Aktualności
Michał Sołtan Band w Słupsku i Gdańsku13 lutego w Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica, 14 lutego w gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Michał Sołtan dał się poznać polskiej publiczności jako wszechstronny, samowystarczalny jazzujący „one man band” oraz lider zespołu Imagination Quartet.  Po 10 latach wraca do Słupska na dużą scenę Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica, w której 13 lutego zagra w składzie: 

Michał Sołtan – głos, gitara
Rafał Dubicki - trąbka
Michał Tomaszczyk - puzon
Irek Wojtczak - saksofon sopranowi i tenorowy
Maciej Kądziela - saksofon altowy
Miłosz Oleniecki - fortepian, instrumentu klawiszowe
Łukasz Makowski - kontrabas
Tomasz Waldowski - perkusja

Na scenie Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku debiutował dwa lata temu – jako support przed koncertem Lao Che. 14 lutego powraca tam do ze swoim premierowym koncertem promującym pierwszą autorską płytę „MaloGranie”. Tym razem towarzyszy mu również 8-osobowy zespół znakomitych muzyków:

Michał Sołtan - głos, gitara
Rafał Dubicki - trąbka
Michał Tomaszczyk - puzon
Irek Wojtczak - saksofon sopranowi i tenorowy
Marcin Janek – saksofon altowy
Miłosz Oleniecki - fortepian, instrumentu klawiszowe
Łukasz Makowski - kontrabas
Marcin Jahr oraz Tomasz Waldowski - perkusjaMichał Sołtan to gitarzysta, kompozytor, wokalista i multiinstrumentalista jazzowy. Po 16 latach działalności twórczej zakochał się i…zaczął śpiewać. – Gdyby nie miłość, nie byłoby tej mojej płyty – deklaruje w wywiadzie udzielonym Marii Szabłowskiej na antenie Radiowej Jedynki. – Wszystkie historie opowiedziane na płycie, to historie prawdziwe, inspirowane malarstwem mojej życiowej partnerki – Magdaleny Jankowskiej. Inspirowane życiem, twórczością, naszymi wspólnymi MaloGraniami. (…) Materiał to wynik miłości ogromnej, która zaowocowała tekstami, melodiami i … obrazami. Przez dwa lata jako „one man band” testowałem ten repertuar na dużych i małych scenach. Utwierdziłem się w przekonaniu, że warto zbudować zespół, wrócić do świata „prawdziwych instrumentów” i grać moje piosenki ze znakomitymi muzykami. – mówi Michał Sołtan.

„MaloGranie” to jego pierwsza autorska płyta, wydana 17 listopada 2017 roku nakładem wydawnictwa Art Horse.  Znajdziemy na niej pop jazz z elementami rocka i funku. Michał Sołtan oraz pianista Miłosz Oleniecki (m.in. P. Unity, Michał Urbaniak, Wojtek Mazolewski) zaaranżowali utwory w sposób niezwykle ciepły, akustyczny, gdzie usłyszymy sekcję rytmiczną, dętą i smyczkową. W nagraniach wzięli udział czołowi polscy muzycy jazzowi, a także goście specjalni, wśród których są: Dante Luciani – puzonista, który współpracował m.in z Frankiem Sinatrą, Natalie Cole, oraz Russ Spiegel – gitarzysta m.in. Tony’ego Bennetta. 

Teksty i muzyka, zaaranżowane na Loop Station oraz różnorodne instrumentarium, zaowocowały ponad 80 koncertami w dużych i małych salach w latach 2015 - 2017. Po wydaniu dwóch płyt z zespołem Imagination Quartet Sołtan zdecydował się na karierę solową, nie uciekając jednak od jazzu. W roku 2016 nagrał trzy single o bardziej popowym charakterze, dobrze przyjęte przez stacje radiowe. Przez dwa lata koncertował z Loop Station, prowadząc dodatkowo warsztaty, jak korzystać z tego urządzenia.

Michał Sołtan –  gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, wokalista, multiinstrumentalista, edukator i performer. Związany twórczo z Warszawą i Sopotem. Członek Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, absolwent Wydziału Jazzu Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Studiował Muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. Z zespołem Alters wydał pierwszą płytę MILD, z którym wygrał festiwal NIEMEN NON STOP w 2008 roku, oraz wziął udział w prestiżowym festiwalu Jazz Forum „Ci, na których liczymy”. Lider zespołu Imagination Quartet, z którym grał koncerty na festiwalach jazzowych w Chinach,  Niemczech, Danii i Polsce, prezentując autorskie kompozycje. Z zespołem wydał dwie płyty: IQ (2011 r.) oraz Mallada (2015 r.). Od 6 lat jest współtwórcą poniedziałkowych Funk & Jazz Jam Session w warszawskim klubie Harenda. W 2015 roku rozpoczął solowe eksperymenty z Loop Station. Od początku 2016 roku zorganizował   ponad 40 warsztatów Uwolnij muzykę, oraz zagrał ponad 80 koncertów, na których można usłyszeć m.in. single Pan Sowa czy Najlepiej. Obydwa single prezentowane były w wielu stacjach radiowych, m.in. Trójce, Tok FM, Polskim Radiu Program 1, Radiu Gdańsk, Radiu RDC, RDN Małopolska i wielu innych. 

Wspólnie z Damianem Pietrasikiem, współorganizator Quality Jazz Live! w Quality Studio przy ul. Konwiktorskiej. Koncerty w ramach serii zagrali jak na razie: Michał Sołtan BAND, Michał Milczarek Trio, Joanna Kucharczyk, Super Octave Trio (Aaron Parks, Gilad Hekselman, Kendrick Scott) oraz Doors Not Shut (Phil South, Krzysztof Szmańda, Andrzej Święs,  Wacław Zimpel, Krzysztof Dys, Ksawery Wójciński). Fragmenty recenzji płyty „MaloGranie”:

Like a dream.
– Adam Baruch

Świetne piosenki (…) zaskakują świeżością, bo jest to muzyka, w której z każdego taktu emanuje radość grania.
– Daniel Wyszogrodzki, Gazeta Wyborcza

Michał w sposób wrażliwy i szczery opowiada historie swoim wyjątkowym, oryginalnie brzmiącym głosem. Duży plus za polskie teksty, poczucie humoru i nastrojowe ballady!
– Krystyna Stańko

„MaloGranie” to płyta, od której człowiek się uzależnia… po pierwszym przesłuchaniu. Po dwóch latach występowania na scenie solo Michał stworzył potężny brzmieniowo zespół, który zniewala zarówno energią jak i przejmującym liryzmem.
– Ryszard Wojciul

Skład: 
Michał Sołtan - głos, gitara
Rafał Dubicki - trąbka
Michał Tomaszczyk - puzon
Irek Wojtczak - saksofony
Marcin Janek – saksofon altowy
Miłosz Oleniecki - piano
Łukasz Makowski - kontrabas
Marcin Jahr - perkusja
Tomasz „Harry” Waldowski - perkusja

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm