Aktualności

Muzyczna Fiesta Andrzeja Olejniczaka
Spotkajmy się w Europa Café
16.09.2017 (sobota), godz. 19.00
Scena plenerowej przy ul. Dąbrowskiego 1
Zduńska Wola

Wstęp wolny

Muzyczna Fiesta Andrzeja OlejniczakaSpecjalny koncert 16 września w Zduńskiej Woli, rodzinnym mieście wybitnego saksofonisty

Andrzej Olejniczak wykona koncert na saksofon i orkiestrę symfoniczną skomponowany dla niego przez Krzesimira Dębskiego i wydany na płycie „New Sax Concertos”. W programie wieczoru także utwory z filmów „Ogniem i mieczem”, „King Sajz” i przeboje Elvisa Presleya w wersji symfonicznej. W wydarzeniu obok saksofonisty wystąpią także Anna Jurksztowicz, Krzesimir Dębski i Polska Orkiestra Radiowa.

Andrzej Olejniczak jest jednym z najbardziej uznanych na arenie międzynarodowej polskich saksofonistów jazzowych. Ma na koncie około 50 płyt. Od 30 lat mieszka w Hiszpanii. Urodził się w Zduńskiej Woli. W tym roku otrzymał tytuł „Ambasadora Miasta Zduńska Wola”. Był członkiem jednej z najlepszych formacji jazzowych ostatnich dekad – String Connection. Współpracował niemal ze wszystkimi zespołami sceny jazzowej lat 70. i 80., m.in. Extra Ball, Swing Session, Novi Singers, Big Bandem Katowice, a także z Big Bandem Polskiego Radia pod dyrekcją Andrzeja Trzaskowskiego oraz Zbigniewem Namysłowskim, Andrzejem Dąbrowskim i Sławomirem Kulpowiczem. Jako muzyk sesyjny grał z takimi artystami jak Józef Skrzek czy Maanam.

Po wyjeździe do Hiszpanii w 1984 r. podjął współpracę z należącym do elity światowego jazzu ociemniałym pianistą Tete Montoliu i przez 4 lata koncertował z nim na wielu europejskich festiwalach. W 1986 r. wystąpił u boku Gerry’ego Mulligana na festiwalu jazzowym w San Remo, a 2 lata później zagrał z Kenny Drew Trío na Festival de Jazz de Lorca-Murcia. Catch (1994), jego pierwszy autorski album nagrany w Hiszpanii, zdobył tytuł Płyty Roku, a „Live At Altxerri” (2004) został wysoko oceniony przez „Jazz Forum”.

Artysta wykonuje również muzykę klasyczną. Zrealizował m.in. dwa projekty muzyczne z Orkiestrą Symfoniczną z Bilbao , a płytę „Different Choice” nagrał z kwartetem smyczkowym Apertus String Quartet. W 2013 r. wystąpił z Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Krzesimira Dębskiego w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego.

Mieszka w Hiszpanii, gdzie nagrywa i koncertuje, a także uczy gry na klarnecie i saksofonie w Centro Superior de Música del País Vasco „Musikene” w San Sebastian oraz w Conservatorio de Leioa.


  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm