Aktualności

fot. Anne Mie Dreves

Program koncertu:


Krzysztof Penderecki Polymorphia*
Jonny Greenwood 48 Responses to Polymorphia^
Witold Lutoslawski Muzyka żałobna*
Bryce Dessner Réponse Lutoslawski^

– przerwa –

Henryk Mikołaj Górecki III Symfonia op. 36 Symfonia pieśni żałosnych*+

Beth Gibbons – śpiew+
Krzysztof Penderecki – dyrygent*
Bassem Akiki – dyrygent^
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia

www.nina.gov.pl


Muzycy z Portishead, The National i Radiohead w hołdzie polskim kompozytorom

NInA



29 listopada scenie Teatru Wielkiego zabrzmią kompozycje Lutosławskiego, Góreckiego i Pendereckiego.

Utwory te zostaną zreinterpretowane przez młodsze pokolenie muzyków, kojarzonych ze sceną alternatywną – Beth Gibbons z Portishead, Bryce’a Dessnera z The National i Jonny’ego Greenwooda z Radiohead.

Podczas koncertu dojdzie do niezwykłego spotkania muzycznego. Wydarzeniem będzie występ Beth Gibbons, która wraz z Krzysztofem Pendereckim wykona partię solową III Symfonii op. 36 Henryka Mikołaja Góreckiego. Artystka wystąpi wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, którą poprowadzi Krzysztof Penderecki. Wspólny występ z Beth Gibbons to kolejna spektakularna współpraca Krzysztofa Pendereckiego z artystami, kojarzonymi przede wszystkim ze sceną muzyki alternatywnej.

Na specjalne zamówienie NInA Bryce Dessner, nowojorski kompozytor i gitarzysta, wykona podczas koncertu utwór „Réponse Lutoslawski”, inspirowany muzyką Witolda Lutosławskiego. Dessner, kompozytor i instrumentalista o polskich korzeniach, znany jest międzynarodowej publiczności przede wszystkim jako członek zespołów The National i Clogs. Albumy „The National Alligator” (2005) oraz „Boxer” (2007) zostały przez media okrzyknięte jednymi z najlepszych płyt ostatniej dekady.

Publiczność koncertu będzie mogła również wysłuchać utworu Jonny’ego Greenwooda „48 Responses to Polymorphia”, wykonanego po raz pierwszy w 2011 roku podczas Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu – Greenwood to kompozytor i gitarzysta zespołu Radiohead, od wielu lat w swoich kompozycjach nawiązującego do twórczości Mistrza. Artyści dali wspólny koncert na Open’er Festival, w Barbican Hall w Londynie oraz we włoskim Arco. Nagrali również płytę „Jonny Greenwood and Krzysztof Penderecki” wydaną przez Nonesuch Records.

W związku z koncertem Ninateka.pl, portal wydawany przez NInA, przypomina dzieła klasyków polskiej muzyki współczesnej oraz zaprasza do obejrzenia wywiadu Agnieszki Szydłowskiej z Bryce'em Dessnerem, który opowiada m.in. o swoich muzycznych inspiracjach, polskich korzeniach oraz o warszawskim koncercie z Beth Gibbons, Jonnym Greenwoodem oraz Krzysztofem Pendereckim. Dodatkowo będzie można obejrzeć reportaż ze spotkania Krzysztofa Pendereckiego z Greenwoodem oraz królem elektroniki i techno Aphex Twinem podczas Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu w 2011 roku.

Koncert wpisuje się w działalność programową Narodowego Instytutu Audiowizualnego, który organizuje, współtworzy, rejestruje wydarzenia muzyczne i popularyzuje wiedzę o muzyce. Jednym z ostatnich czołowych przedsięwzięć NInA jest uruchomienie unikatowego w skali europejskiej serwisu internetowego

Trzejkompozytorzy.pl poświęconej twórczości trzech wielkich twórców: Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego.

Organizatorem i pomysłodawcą koncertu jest Narodowy Instytut Audiowizualny oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a kuratorem Filip Berkowicz. Współorganizatorzy to Teatr Wielki – Opera Narodowa i Polskie Radio. Partnerem wydarzenia jest KPMG. Oficjalnym przewoźnikiem imprezy są Polskie Linie Lotnicze LOT.




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm