Aktualności
Sławek Jaskułke
fot. Tatiana Jachyra

www.jaskulke.com
www.facebook.com/slawekjaskulke
Moments – solowy album Sławka JaskułkeNowa płyta Sławka  Jaskułke  „Moments” ukaże się w  marcu  br.

Zaskakujący, refleksyjny, melodyjny – tak w skrócie można opisać nowy album solowy jednego z najciekawszych polskich pianistów jazzowych Sławka Jaskułke. Płyta „Moments” zawiera osiem kompozycji na fortepian solo i ukazuje nieznane dotąd melodyjne oblicze artysty. Jaskułke po nagranym w 2006 roku albumie „Hong Kong” odchodzi od mocnego brzmienia w stronę wyrafinowanej i subtelnej pianistyki. Tworzy muzykę liryczną, zmysłową i dojrzałą, opartą na łagodnym brzmieniu i subtelnym charakterze. Sam artysta mówi o niej tak:

„To płyta bardzo osobista, zamyślona i refleksyjna. Moja własna rozprawa nad przemijaniem, ulotnością i cudownym darem jakim jest życie. W sferze muzycznej dążyłem do prostoty i piękna, zamierzałem stworzyć muzykę oddającą uczucie bliskości i tęsknoty, muzykę dzięki której można choć na moment oderwać się od zawiłości i trudności dnia codziennego. Mam nadzieję że mi się udało”.

Osiągnięcie w muzyce prostoty, umiaru i piękna wymaga dojrzałości i muzycznej ogłady, czego bez wątpienia pianiście już dzisiaj nie brakuje. Jaskułke, od kiedy pojawił się na polskiej scenie jazzowej, konsekwentnie burzy formalne konwencje i brzmieniowe standardy, wnosząc na nią spory powiew świeżości i oryginalności. W swej grze łączy elementy muzyki klasycznej – zwłaszcza impresjonistycznej z tradycją jazzowego fortepianu. Nie bez powodu napisano o nim: „Jego pianistyka jest niezwykle przejrzysta i sugestywna. Od razu wciąga słuchacza w szczególny świat wyobraźni”.

JASKUŁKE „MOMENTS” - video zapowiedź płyty oraz rozmowa z artystą o muzyce

Wydawca: Universal Music Polska
Dystrybucja: Universal Music Polska
Ogólnopolska premiera: marzec 2013

 

SŁAWEK JASKUŁKE
Jeden z najoryginalniejszych talentów polskiego jazzu ostatniego dziesięciolecia. Kompozytor muzyki fortepianowej, orkiestrowej, teatralnej i filmowej. Ma za sobą występy na największych scenach świata, m.in.: Carnegie Hall w Nowym Jorku, Symphony Hall w Chicago, czy International Performing Arts Center w Moskwie. W lipcu 2012 roku wystąpił solo w słynnych Ogrodach Luksemburskich w Paryżu. Brał udział w największych światowych festiwalach, m.in.: North Sea Jazz Festival, Berlin Jazz Fest, Red Sea Jazz Festival, Padova Jazz Festival. Koncertował w ponad trzydziestu krajach i na niemal wszystkich kontynentach świata. W 2006 roku reprezentował Polskę na festiwalu Music Beyond Borders w Hong Kongu, co zaowocowało wydaniem solowej płyty „Jaskułke – Hong Kong”.

Kompozytor muzyki do spektaklu „Trash Story” w reż. Eweliny Pietrowiak (Teatr Ateneum Warszawa). Twórca projektu „Chopin na pięć fortepianów” prezentowanego premierowo na EXPO 2010 w Shanghaju oraz scenie Forbidden City Concert Hall w Pekinie i Nanyang Academy of Fine Arts w Singapurze. Projekt prezentowany był podczas spotkań w ramach Przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej dla Ministerstw: Spraw Zagranicznych, Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Zdrowia.

www.jaskulke.com
www.facebook.com/slawekjaskulke
www.youtube.com/JaskulkeVideoChannel


 
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm