomniani muzycy Richard Bona oraz Dhafer Youssef. Nagranie z tego koncertu posłużyło do stworzenia płyty – pierwszego albumu pod szyldem BMW Jazz Club. Trzecim wydarzeniem muzycznym z tego samego cyklu był ubiegłoroczny koncert „Po polsku”.
 
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm