Aktualności

Jazz Cafe
Marcin Wasilewski Trio
9.05.2019, start godz. 20.00, wejście od 19.00
ul. Warszawska 69
Łomianki pod Warszawą
Bilety: od 120 zł

Rezerwacja biletów: jazzcafe@jazzcafe.com.pl

Marcin Wasilewski Trio w Jazz Cafe!Czołowy polski zespół jazzowy wystąpi 9 maja w klubie w Łomiankach pod Warszawą.

Polska gwiazda jazzu, Marcin Wasilewski Trio, wzbogaciło swoją kolekcję o kolejne Fryderyki! W tym roku Trio obchodzi 25- lecie współpracy artystycznej w niezmienionym składzie! Marcin Wasilewski został wyróżniony tegorocznym Fryderykiem jako Jazzowy Artysta Roku, a Trio, wspólnie z producentem albumu- Manfredem Eicherem z ECM Records, otrzymało statuetkę za album „Live” w kategorii Jazzowy Album Roku. Tym samym Marcin Wasilewski zgromadził na swoim koncie w sumie dziewięć statuetek Fryderyka i jest zdobywcą największej ich liczby wśród polskich artystów jazzowych. Nagrodę Fryderykaw kategorii Jazzowy Artysta Roku otrzymywał w latach 2005, 2009, 2012, 2015 i 2019, otrzymując jednocześnie cztery statuetki za Najlepszy Jazzowy Album Roku ze swoim Trio za albumy wydane w ECM Records: Feryderyk 2005 za album pt. „Trio”, Fryderyk 2009 za „January”, Fryderyk 2015 za „Spark Of Life” oraz w tym roku- Fryderyk 2019 za płytę koncertową „Live”.

Dodatkowo wszyscy członkowie Tria Marcina Wasilewskiego brali udział w nagraniu dwóch innych albumów nagrodzonych Fryderykami: płycie pt. „Lyrics” nagranej z Henrykiem Miśkiewiczem (Fryderyk 2001) oraz w kwartecie Tomasza Stańko na płycie „Soul Of Things” (Fryderyk 2002). Rok 2019 jest szczególnym dla Tria: w tym roku Zespół obchodzi 25. rocznicę współpracy w niezmienionym składzie, a te urodziny zbiegają się z 50 rocznicą założenia przez Manfreda Eichera wytwórni ECM Records, macierzystej wytwórni, dla której Trio Wasilewskiego nagrało już pięć płyt, wcześniej występując również na trzech albumach nieodżałowanego Tomasza Stańko w jego Kwartecie, a także na licznych płytach innych artystów z katalogu legendarnej wytwórni.

Rok 2019 jest dla Tria Wasilewskiego szczególny nie tylko z racji zbieżności ich 25- lecia z jubileuszem powstania ECM Records. Druga znacząca, można by rzec przełomowa, rocznica to oczywiście 50 rocznica śmierci Krzysztofa Komedy, przypadająca również na ten rok. To właśnie muzycy Marcin Wasilewski Trio (w swoim pierwotnym wcieleniu pod nazwą Simple Acoustic Trio) jako pierwsi od śmierci Krzysztofa Komedy sięgnęli w 1995 roku po jego muzykę na swojej debiutanckiej płycie pod znaczącym tytułem “Komeda”. Jubileusz ćwierćwiecza współpracy muzyków najbardziej znanego na świecie polskiego tria jazzowego przypada na moment szczególny w ich karierze.

Muzycy mający już własny bogaty dorobek płytowy oraz liczne kooperacje z gwiazdami światowego jazzu – w Trio (Charles Lloyd, Joe Lovano, Nils Petter Molvaer), czy osobno (Branford Marsalis, Jan Garbarek, Manu Katche, Al Foster, Arild Andersen i innych oraz całą czołówkę polskiego jazzu) znajdują się w ewidentnie wzrastającym momencie swojej kariery. Dowodzą tego najnowszy album koncertowy pt. „Live”, znakomite recenzje w Polsce i zagranicą oraz bardzo udana 24- koncertowa trasa promująca nową płytę zagrana w 10 krajach oraz najbliższe plany Tria. Zespół jest niekwestionowaną gwiazdą polskiego jazzu i od lat jest uznawany przez międzynarodowych krytyków za jedną z najwybitniejszych i najbardziej unikalnych formacji jazzowych swojego pokolenia, ciesząc się jednocześnie uznaniem fanów jazzu na całym świecie. Lider tria, Marcin Wasilewski – pianista i kompozytor, podziwiany przez publiczność za niezwykłą świadomość muzyczną i dbałość o dźwięk oraz ogromny talent w kreowaniu dramaturgii swoich kompozycji, dwukrotnie - bo w 2015 i 2011 r. – pojawiał się jako „wschodząca gwiazda” fortepianu światowego jazzu w najważniejszym dorocznym plebiscycie międzynarodowych krytyków na świecie- kultowego magazynu Down Beat (Down Beat Annual International Critics Poll).

Najnowszy album Tria Marcina Wasilewskiego pt. „Live” (ECM Records/Universal) pojawił się pod koniec września na 15. miejscu na liście albumów jazzowych Billboardu (Billboard Jazz Album Chart), https://www.billboard.com/charts/jazz-albums/2018-09-29), dzieląc zestawienie ze zwycięskim duetem Diana Krall & Tony Bennett oraz innymi jazzowymi gigantami, takimi jak John Coltrane, Wayne Shorter, Ella Fitzgerald i Louis Armstrong, a także ikonami muzyki naszych czasów: Paul Simon, Willie Nelson, czy Van Morrisson. 

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm