Aktualności
Od lewej: Dawid Fortuna, Paweł Kaczmarczyk, Wojtek Bronisław Dużych, Jakub Dworak



Mateusze Trójki 2016 przyznane

Program 3 Polskiego Radia



Michał Urbaniak, Marek Karewicz, Paweł Kaczmarczyk, Martyna Jakubowicz, Kortez, Julia Pietrucha

Program 3 Polskiego Radia już po raz 23. przyznał nagrody muzyczne dla najciekawszych wykonawców roku.

Laureatami „Mateuszy Trójki 2016” zostali: Martyna Jakubowicz, Julia Pietrucha, Michał Urbaniak, Paweł Kaczmarek i Kortez. Ponadto Program 3 uhonorował Marka Karewicza – znakomitego artystę fotografika specjalizującego się w zdjęciach muzyków jazzowych i rockowych.

Laureaci odebrali statuetki podczas uroczystej i transmitowanej na antenie Trójki gali, która odbyła się w czwartek 27 października w Studiu Muzycznym im. Agnieszki Osieckiej przy Myśliwieckiej 3/5/7.



Martyna Jakubowicz

W kategorii MUZYKA ROZRYWKOWA  – WYDARZENIE Mateusza Trójki odebrała Martyna Jakubowicz. Nagrodę otrzymała za: „pełne wyrozumiałości aluzje do dnia dzisiejszego, wierność gatunkowi i oszczędne gospodarowanie bogactwem talentu”. –  Wielkie podziękowania z mojej strony i muzyków, którzy uczestniczyli w nagraniu mojej ostatniej płyty! –  mówiła ze sceny artystka.

Marek Karewicz, najsłynniejszy polski fotograf koncertowy i laureat nagrody w kategorii MUZYKA ROZRYWKOWA – CAŁOKSZTAŁT ujął Akademię Muzyczną Trójki „niepowtarzalnym wyczuciem kadru i klimatu w fotografii dokumentującej najważniejsze wydarzenia muzyczne w Polsce ostatnich 60 lat”.



Michał Urbaniak

W kategorii MUZYKA JAZZOWA – CAŁOKSZTAŁT doceniony został Michał Urbaniak za „rozsławianie polskiej muzyki za oceanem – w samej kolebce jazzu, nieustającą kreatywność i tworzenie z młodymi muzykami odważnych projektów łączących różne gatunki muzyczne”.

–  Trójka zawsze była propagatorem świetnej muzyki rytmicznej. Trójko nie zmieniaj się! –  apelował Michał Urbaniak.



Paweł Kaczmarczyk

W kategorii MUZYKA JAZZOWA – WYDARZENIE powędrował do Pawła Kaczmarczyka, którego jury doceniło za „odważne, twórcze i nowatorskie podejście do klasycznych już utworów na płycie „Vars & Kaper – DeconstructiON” i za pamięć o znakomitych polskich kompozytorach: Henryku Warsie i Bronisławie Kaperze”.



Kortez

W kategorii MUZYKA ROZRYWKOWA – DEBIUT Akademia Muzyczna Trójki przyznała w tym roku dwie nagrody – dla Julii Pietruchy za „unikatową wrażliwość i udowodnienie sobie i światu, że można inaczej” – oraz dla Łukasza „Korteza” Federkiewicza za „umiejętność wyrażania w prostych słowach wielu skomplikowanych emocji i zebranie ich w spójną całość na płycie „Bumerang” oraz za dotarcie do szerokiej publiczności z niełatwym i odbiegającym od komercyjnych standardów przekazem artystycznym”.



Julia Pietrucha

–  Dziękuję, że to właśnie z Trójki mogły popłynąć do słuchaczy pierwsze brzmienia mojej płyty „On My Own” –  mówiła wzruszona Julia Pietrucha.

Podczas uroczystego wieczoru na scenie zaprezentowali się laureaci nagród, którym nagrody wręczył Dyrektor Programu 3 Adam Hlebowicz. Galę poprowadzili Agnieszka Szydłowska i Piotr Metz.

Nagrody Muzyczne Programu 3 im. Mateusza Święcickiego - „Mateusze Trójki” przyznawane są za osiągnięcia w dziedzinie twórczości, wykonawstwa lub popularyzacji polskiej muzyki rozrywkowej i jazzowej. Nazwa nagrody pochodzi od imienia wybitnego kompozytora i aranżera Mateusza Święcickiego, który był współtwórcą i pierwszym szefem muzycznym Programu 3, autorem muzyki do takich przebojów, jak „Pod papugami”, „Jedziemy autostopem”, czy „Był taki ktoś”.

Pomysł na nagrodę narodził się na Myśliwieckiej rok po śmierci Mateusza Święcickiego (w 1985 r.) z inicjatywy Pawła Sztompke i Jana Borkowskiego. Pierwszymi laureatami „Mateuszy” zostali (w 1987 r.) Franciszek Walicki (za pomysł i realizację koncertów „Old Rock Meeting – Czy nas jeszcze pamiętasz”) oraz Krzysztof Popek (za utworzenie i prowadzenie orkiestry jazzowej Young Power).

Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się m.in. Edyta Bartosiewicz, Ewa Bem, Monika Brodka, Lech Janerka, Anna Maria Jopek, Gaba Kulka, Henryk Miśkiewicz, Wojciech Młynarski, Zbigniew Namysłowski, Katarzyna Nosowska, Agnieszka Osiecka, Dawid Podsiadło, Tomasz Stańko, Muniek Staszczyk, Magda Umer, Wojciech Waglewski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Aga Zaryan, Włodek Pawlik, zespoły Lao Che, Raz Dwa Trzy, Strachy na Lachy, Perfect, Wojtek Mazolewski Quintet. Jedynego „Super Mateusza” otrzymał w 1999 r. Czesław Niemen.

O tym, kto został tegorocznym zwycięzcą, zadecydowała Akademia Muzyczna złożona z dziennikarzy muzycznych Trójki: Agnieszka Szydłowska i Piotr Metz. Jana Borkowskiego, Jana Chojnackiego, Anny Gacek, Grzegorza Hoffmanna, Wojciecha Manna, Piotra Metza, Marka Niedźwieckiego, Mariusza Owczarka, Agnieszki Szydłowskiej i Tomasza Żądy.


Fot. Kasia Stańczyk




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm