Aktualności
Jazzowi laureaci tegorocznych nagród Trójki
fot. Paweł Brodowski



Mateusze Trójki 2017 rozdane

PAP



Wśród laureatów m.in. Henryk Miśkiewicz, Kuba Więcek, EABS, Voo Voo, Kora

Program 3 Polskiego Radia już po raz 24. przyznał MATEUSZE TRÓJKI – nagrody muzyczne dla najciekawszych wykonawców roku. Laureatami zostali: Henryk Miśkiewicz, Kuba Więcek, Electro Acoustic Beat Sessions Krzysztof Zalewski, Voo Voo, Steve Nash & Turntable Orchestra. Super Mateuszem uhonorowana została Kora Jackowska.

Laureaci odebrali statuetki podczas uroczystej i transmitowanej na antenie Trójki gali, która odbyła się w środę 25 października w Studiu Muzycznym im. Agnieszki Osieckiej.


Laureaci: Marek Pędziwiatr, Henryk Miśkiewicz, Kuba Więcek 
fot. Paweł Brodowski

Mateusz Trójki 2017 w kategorii MUZYKA JAZZOWA – DEBIUT trafił do Kuby Więcka – za wyjątkowy kunszt kompozytorski i talent wykonawczy, który artysta objawił w pełni na płycie „Another Raindrop”.

Z kolei WYDARZENIEM ROKU w MUZYCE JAZZOWEJ obwołana została grupa Electric Acoustic Beat Sessions – za kreatywne i nowoczesne ujęcie w autorskie ramy ponadczasowej muzyki Krzysztofa Komedy.

A wreszcie nagrodą za CAŁOKSZTAŁT osiągnięć twórczych w kategorii MUZYKA JAZZOWA doceniony został Henryk Miśkiewicz – za 50 lat mistrzowskiego grania jazzu w Polsce, za przepiękne finezyjne solówki, za niepowtarzalny delikatny klimat ballad i jedyne w swoim rodzaju brzmienie saksofonu.

Mateusz w kategorii MUZYKA ROZRYWKOWA – CAŁOKSZTAŁT powędrował do zespołu Voo Voo – za udowodnienie, że całokształt może być kolejnym wspaniałym początkiem i że tydzień zaczyna się we wtorek – uzasadniła swój wybór kapituła nagrody, złożona z dziennikarzy muzycznych Programu 3.

W kategorii MUZYKA ROZRYWKOWA – WYDARZENIE Mateusza Trójki odebrał Krzysztof Zalewski. Nagrodę otrzymał za: ujawnienie światu swoich ogromnych możliwości artystycznych na płycie „Złoto” i błyskawiczne wskoczenie na najwyższą półkę.

W kategorii MUZYKA ROZRYWKOWA – DEBIUT Akademia Muzyczna Trójki nagrodziła projekt Steve Nash & Turntable Orchestra za: brawurowe połączenie na płycie „Out Of Fade” różnych stylistyk muzycznych, za nowoczesne wykorzystanie w muzyce rozrywkowej klasycznych brzmień orkiestry symfonicznej oraz za uczynienie z gramofonu niezależnego elementu zespołowego instrumentarium.

Ponadto kapituła przyznała – po raz drugi w historii (poprzednio był to Czesław Niemen w 1999 roku) – SUPER MATEUSZA, którym uhonorowana została Kora Jackowska. Wokalistka grupy Maanam doceniona została za: wywrócenie polskiego rocka do góry nogami, odwagę, bezkompromisowość i hart ducha.

Podczas uroczystego wieczoru na scenie zaprezentowali się laureaci nagród. Galę poprowadzili Agnieszka Szydłowska i Piotr Metz.





  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm