Aktualności
Mural NiemenaW Warszawie na Woli przy ul. Młynarskiej 33 odsłonięto mural  Czesława Niemena autorstwa Tomasza Majewskiego.

W uroczystości odsłonięcia muralu, która miała miejsce 4 października br., wzięli udział Gerard  Piątkowski – prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Warszawy, które jest pomysłodawcą  i które sfinansowało  przedsięwzięcie, wiceprezydent Warszawy  odpowiedzialny za politykę miejską Michał Olszewski oraz Krzysztof Karpiński w imieniu JAZZ FORUM i autora wielu tekstów piosenek  Czesława – Marka Gaszyńskiego, któremu stan zdrowia nie pozwolił na osobisty udział.

Krzysztof Karpiński odczytał przesłanie przygotowane przez Marka Gaszyńskiego:

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele

Użyłem słowa „Przyjaciele”, bo tych, którzy tu przyszli łączy przyjaźń oparta na szacunku dla Czesława Niemena, tego, co zrobił w swoim życiu i do jego artystycznego dorobku.

Znałem Cześka dobrze –  z sopockiego Non Stopu, z występów w kabarecie ToTu, z opolskich festiwali, z wielu koncertów Niebiesko-Czarnych, które czasem prowadziłem i w końcu z radia, bo wiele razy był moim gościem.

Od połowy lat 60. pisałem dla niego teksty piosenek, nie tylko zresztą ja…  Każdego z nas z tego rock and rollowego pokolenia przerastał o kilka szczebelków – talentem, pracowitością, muzycznym gustem i umiejętnością tworzenia melodii nie do zapomnienia. Przekraczał muzyczne granice, od piosenek hiszpańskich po awangardę, a był przy tym normalnym człowiekiem, przyjacielem. Czuł, że tylko w Warszawie może w pełni rozwinąć skrzydła jak ptak, który frunął w jego piosence nad naszą stolicą.

Żył krótko, zdecydowanie za krótko, od 1939 do 2004 –  roku zaledwie 65 lat. W porównaniu z innymi sławami muzyki – Elvisem Presleyem, Louisem Armstrongiem czy Frankiem Sinatrą – jego repertuar jest ilościowo skromniejszy. Ale żył  w innym niż oni świecie. Oni gdzieś hen w Ameryce, a on na szczęście u nas w Polsce. Nagrał mniej, ale za to niemal każdy jego  utwór był i jest do dziś ważny i wyjątkowy, a wiele z nich opartych jest na polskiej poezji. Nie miał łatwego życia, tym bardziej cenne jest to, co napisał i to co, po nim pozostało.

Więcej niż połowę  swego życia spędził a Warszawie. Warszawa go przyjęła i w naszym mieście zmarł w roku 2004. Nic zatem dziwnego, że ten mural powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Warszawy. Za jego pomysł, kształt i wygląd podziękujmy autorowi muralu, panu Tomaszowi Majewskiemu.

Uroczystość odsłonięcia muralu zwieńczyła płynąca z głośników piosenka Czesława Niemena  Sen o Warszawie, do której słowa napisał Marek Gaszyński.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm