Aktualności

WAW-NYC
2.11 Filharmonia Krakowska, Kraków
3.11 SOK, Sokołów Podlaski
4.11 Jaś Wędrowniczek, Rymanów
5.11 ECK, Ełk
6.11 Galeria Sowa, Olsztyn
7.11 Stara Rzeźnia, Szczecin
8.11 Jazz Cafe, Łomianki
9.11 MGDK, Końskie
10.11 Dom Środowisk Twórczych, Kielce
11.11 Jazz Jantar, Gdańsk
Marek Napiórkowski WAW-NYC – trasaCzołowy polski gitarzysta jazzowy i jego warszawsko-nowojorski zespół zagra w listopadzie w dziesięciu polskich miastach.

Po sukcesie trzech poprzednich tras zrealizowanych w dwudziestu czterech miastach Polski, Marek Napiórkowski zaprasza na prawdopodobnie ostatnią już koncertową podróż po kraju z jego warszawsko-nowojorskim zespołem. Muzycy zaprezentują materiał z wydanej w ubiegłym roku płyty „WAW-NYC”, która przyniosła Napiórkowskiemu dwie nominacje do Nagrody Fryderyk 2018  w kategoriach „Muzyk Roku” oraz „Jazzowy Album Roku.”

WAW-NYC to unikatowa fuzja różnorodnych osobowości, która łączy dwa odległe miasta siłą muzyki ich jazzowych reprezentantów. Kompozycje stworzone specjalnie na tę okazję dają doświadczonym improwizatorom możliwość pełnego interakcji muzykowania, gdzie europejski koncept harmoniczny łączy się z kulturą rytmu z kolebki jazzu i kubańską żarliwością.

W ramach listopadowej trasy zagrają znamienici przedstawiciele Warszawy i Nowego Jorku: nominowany za swój ostatni album do Nagrody Grammy – pianista Manuel Valera, rozchwytywany basista Robert Kubiszyn zamiennie z Andrzejem Święse oraz nowojorski mistrz perkusji Clarence Penn.


„WAW-NYC ma w sobie piękne brzmienia, klimat, różnorodność, poezję, jazzowy feeling, melodyjność – można by dalej wymieniać. To muzyka, która jest sumą oczekiwań i kontynuacją tego, czego czasem brak wielkim „wypalonym”. Dopracowane utwory, w których nie słychać przypadkowych dźwięków. Inteligentna, wyważona, a zarazem znakomita technicznie gra gitarzysty. Wszystko to sprawia, że płyty słucham godzinami i ciągle mi mało. Chciałoby się powiedzieć – magia dźwięku, antidotum na rzeczywistość za oknem.”
Marek Brzeski

WAW-NYC
2.11 Filharmonia Krakowska, Kraków
3.11 SOK, Sokołów Podlaski
4.11 Jaś Wędrowniczek, Rymanów
5.11 ECK, Ełk
6.11 Galeria Sowa, Olsztyn
7.11 Stara Rzeźnia, Szczecin
8.11 Jazz Cafe, Łomianki
9.11 MGDK, Końskie
10.11 Dom Środowisk Twórczych, Kielce
11.11 Jazz Jantar, Gdańsk


fot. Grzegorz Rajter

Marek Napiórkowski jest czołowym polskim gitarzystą i kompozytorem. Od początku swojej kariery pojawia się na szczytach polskich rankingów, a nieprzerwanie od 2012 roku, głosami czytelników JAZZ FORUM, wybierany jest „Jazzowym Gitarzystą Roku”. Doceniany przez branżę i krytykę – dziesięciokrotnie nominowany do prestiżowej Nagrody Muzycznej Fryderyk w kategoriach „Jazzowy MuzykRoku” oraz „Jazzowy Album Roku”. Nagrał ponad 150 płyt z różnymi wykonawcami. Na szczególną uwagę zasługują albumy sygnowane jego nazwiskiem: „Szukaj w snach” (2018), „WAW-NYC” (2017), „Sextet - Trójka Live" (2016), „Celuloid” (2015), „UP!” (2013), „KonKubiNap” (2011), „Wolno” (2007, złota płyta), „Nap” (2005). Na jego płytach zagrali m. in. Chris Potter, Clarence Penn, Grégoire Maret, Mino Cinelu, Manuel Valera, Anna Maria Jopek, Leszek Możdżer, Adam Pierończyk. Koncertował w Japonii, USA, Meksyku, Brazylii, Kanadzie, Indonezji, Chinach, Rosji i większości krajów Europy.

Manuel Valera to pianista i kompozytor kubańskiego pochodzenia od prawie 20 lat związany z Nowym Jorkiem. Doskonale łączy latynoską muzykę z jazzową improwizacją, na co dowodem jest nominacja do Nagrody GRAMMY za jego ostatni album New Cuban Express. Lider kilku roznych projektow. Grał m. in z: Arturo Sandoval, Paquito D’Rivera, Dafnis Prieto, Jeff “Tain” Watts, John Patitucci, Bill Stewart, Antonio Sanchez, Horacio „El Negro” Hernandez, Seamus Blake.

Robert Kubiszyn – rozchwytywany kontrabasista i gitarzysta basowy, a także wieloletni partner muzyczny i współproducent czterech albumów Marka Napiórkowskiego. Laureat Nagrody Fryderyk za swój pierwszy solowy album „Before Sunrise”. Wśród muzyków, z którymi współpracował znajdują się m. in.: Adam Pierończyk, Gregoire Maret, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Dean Brown, Jon Herrington, Jarosław Śmietana, Antymos Apostolis, Maria Schneider, Gary Husband, Ewa Bem, Urszula Dudziak...

Clarence Penn – jednym z najbardziej zajętych perkusistów na świecie, lider wielu zespołów, kompozytor, producent. Ma na koncie współpracę z największymi nazwiskami, jak Dizzy Gillespie, Wynton Marsalis, Betty Carter, Stanley Clarke, Dave Douglas, Maria Schneider, Luciana Souza, Richard Galliano, Fourplay. Jego imponująca dyskografia zawiera kilkaset albumów studyjnych, w tym nagrodzone GRAMMY „34th and Lex” Randy Brecker'a oraz „Concert in the Garden and Sky Blue” Marii Schneider.

Andrzej Święs – czołowy kontrabasista młodego pokolenia. Na scenie jazzowej zadebiutował w 2004 r., występując z trio Pawła Tomaszewskiego na Międzynarodowym Festiwalu Młodych Zespołów Jazzowych „Jazz Juniors” w Krakowie, gdzie zespół zdobył II nagrodę. Na swojej drodze artystycznej pracował z takimi artystami jak: Lee Konitz, Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Adam Pierończyk, Piotr Baron, Joachim Mencel, Ewa Bem, Zbigniew Namysłowski i in.


Patroni medialni: Jazz Forum, Magazyn Gitarzysta, JazzPRESS, Top Guitar, JazzSoul.pl, Co Jest Grane24

Partner trasy: Legalna Kultura
Marek Napiórkowski wspiera Legalną Kulturę, która prowadzi Bazę Legalnych Źródeł, gromadzącą strony udostępniające treści zgodnie z prawem i wolą twórców. Baza znajduje się na stronie www.legalnakultura.pl


 fot. Kasia Stańczyk

Management:
MS MUSE Marta Sołtys
+48 602 101 760, marta@msmuse.pl
www.mareknapiorkowski.com
www.instagram.com/marek_napiorkowski
www.youtube.com/marek_napiorkowski

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm