Aktualności
fot. Filip BłażejowskiNie żyje Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz!Legendarny saksofonista, pionier polskiego jazzu, kompozytor muzyki filmowej, zmarł 31 lipca 2021

Jerzy Matuszkiewicz odszedł w swoim domu w Warszawie dziś w sobotę 31 lipca o godz. 12.39  – poinformował opiekun „Dudusia” Piotr Cholewiński, który był przy Nim w godzinę śmierci.

Miał 93 lata. Urodził się 10 kwietnia 1928 roku w Jaśle. Wychowywał się we Lwowie, po wojnie przeniósł się z rodzicami do Krakowa, gdzie w 1946 roku zaczął grać na klarnecie i saksofonie.

Ojciec i pierwszy król jazzu w powojennej Polsce, saksofonista, klarnecista, założyciel i lider zespołu Melomani – pierwszego po wojnie autentycznego zespołu jazzowego, z którym przeszedł triumfalną drogę od katakumb do filharmonii, uczestnik-bohater historycznych pierwszych Festiwali Muzyki Jazzowej w Sopocie w 1956 i 1957 roku, aranżer, kompozytor muzyki do słynnych filmów i seriali telewizyjnych, autor niezapomnianych przebojów.

Miesiąc temu został uhonorowany nagrodą Orła za Osiągnięcia życia – najbardziej zaszczytną nagrodą Polskiej Akademii Filmowej.

Żegnaj, kochany „Dudusiu”! Twoje odejście to definitywny koniec epoki. Pozostaniesz w naszej pamięci na zawsze, pozostanie Twoja muzyka. Króluj nam wiecznie!

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm