Aktualności
Michał Salamon Quartet w 12on14Lider zespołów FOURS Collective oraz Quindependence zagra 7 marca w warszawskim klubie swój autorski materiał.

Podczas koncertu, usłyszymy przedpremierowo wybrane kompozycje z nadchodzącej płyty zespołu „Homeland”.

Michał Salamon - fortepian
Zbyszek Szwajdych - trąbka
Miłosz Skwirut - kontrabas
Dawid Fortuna - perkusja

„Salamon prowadzi narracje niespieszne, prawdziwie kameralne, buduje napięcie bez pośpiechu i uważnie słucha partnerów oraz (to zabrzmi paradoksalnie) samego siebie. Nie daje się ponosić emocjom, co jest rzadkością w jego pokoleniu. Dobrze się słuchało o późnej porze jego melodyjnych, klasycyzujących opowieści osadzonych w spokojnym, przekonującym, choć niepozbawionym drapieżności i temperamentu timingu partnerów.”

Tomasz Szachowski
Jazz Forum 1-2/2019

Michał Salamon – pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent. Grę na fortepianie rozpoczął w wieku 6 lat. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie na kierunkach: fortepian jazzowy w klasie dr. Joachima Mencla oraz edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej z dyrygenturą chóralną w klasie prof. dr. hab. Stanisława Krawczyńskiego. Kształcił się m.in. pod okiem Piotra Wyleżoła, Wojciecha Niedzieli czy Mariusza Sielskiego.

W 2010r. wraz z saksofonistą i wokalistą jazzowym Staszkiem Plewniakiem założył zespół FOURS Collective. Zespół wygrał konkurs na Jazzowy Debiut Fonograficzny organizowany przez Instytut Muzyki i Tańca, przez co na rynku pojawiła się ich pierwsza płyta „Treezz”. Po udanym debiucie FOURS Collective, Salamon rozpoczął współpracę m.in. z kwintetem Staszka Słowińskiego, Joanną Słowińską, Piotrem Schmidtem i Wojciechem Myrczkiem, a także z artystami ze świata muzyki rozrywkowej, takimi jak Kayah, Małgorzata Ostrowska, Ernest Staniaszek, Damian Ukeje i Filharmonia Futura czy Maria Sadowska, Mateusz Ziółko i orkiestra Vieniawa.

W 2015r. z zespołem Quindependence zdobył II miejsce na międzynarodowym festiwalu Jazz Juniors oraz zwyciężył po raz kolejny w konkursie na Jazzowy Debiut Fonograficzny w IMIT (2016), dzięki czemu wydana została płyta „Circumstances”.

Michał Salamon grał podczas najważniejszych festiwali jazzowych w Polsce, jak: Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, Warsaw Summer Jazz Days, Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami, Festiwal Kolory Polski, YMCA Europe Festival (Czechy), Polska Jazz (Węgry), Nisville Jazz Festival (Serbia).

W kwietniu 2017 r. razem z zespołem FOURS Collective zagrał koncert przed światowej sławy gwiazdą jazzu Gregorym Porterem, a w lipcu z Quindependence przed Kamasim Waschingtonem. Jest także producentem muzycznym koncertu „Tribute to Amy Winehouse feat. Kayah”.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm