Aktualności
Nahorny Trio w Jazz.PLKoncert urodzinowy Włodka Nahornego w piątek 19 listopada na antenie Dwójki oraz online

W najbliższej odsłonie cyklu „Jazz.PL” radiowej Dwójki wystąpi Trio Włodzimierza Nahornego. Wybitny jazzowy pianista, saksofonista i kompozytor muzyki filmowej świętował niedawno 80. urodziny. Z tej okazji jego grupa zaprezentuje w Studiu S3 Polskiego Radia przekrojowy, jubileuszowy materiał ze swojego bogatego, ponad 30-letniego dorobku.

Premiera wydarzenia w piątek 19 listopada o godz. 18.00 na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia. Koncert będzie dostępny również – w formie streamingu wideo – na Facebooku, kanale YouTube stacji i stronie dwojka.polskieradio.pl. Wydarzenie odbędzie się z udziałem publiczności – z zachowaniem reżimu sanitarnego. Na słuchaczy czeka ograniczona pula zaproszeń – można je zdobyć słuchając Dwójki.

Włodzimierz Nahorny Pianista, saksofonista, kompozytor i aranżer, urodzony 5 listopada 1941 w Radzyniu Podlaskim. Studiował grę na klarnecie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Sopocie. Już w czasie studiów w 1959 r. założył własny zespół – kwartet Little Four. W 1962 zadebiutował na festiwalu Jazz Jamboree w Warszawie jako solista-saksofonista w big-bandzie Jana Tomaszewskiego. W 1965 założył własne trio. Jako pianista, saksofonista, flecista, kontrabasista, kompozytor i aranżer współpracował m.in. z Andrzejem Kurylewiczem, Krzysztofem Sadowskim, Andrzejem Trzaskowskim i Janem Ptaszynem Wróblewskim, wokalistkami – Marianną Wróblewską i Łucją Prus, zespołami Novi Singers i Breakout oraz Studiem Jazzowym Polskiego Radia. Jest kompozytorem muzyki filmowej i teatralnej, napisał wiele piosenek oraz jedną z najpiękniejszych i najpopularniejszych ballad polskiej muzyki rozrywkowej – „Jej portret” ze słowami Jonasza Kofty. Będąc niezwykle wszechstronnym artystą, chętnie łączy jazz z muzyką poważną, tworząc w ten sposób nową jakość – muzykę współczesną, czerpiącą inspirację z wielu stylów i gatunków. Nagrał serię płyt z jazzową interpretacją twórczości: Karola Szymanowskiego, Fryderyka Chopina i Mieczysława Karłowicza. W 1991 roku powołał do życia kolejne autorskie trio, w którym grają również: Mariusz Bogdanowicz na kontrabasie i Piotr Biskupski na bębnach.

– Moje trio to podobno najdłużej istniejące trio w historii polskiego jazzu. Pierwszy koncert odbył się w sierpniu 1991 roku w legendarnym klubie Akwarium w Warszawie. Tworzę je wraz z Mariuszem i Piotrem – oni grają ze sobą jeszcze dłużej. Obaj wnoszą do zespołu, oprócz nieprzeciętnych umiejętności, również pozamuzyczne wartości. Piotr – spokojny, łagodzący napięcia. Mariusz – dusza zespołu – dba o morale i logistykę. Przez ponad 30 lat zagraliśmy setki koncertów, nagraliśmy sporo płyt – mówi Włodzimierz Nahorny.

Muzyka tria to wspaniałe, niepowtarzalne kompozycje lidera. Pełna słowiańskiej liryki poezja, romantyzm, refleksja, język niedefiniowalny. Włodzimierz Nahorny to artysta o niespotykanej wrażliwości, jednocześnie pełen energii i nowatorskich koncepcji. Krytycy nazywają go Chopinem jazzu, o czym będzie można się przekonać już w najbliższy piątek.

„Jazz.PL” to audycja, w której prezentowane są nowe, premierowe produkcje koncertowe z polskimi jazzmanami w rolach głównych. Zapraszają dziennikarze Dwójki: Piotr Metz, Andrzej Zieliński i Roch Siciński. „Jazz.PL” w każdy piątek o godzinie 18.00 na falach Programu 2 Polskiego Radia i online – na: Facebooku, kanale YouTube stacji i stronie internetowej dwojka.polskieradio.pl.

Początek koncertu Włodzimierz Nahorny Trio i transmisja wydarzenia – w piątek 19 listopada o godz. 18.00.

Wszystkie dotychczasowe koncerty z cyklu „Jazz.PL” do obejrzenia pod linkiem https://www.polskieradio.pl/463

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm