Aktualności
MISSA MISERI CORDIS

JFMissa Miseri Cordis (Msza Serca Ubogiego) – kompozycja Leszka Kułakowskiego dedykowana Janowi Pawłowi II, zostanie wykonana w niedzielę 12 października br., podczas Koncertu Papieskiego, który odbędzie się w Archikatedrze Oliwskiej w Gdańsku.

Będzie to już trzecie wykonanie mszy, tym razem przez Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, pod batutą Pawła Kotly. Towarzyszyć filharmonikom będą chóry Iuventus Cantans (Akademii Pomorskiej w Słupsku, pod kier. Beaty Wróblewskiej) oraz Kakofonia (z Kartuz, pod kier. Małgorzaty Kuchtyk), a także soliści: Magdalena Gruszczyńska-Wojtczak (sopran), Wiesława Maliszewska (alt), Piotr Kusiewicz (tenor) i Piotr Lempa (bas).

Missa Miseri Cordis jest napisana na głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną, składa się z pięciu części: Kyrie, Credo, Gloria, Sanctus, Agnus Dei. Tekst jest osobistym wyznaniem wiary, wyszedł spod pióra dziennikarza Ryszarda Hetnarowicza. „Jest to współczesna faktura dźwiękowa, odwołująca się do wielowiekowej tradycji muzyki sakralnej. Do nadrzędnych elementów tego dzieła zaliczam harmonikę i melodię. Kluczową jednak rolę odgrywa tekst, gdyż emocje, głębia, treść religijna i duchowość muszą być transformowane w obraz dźwiękowy” – mówi Leszek Kułakowski.

Missa Miseri Cordis została prawykonana w trzecią rocznicę śmierci Jana Pawła II w kościele Mariackim w Słupsku i zarejestrowana na żywo. Msza ukaże się na płycie CD nakładem wydawnictwa Acte Prealable.

LESZEK KUŁAKOWSKI – kompozytor, pianista, dyrygent, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku, pomysłodawca i dyrektor artystyczny międzynarodowego Komeda Jazz Festival (13-16 listopada br. w Słupsku oraz Gdańsku), a także Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy (jedynego w Polsce konkursu dla jazzowych kompozytorów); autor ponad 150 utworów na obsady instrumentalne i instrumentalno-wokalne: od muzyki kameralnej, przez big bandy, po wielką orkiestrę symfoniczną, wydał 10 autorskich płyt. Oprócz Mszy Serca Ubogiego, do najważniejszych kompozycji należą m.in. Piano concerto na fortepian i orkiestrę symfoniczną oraz Eurofonia – na głos solowy, kwintet jazzowy i orkiestrę (kompilacja muzyki współczesnej, polskiego stylizowanego folkloru i jazzu), uznana płytą roku 2000 magazynu JAZZ FORUM.

Już ponad 1000 osób obejrzało i wysłuchało Sanctus z Missa Miseri Cordis: http://pl.youtube.com/watch?v=yabgtuboUkw

Więcej informacji: www.missamisericordis.pl

 

 
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm