Aktualności
fot. Bogdan Nastula

Mistrzowie Polskiego Jazzu – Marek Bliziński
28.11.2019 (czwartek)m godz. 19
PROM Kultury Saska Kępa
ul. Brukselska 23
Warszawa

Wstęp wolny

Mistrzowie Polskiego Jazzu – Marek BlizińskiNa spotkaniu 28 listopada w Promie Kultury wybitnego gitarzystę wspominać będą Karolak, Pańta, Brodowski, Garszczyński

Wojciech Karolak - pianista jazzowy
Paweł Pańta - kontrabasista jazzowy
Paweł Brodowski - redaktor naczelny JAZZ FORUM
Rafał Garszczyński - dziennikarz muzyczny, prowadzenie spotkania.

Marek Bliziński - gitarzysta i kompozytor. Stylistycznie należał do głównego nurtu jazzu, był kontynuatorem tradycji gitary elektrycznej, wywodzącej się od Charlie’ego Christiana i reprezentowanej potem przez takich muzyków jak Kenny Burrell, Wes Montgomery, Jim Hall, Pat Metheny i John Scofield. Album „Wave” stanowi w zasadzie jedyny jego autorski projekt. Dyskografię uzupełnia kilka stricte jazzowych albumów nagranych z Januszem Muniakiem i Janem Ptaszynem Wróblewskim. Fani mogą do tego dołożyć archiwalia zespołu Czterech i ciekawe nagrania zespołu Bemibek oraz solówki zagrane na płytach Ewy Bem i Maryli Rodowicz. Jego podręcznik „Gitara jazzowa” do dziś jest poszukiwaną przez początkujących gitarzystów i uznaną publikacją.

Goście spotkania:

Wojciech Karolak – wirtuoz organów Hammonda, a także pianista, kompozytor i aranżer. Chociaż Hammond stał się przez lata jego znakiem firmowym to ma na koncie także nagrania pianistyczne. Legenda polskiego jazzu, człowiek o wielkim poczuciu humoru i dystansu do świata.

Paweł Pańta – kontrabasista jazzowy i klasyczny. Laureat nagrody Grammy za płytę „Night In Calisia” nagraną przez Włodek Pawlik Trio i Orkiestrę Filharmonii Kaliskiej. Jeden z najbardziej rozchwytywanych polskich basistów. Brał udział w nagraniach niezliczonej ilości płyt, występuje w wielu składach, również jako muzyk klasyczny w orkiestrach, ale także – jako jeden z niewielu kontrabasistów – gra koncerty solowe.

Paweł Brodowski – redaktor naczelny miesięcznika JAZZ FORUM, gitarzysta basowy oryginalnego składu zespołu Czterech (1966 - 1967), pierwszej autorskiej grupy Marka Blizińskiego.

Prowadzenie spotkania:
Rafał Garszczyński – dziennikarz muzyczny, publicysta i bloger. Autor audycji „Simple Songs” w RadioJAZZ.FM, a także stałych cykli (Płyta Tygodnia oraz Kanon Jazzu i Kanon Polskiego Jazzu).

Organizatorzy: PROM Kultury Saska Kępa i Fundacja Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ (wydawca JazzPRESS i RadioJAZZ.FM)


  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm