Aktualności
fot. Filip Błażejowski

Trasa

15.06, godz. 20:00 - Mateusz Smoczyński Quintet - Inlet Theatre, Port Moody (Vancouver), Kanada

17.06, godz. 15:00 - Mateusz Smoczyński Solo - Pro Musica, Chicago, IL, USA

19.06, godz. 19:00 - Mateusz Smoczyński Solo - North Street Cabaret, Madison, WI, USA

20.06, godz. 20:30 - Mateusz Smoczyński Solo - Jazz Central Studios, Minneapolis, MN, USA

21.06, godz. 21:20 - Mateusz Smoczyński Quintet - ShapeShifter Lab, Nowy Jork, NY, USA

22.06, godz. 20:00 - Mateusz Smoczyński Quintet – Chris’ Jazz Cafe, Filadelfia, PA, USA

22.06, godz. 22:00 - Mateusz Smoczyński Quintet – Chris’ Jazz Cafe, Filadelfia, PA, USA

23.06, godz. 20:00 - Mateusz Smoczyński Quintet - An Die Musik Live, Baltimore, MD, USA

23.06, godz. 21:30 - Mateusz Smoczyński Quintet - An Die Musik Live, Baltimore, MD, USA

24.06, godz. 18:30 - Mateusz Smoczyński Quintet - Kościuszko Foundation, Waszyngton, DC, USA

Mateusz Smoczyński w USA i Kanadzie!W okresie od 15 do 24 czerwca wybitny skrzypek wystąpi na 10 koncertach w 8 miastach

Mateusz Smoczyński wyrusza w trasę koncertową po USA i Kanadzie, podczas której zaprezentuje materiał z jego dwóch najnowszych płyt – „Berek” oraz „Metamorphoses”. Mateusz Smoczyński po raz pierwszy od zakończenia współpracy z legendarnym Turtle Island Quartet w 2016 roku przyleci ponownie do Stanów Zjednoczonych. Przez te dwa lata nieobecności w USA polski skrzypek intensywnie pracował nad własnymi projektami. Zwyciężył Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta, otworzył swoją klasę skrzypiec na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz nagrał kilkanaście płyt.

Trasa koncertowa rozpocznie się już 15 czerwca w Vancouver. Tam wspólnie z najwybitniejszymi polskimi muzykami – Rafałem Sarneckim, Janem Smoczyńskim, Wojciechem Pulcynem i Michałem Miśkiewiczem – zespół wykona program z płyty Berek (nominacja do Fryderyka). Album ten zawiera wiele nawiązań do polskiej muzyki ludowej oraz amerykańskiego bluegrassu. Na kolejnych koncertach, które odbędą się w Chicago, Madison oraz Minneapolis, Mateusz Smoczyński wystąpi ze swoim recitalem solowy. W programie znajdą się głównie kompozycje własne z płyty „Metamorphoses”, które stylistycznie znajdują się na pograniczu współczesnej muzyki poważnej i jazzu.

Podczas koncertów w Nowym Jorku, Filadelfii, Baltimore oraz Waszyngtonie Mateusz Smoczyński wystąpi z muzykami aktualnie mieszkającymi w USA: Rafałem Sarneckim, Kubą Cichockim, Sebastianem Kuchczyńskim oraz austriackim basistą Matthiasem Pichlerem. Koncerty odbędą się w renomowanych klubach, które regularnie goszczą na swoich scenach najznakomitszych amerykańskich muzyków jazzowych. Nowojorski występ kwintetu odbędzie się w klubie ShapeShifter Lab, od lat prowadzonym przez basistę Matthew Garrisona.

Koncerty zostały zorganizowane przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza, Polish Canadian Jazz Society, Polish Music Fans Society oraz Fundacji Kościuszkowskiej.


fot. Filip Błażejowski

Mateusz Smoczyński – skrzypek jazzowy, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Andrzeja Gębskiego. Od 2017 roku prowadzi klasę skrzypiec jazzowych na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Zwycięzca II Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. W rankingu Jazz Top magazynu Jazz Forum został uznany za jazzowego skrzypka roku 2017. Występował na najważniejszych scenach i festiwalach jazzowych niemal na całym świecie. Współpracował z takimi artystami jak: Branford Marsalis, Bobby McFerrin, Gil Goldstein, Richie Beirach, Glen Moore, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Urszula Dudziak, Vladislav „Adzik” Sendecki, Leszek Możdżer, Janusz Skowron, Kazimierz Jonkisz, Jerzy Maksymiuk, Kayah, Natalia Kukulska, Anna Maria Jopek, Monika Borzym, Aga Zaryan, Grzech Piotrowski, Adam Sztaba i Sebastian Karpiel Bułecka.

Nagrał kilkadziesiąt płyt. Wielokrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie “Młoda Polska”. Laureat nagrody Grand Prix w kategorii Nadzieja Roku 2007 plebiscytu Jazz Melomani. Razem z Joachimem Kühnem, Bronisławem Suchankiem, Januszem Stefańskim i Bohdanem Jarmołowiczem brał udział w prawykonaniu koncertu jazzowego na skrzypce, orkiestrę symfoniczną i grupę rytmiczną Zbigniewa Seiferta. Od kilkunastu lat jest liderem kwintetu, z którym nagrał płyty „Inspirations”, „Expressions” oraz „Berek” (nominacja do Fryderyka, nagrody przyznawanej przez Akademię Fonograficzną w kategorii „Jazzowy Album Roku”). W 2009 roku wspólnie ze swoim bratem - Janem Smoczyńskim oraz rosyjskim perkusistą Alexem Zingerem założył New Trio. Z zespołem tym wydał dwa albumy: „Perpendicular Realities” oraz „Simultaneous Abstractions” (nominacja do Fryderyka w kategorii „Jazzowy Debiut Roku”).W roku 2017 nakładem Fundacji im. Zbigniewa Seiferta Mateusz Smoczyński wydał swoją pierwszą klasycyzującą płytę na skrzypce solo „Metamorphoses”.

Mateusz Smoczyński jest współzałożycielem Atom String Quartet – pierwszego w Polsce kwartetu smyczkowego grającego jazz. Z zespołem tym wygrał konkurs Bielskiej Zadymki Jazzowej oraz Bucharest International Jazz Competition. W czerwcu 2011 roku Atom String Quartet wydał debiutancką płytę – „Fade In”, za którą otrzymał Fryderyka w kategorii „Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku”. Kilka miesięcy później, nakładem wytwórni Kayax pojawiła się kolejna płyta kwartetu „Places”, która również została nagrodzona Fryderykiem, tym razem w kategorii „Jazzowy Album Roku”. W roku 2015 swoją premierę miał dwupłytowy album zespołu „AtomSPHERE”, a w roku 2017 ukazała się czwarta płyta kwartetu - Seifert. Od początku swojej działalności Atom String Quartet został dwukrotnie uznany za najlepszy akustyczny zespół w ankiecie Jazz Top czytelników magazynu Jazz Forum.

W latach 2012-2016 Mateusz Smoczyński był pierwszym skrzypkiem w legendarnym amerykańskim zespole Turtle Island Quartet (zdobywcy m.in. dwóch nagród Grammy). Z zespołem tym dał ponad 100 koncertów na najważniejszych amerykańskich scenach. W roku 2013 kwartet wziął gościnny udział w nagraniu płyty „After Blue” wokalistki Tierney Sutton, który otrzymał nominację do nagrody Grammy. Rok później swoją premierę miała autorska płyta zespołu - “Confetti Man”, która została uznana przez National Federation of Music Clubs za najlepsze amerykańskie kameralne nagranie roku. Mateusz Smoczyński razem z Turtle Island Quartet współpracował m.in. z kubańskim klarnecistą Paquito D’Rivera, skrzypkiem Michaelem Doucet, wokalistką Nellie McKay oraz pianistą Cyrusem Chestnut.

W roku 2016 Mateusz Smoczyński założył duet z jednym z najwspanialszych wiolonczelistów na świecie – Stephanem Braunem.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm