Aktualności

25-lecie Jazzu w Muzeum 
The New York Voices
7.12.2018 (piątek), godz. 19.00
Kino Komeda
al. Powstańców Wielkopolskich 22
Ostrów Wielkopolski

Bilety: 100 zł/ulgowy 80zł

New York Voices w Ostrowie Wlkp!Amerykańska grupa wokalna wystąpi 7 grudnia na gali z okazji 25-lecia cyklu Jazz w Muzeum

Zespół został założony przez studentów Ithaca College Darmona Meadera, Petera Eldridge’a, Kim Nazarian, Caprice Fox oraz osobę spoza grupy Sarę Krieger. Debiutancki koncert miał miejsce na tej uczelni w 1987 r., ale pierwszy ich koncert dla szerszej publiczności odbył się w lutym 1988 r. w nowojorskim Town Hall. To właśnie ten koncert pozwolił zaistnieć zespołowi na nowojorskiej scenie jazzowej, zdominowanej dotychczas przez Manhattan Transfer.

W 1989 r. NYV  podpisał kontrakt płytowy z GRP Records, gdzie nagrali swój debiutancki album zatytułowany „New York Voices”. W latach 1989 – 94, kiedy to nagrywali dla tej wytwórni, precyzyjnie budowali swój artystyczny wizerunek. W 1992 r. odeszła z zespołu Sara Krieger a w jej miejsce pojawiła się Lauren Kinhan. Dwa lata później grupę opuścił Caprice Fox i odtąd w niezmienionym składzie osobowym jako kwartet, szybko zyskali pozycje wielkiej jazzowej gwiazdy, występując w najważniejszych salach koncertowych oraz festiwalach jazzowych.

Ich muzyka mocno ukorzeniona jest w jazzie ale zauważalne są mocne wpływy brazylijskie, r&b, muzyki klasycznej i muzyki popularnej. Zawsze jednak ich muzyka, wykonywana jest z niezwykłą autentycznością i kreatywnością, zawierająca brawurowe interpretacje znanych światowych standardów oraz ogromną siłą swingu.

W nagraniach płytowych otaczali się zawsze znanymi muzykami ( Dave Weckl, Mulgrew Miller, Michael Formanek, Gary Burton, Russel Malone czy Gil Goldstein) i orkiestrami ( Count Basie Orchestra, WDR Big Band Cologne, Don Sebesky Big Band czy Bob Mintzer Big Band). Nagraniami i koncertami składali hołd wielkim artystom jak: Antonio Carlos Jobim, Ella Fitzgerald czy Paul Simon. Zapraszali do wspólnych koncertów Ray’a Browna, Bobby’ego McFerrina, Nancy Wilson, George’a Bensona, Jona Hendricksa, Annie Ross, The Manhattan Transfer, Ivana Linsa i Paquito D’Rivera.

W 2015 r. w Blue Note w Tokio New York Voices wystąpił wspólnie z Big Bandem Boba Mintzera. Jak się okazało to spotkanie zaowocowało wydaniem w tym roku wspólnej płyty, która jest ostatnim a zarazem rocznicowym albumem zespołu. W tym roku bowiem obchodzą 30 –tą rocznicę działalności artystycznej. Należałoby jeszcze dodać, że poza koncertami i nagraniami płyt, New York Voices działa również w dziedzinie edukacji muzycznej. W 2009 r. uruchomili New York Voices Vocal Jazz Camp na Bowling Green State University w Ohio, by po latach przenieść się do Ithaca College Camp w stanie Nowy Jork. Natomiast od  2016 r. organizują coroczny obóz wokalny w miejscowości Ptuj w Słowenii.

O New York Voices można mówić wyłącznie w samych superlatywach, gdyż żaden ich koncert nie schodzi poniżej klasy mistrzowskiej, a to charakteryzuje tylko nielicznych.

Na koncercie w Gorzowie Wielkopolskim zaśpiewają:
Lauren Kinhan, Kim Nazarian, Darmon Meader, Peter Eldridge

Towarzyszyć im będzie sekcja w składzie:
Claus Dieter Bandorf - fortepian
Christian von Kaphengst - kontrabas
Gabriel Hahn - perkusja


  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm