Aktualności
Międzynarodowy Dzień Jazzu w DwójceProgram 2 Polskiego Radia zaprasza 29 i 30 kwietnia o godz.19.30  na koncerty do Studia Polskiego Radia im. Lutosławskiego

Program 2 Polskiego Radia zaprasza 29 i 30 kwietnia o godz.19.30  na koncerty do Studia Polskiego Radia im. Lutosławskiego na koncerty z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu.

W poniedziałek, 29 kwietnia br. podczas pierwszej części koncertu zostanie wykonany repertuar z historycznego albumu „Bazar” Jerzego Miliana. Płyta – jedna z najważniejszych płyt w historii polskiego jazzu – ukazała się w 1969 roku w wykonaniu Tria Jerzego Miliana. W pół wieku po premierze kultowy album odtworzy trio Miłosza Pękali, jednego z najlepszych polskich wibrafonistów. Na koncercie zabrzmi gidjak, strunowy instrument przywieziony przez Miliana z Azerbejdżanu, na którym grał – w czasie sesji w 1969 roku – kontrabasista Jacek Bednarek.

Wykonawcy:
Trio Miłosza Pękali w składzie: Miłosz Pękala (wibrafon), Macio Moretti (perkusja), Ksawery Wójciński  (kontrabas) oraz Joanna Halszka Sokołowska (śpiew), Tomasz Duda (flet).

W drugiej części koncertu, w 25. rocznicę powstania Klubu „Mózg” w Bydgoszczy, usłyszymy niezależne, improwizowane wykonania, określane jako yass.  30 marca 1994 otwarto w Bydgoszczy klub pod nazwą „Mózg”. Fabryka Rzeźb Gadających Ze Sobą, który był miejscem działań plastycznych, teatralnych i literackim, ale przede wszystkim kolebką niezależnego, improwizowanego grania, które określano jako yass.

W Studiu Lutosławskiego wystąpi zespół skupiający „mózgowych” aktywistów z lat 90.: Jerzego Mazzolla  (klarnet) i Sławka Janickiego (kontrabas) , którym towarzyszyć będą: Bartek Chmara  (gitara), Szábolcs Esztényi  (fortepian), Qba Janicki  (perkusja),  Jerzy Przeździecki  (elektronika), Tomasz Sroczyński (skrzypce).

We wtorek, 30 kwietnia br., podczas  Międzynarodowego Dnia Jazzu w Dwójce wystąpią Bracia Oleś, którzy obchodzą jubileusz 20-lecia debiutu płytowego. W 1989 roku Marcin Oleś i Bartłomiej „Brat” Oleś wydali debiutancki album zatytułowany „Mr Nobody” – jeszcze jako Custom Trio z saksofonistą Krzysztofem Kapelem. Dwudziesta rocznica fonograficznego debiutu jest okazją do szerokiej prezentacji aktualnych fascynacji polskich jazzmanów.

W  pierwszej części koncertu  Marcin Oleś  (kontrabas) i Bartłomiej „Brat” Oleś (perkusja) oraz  Piotr Orzechowski „Pianohooligan” (fortepian)  wykonają  „Tribute To Joe Zawinul”.

W drugiej części  odbędzie się premiera  utworu „Homage To Komeda & Stańko”

Wykonawcy: Marcin Oleś (kontrabas),  Bartłomiej „Brat” Oleś  (perkusja), Wojciech Jachna  (trąbka), Irek Wojtczak  (saksofon), Bartłomiej Prucnal (saksofon).

Bilety w cenie 30 zł do kupienia na stronie: sklep.polskieradio.pl oraz w kasie przed koncertem.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm