Aktualności
Memorial to Miles 2019 Namysłowski, Miśkiewicz i Cykada wśród gwiazd kieleckiego festiwalu, 24-29 września

To już XVIII edycja Targi Kielce Jazz  Festival „Memorial to Miles”, który co roku zmienia Kielce w polską stolicę jazzu.  Muzyczne podwoje otworzą się dla wszystkich „wyznawców” już od 24 do 29 września.
Podczas 6 muzycznych dni, zagrają:

Gary Hammond Quartet
Michalska & Jarzmik Quintet
Zbigniew Namysłowski Quintet
Emil Miszk And The Sonic Syndicate
Daniel Toledo Quartet
Cykada
Dorota Miśkiewicz PIANO.PL 
Big Band Zespołu Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach.

Po pierwsze: Gary Hammond Quartet. Dobry, bo polski. Jeszcze lepszy, bo kielecki.
A najlepszy, bo wzbogacony o słoneczny włoski akcent. Ojciec i syn, a pomiędzy nimi…organy Hammonda. Propagatorzy kultury muzyki organowej, od lat ze smakiem podążają ku perfekcji.

Po drugie: możesz dołączyć do Big Band Zespołu Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach. Pośród innych fascynatów jazzowych rytmów czas płynie wolnej i ma zapach jesiennej kieleckiej nostalgii. W sam raz na Jam Session w Chicago Organ Music Club. Trochę Chicago na kieleckiej ziemi. 

Po trzecie: nigdzie Michalska & Jarzmik Quintet nie brzmi tak dobrze jak w Kieleckim Centrum Kultury. Mury przesiąkły jazzową melancholią, a esencja muzycznej wrażliwości sączy się z każdej szczeliny… Braku miejsc nie boją się najwierniejsi słuchacze, bo w KCK nawet schody są wygodne. A jazz i bez krzesła smakuje dobrze.  Sprawdziliśmy osobiście.

Po czwarte: oprócz barwnych miejscowych legend, z tymi o dziku i spotkaniach czarownic na Łysej Górze włącznie, wrześniowe Kielce odwiedzają także legendy jazzowe. Taki np. Zbigniew Namysłowski Quintet. Założyciel to wybitny saksofonista altowy i sopranowy, kompozytor, aranżer, lider. Współpracował m.in. z Krzysztofem Komedą i Tomaszem Stańko. I uważa, że „Polish Jazz – Yes!”. A my się z nim zgadzamy i trąbimy o tym na każdym sabacie!

Po piąte: Kielce w zabytki strojne, bo i zamki i starodawne wsie uświadczysz, ale młode pokolenie nas nie omija. Mało tego, przyjeżdżają ósemkami prosto z wybrzeża. Emil Miszk And The Sonic Syndicate złożony jest z czołowych artystów młodego pokolenia w Polsce. Muzycy współtworzący zespół to wirtuozi swoich instrumentów. Spotkanie tych 8 indywidualności na jednej scenie stanowi wyjątkowe wydarzenie.

Po szóste: wszystkie muzyczne drogi prowadzą do Kielc. Daniel Toledo jest ekwadorskim kontrabasistą jazzowym i kompozytorem. Czerpie doświadczenia z wielu gatunków muzyki, od klasyki, przez folklor europejski, po muzykę elektroniczną, alternatywną czy hip-hop. Daniel Toledo Quartet zabierze Was zatem
w międzykontynentalną podróż po różnych stylach muzycznych, a to wszystko
w kieleckim klimacie.

Po siódme: w Kielcach słychać nie tylko wiatr, ale też …Cykady. Szczególnie intensywnie słychać je właśnie we wrześniu, kiedy umiejętnie aranżują wypełnianie przestrzeni dźwiękowej, operują dynamiką i budowaniem napięcia. To londyński akcent na kieleckiej scenie i wspaniałe jazz fusion dla wytrwanych uszu.

Po ósme: jazz w Kielcach to uczta nie tylko dla uszu, ale też dla oczu. A to wszystko za sprawą wystawy „Jazz w Anegdocie” Muzeum Jazzu we foyer Kieleckiego Centrum Kultury. Oraz pomnika Milesa Davisa, jednego z nielicznych na świcie. Każda edycja „Memorial to Miles” odbywa się pod czujnym okiem mistrza.

Po dziewiąte, ale nie ostanie: to jubileuszowa edycja festiwalu, który przez ponad 18 lat kształtował gusty muzyczne swoich uczestników. Przez lata jazz w Kielcach dojrzewał i mościł sobie stałe miejsce w uszach i sercach Kielczan. W tym roku, na nowo rozgrzeje je Dorota Miśkiewicz, improwizująca wokalistka, która zaprosiła do swojego projektu fonograficznego kilkunastu wybitnych pianistów. Bo różne są oblicza miast. I różne są oblicza jazzu.

Fani jazzu z całej Polski łączcie się i przybywajcie do Kielc.
– zajrzyjcie na jam session do Chicago Organ Music Club
– odwiedźcie Muzeum Laurensa Hammonda  i zachwyćcie się  Wystawą „Jazz w Anegdocie” Muzeum Jazzu we foyer Kieleckiego Centrum Kultury.
– wejdźcie na www.jazzfestiwal.kck.com.pl i kupcie bilety na XVIII Targi Kielce Jazz Festival „Memorial to Miles”, bo wrzesień za pasem! 

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm