Aktualności
Nigel Kennedy
fot. Paul Mitchell



NIGEL KENNEDY’S POLISH WEEKEND

JF



Podczas długiego weekendu, 29 – 31 maja, w londyńskim South Bank Center, zaprezentowany zostanie wielki projekt poświecony polskiej muzyce, którego kuratorem i dyrektorem artystycznym jest brytyjski skrzypek Nigel Kennedy.

Będzie to kulminacja i zwieńczenie, realizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza, programu POLSKA! YEAR, ponad rocznego programu promocji polskiej kultury w Wielkie Brytanii.

Opisywany jako „skrzypek pierwszej wody”, „najwyrazistszy brytyjski skrzypek naszych czasów”, „najbardziej butny facet, jaki kiedykolwiek dotknął Stradivariusa” (,,The Times”, 2008), mieszkający obecnie w Krakowie Kennedy może poszczycić się ogromną wiedzą i godną pozazdroszczenia siecią kontaktów na różnych płaszczyznach polskiego życia muzycznego. Podczas Nigel Kennedy Polish Weekend artysta przybliży te doświadczenia londyńskiej publiczności, dając jej niespotykany, bardzo osobisty i barwny obraz polskiej kultury.

Podczas weekendowych wydarzeń w Royal Festival Hall (trzy koncerty) i Queen Elizabeth Hall (cztery koncerty) będzie można posłuchać Kennedy’ego solo jak również partnerującego młodszym kolegom w bardzo zróżnicowanym repertuarze obejmującym jazz bigbandowy, eksperymentalny i wokalny, oraz folk i muzykę klezmerską. Ukłonem w stronę klasycznych zamiłowań Kennedy’ego będzie brytyjski debiut założonej przez niego Orchestra of Life oraz Nigel Kennedy’s Chopin Super Group. Ważnym wydarzeniem będzie występ Nigel Kennedy's World Cup Project, podczas którego artysta wraz z zespołem wykona autorską, w dużej mierze improwizowaną kompozycję stanowiącą  tło muzyczne do pokazu zarejestrowanego na taśmie filmowej meczu Polska – Anglia z 1973 roku, kiedy to po raz pierwszy w historii Anglia nie zakwalifikowała się do Mistrzostw Świata.

W Southbank Centre zagości także czołowa polska grupa breakdance’owa, Missionaries of Rhythm oraz wybitny polski lutnik Grzegorz Bobak, który poprowadzi warsztaty pokazujące, jak wyrabia się skrzypce. Podczas Weekendu serwowane będą polskie potrawy i napoje, dzięki czemu będzie można zapoznać się z różnorodnymi, często nieznanymi Brytyjczykom smakami Polski.

Oddajmy głos Nigelowi Kennedy'emu:
„Żyję w Polsce już od pewnego czasu i dobrze poznałem tamtejsze życie – od muzyki i piłki nożnej po wspaniałe piwo i wódkę. W Polsce jest atmosfera umożliwiająca rozkwit wszelkich gatunków muzycznych. Różnorodność życia muzycznego w Polsce wiele mi dała jako muzykowi. Chciałem przywieźć do Londynu trochę polskiej kultury i na chwilę zmienić Southbank Centre w miniaturową Polskę”.

Jak mówi Marshall Marcus, dyrektor muzyczny Southbank Centre:
„Nigel Kennedy to artysta trafiający we wszystkie gusta. Jesteśmy zachwyceni, że możemy gościć jego i specjalnie przez niego wybranych kolegów z Polski przez weekend, który z pewnością będzie niezapomnianym punktem kulminacyjnym fetowania Polski i polskiej kultury w Wielkiej Brytanii. Jesteśmy bardzo wdzięczni Polska! Year za wsparcie dla Nigel Kennedy’s Polish Weekend”.

PROGRAM NIGEL KENNEDY’S POLISH WEEKEND

Sobota - 29 maja 2010
W uznaniu dla stuletniej tradycji muzyki jazzowej w Polsce i znaczącej roli, jaką odgrywa we współczesnym jazzie europejskim. Polski Weekend rozpocznie się występem trębacza Roberta Majewskiego i pianisty Marcina Wasilewskiego, którym towarzyszyć będą Adam Kowalewski (kontrabas) i Krzysztof Dziedzic (perkusja).  Podczas popołudniowego koncertu w Purcell Room będzie można posłuchać charakterystycznie ciepłej i wyrazistej gry Majewskiego.

Jeden z najgorętszych obecnie zespołów polskiej sceny muzycznej, Zakopower, łączący polską muzykę ludową z popem i elektroniką, wypełni Queen Elizabeth Hall żywiołowymi dźwiękami spod Tatr. Często porównywany do The Pogues Shane’a MacGowana zespół czterech górali pod przewodnictwem charyzmatycznego skrzypka i wokalisty, Sebastiana Karpiela-Bułecki, zdobył w 2008 prestiżową Nagrodę Muzyczną Fryderyk.

Zwieńczeniem dnia i jednym z centralnych punktów całego Weekendu będzie wieczorny koncert w Royal Festival Hall, gdzie zadebiutuje Orchestra of Life Nigela Kennedy’ego, nowy skład z udziałem wybitnych młodych muzyków, czujących się równie dobrze w repertuarze klasycznym co w jazzie czy improwizacji. Po raz pierwszy brytyjska widownia będzie miała szansę zapoznać się z unikalnym międzygatunkowym programem obejmującym utwory Bacha i Duke’a Ellingtona. Orchestra of Life zaprezentuje wybór koncertów skrzypcowych Bacha przeplatając je autorskimi aranżacjami utworów Ellingtona na skrzypce i orkiestrę. – Kocham pracę z młodymi ludźmi o otwartych umysłach; ich energię i świeżość w podejściu do muzyki. Ten narybek dobrze świadczy o dyscyplinie i spontaniczności polskiej kultury – mówi Kennedy o pracy z Orchestra of Life.

Niedziela, 30 maja 2010
Jeden z czołowych polskich pianistów młodego pokolenia i członek słynnego Nigel Kennedy Quintet, trzydziestoczteroletni Piotr Wyleżoł zagra ze swoim Piotr Wyleżoł Quintet w Purcell Room w niedzielę, 30 maja. Wyleżoł występował na całym świecie jako solista oraz razem z czołowymi polskimi wykonawcami i międzynarodowymi sławami takimi jak Gary Bartz, John Purcell, Urszula Dudziak, Steve Logan, Monty Watters, Janis Siegel i innymi. Jego trio wydało ostatnio trzeci album „Children’s Episodes”, który spotkał się z wielkim uznaniem krytyków.

W kolejnej odsłonie Nigel Kennedy dołączy do legendy polskiej muzyki klezmerskiej, zespołu Kroke. W Queen Elizabeth Hall odbędzie się godzinny koncert porywającej muzyki folk. Wywodząc się z żydowskiej tradycji klezmerskiej, styl Kroke łączy w sobie elementy jazzu i „muzyki świata”, urozmaicony akcentami orientalnymi i muzyką Wschodu. Działające już piętnasty rok trio (akordeon, altówka, kontrabas) wydało osiem albumów, które spotkały się z uznaniem na całym świecie; w tym także nagrany z Nigelem Kennedym „East Meets East

Kulminacją dnia będzie Nigel Kennedy's World Cup Project: England v Poland 1973 w Royal Festival Hall – widzowie będą mieli szansę stać się świadkami niezwykłego połączenia dwóch wielkich pasji Kennedy’ego: muzyki i piłki nożnej. Artysta wraz z występującymi podczas weekendowych wydarzeń muzykami wykona skomponowane przez siebie, w dużej mierze improwizowane tło muzyczne do pokazu rejestracji meczu Polska – Anglia z 1973 roku. Był to pierwszy mecz w historii Anglii, kiedy ta nie zakwalifikowała się do Mistrzostw Świata. – Myślę, że piłka nożna i muzyka wykazują wiele podobieństw: piłka nożna łączy ludzi i muzyka też jest po to, żeby taki cel realizować. Poza tym obie łączą ludzi ponad podziałami narodowymi – wyjaśnia Nigel Kennedy.

Poniedziałek, 31 maja 2010
Ostatniego dnia Polskiego Weekendu w londyńskiej Queen Elizabeth Hall wystąpi ze swoim zespołem polska supergwiazda Anna Maria Jopek. Jej muzyka to mieszanka elementów zaczerpniętych z jazzu, folku i tradycji klasycznej owocująca niepowtarzalnym stylem wokalistki. Od czasu kiedy reprezentowała swój kraj na konkursie Eurowizji w 1997 Jopek zdobyła nagrody na większości konkursów muzycznych w Polsce, a jej płyty osiągają status złotych i platynowych. Regularnie współpracuje ze światowej sławy muzykami od Pata Metheny’ego i Branforda Marsalisa po Dhafera Youssefa.

Jednym z najważniejszych wydarzeń weekendu będzie występ Nigel Kennedy’s Chopin Super Group, który odda hołd największemu polskiemu kompozytorowi, Fryderykowi Chopinowi grając w Royal Festival Hall wyjątkowy koncert ku jego pamięci. Wieczór rozpocznie występ czołowego polskiego pianisty Janusza Olejniczaka, autora partii fortepianowych do oskarowego filmu „Pianista” Romana Polańskiego. Następnie Nigel Kennedy oraz goście specjalni, w tym Anna Maria Jopek, zaprezentują współczesne interpretacje kompozycji Chopina.

W Purcell Room wystąpi Jarek Śmietana Quartet. Śmietana, jeden z największych polskich gitarzystów jazzowych, dawał koncerty i występował na festiwalach na całym świecie z takimi sławami polskiego i światowego jazzu jak Art Farmer, Freddie Hubbard, Eddie Henderson, Joe Zawinul, Gary Bartz, Carter Jefferson, Vince Mendoza, John Abercrombie, Hamiet Bluiett, Idris Muhammad, czy Ronnie Burrage. Jest kompozytorem i autorem ponad dwustu nagrań jazzowych, jako lider nagrał ponad dwadzieścia albumów.

Na zakończenie Polskiego Weekendu w Southbank Centre w centrum uwagi znajdzie się składający się z czołowych polskich muzyków nowego pokolenia Nigel Kennedy Quintet. W Queen Elizabeth Hall zagrają dynamiczny i wybuchowy zestaw kawałków jazzowych. Kwintet wywarł ogromne wrażenie na festiwalu Proms w 2008, od tej pory zrealizował szereg nagrań dla EMI Classics (w tym najnowszy, mający się niebawem ukazać krążek „Shhh!”).

Nigel’s Front Room Late
Sobota, niedziela i poniedziałek, Sala Główna Queen Elizabeth Hall
22.30 (sobota, poniedziałek) 22.00 (niedziela)
Każdego wieczora Nigel Kennedy będzie gospodarzem specjalnych nocy klubowych, podczas których zagrają uczestnicy festiwalu, DJ-e a także muzycy regularnie pojawiający się w polskich klubach jazzowych. Te nieoficjalne jam sessions pozwolą zapoznać się z doborowym zestawem polskich i angielskich muzyków jazzowych różnych pokoleń. Atmosfera wieczorów ma odzwierciedlać bogactwo undergroundowej sceny jazzowej w Polsce.

- W Polsce muzyka powstaje w bardziej naturalnych okolicznościach niż w Anglii – zdaje się być bliżej związana z życiem. Wieczorem idziesz na drinka, może coś zjeść, a gdzieś w tle grają muzycy – o to chodzi w tych jam sessions. Będziemy jedli polskie jedzenie, pili polski alkohol przy dźwiękach muzyki – opowiada Kennedy.

Missionaries of Rhythm
Missionaries of Rhythm to krakowska grupa breakdance’owa, której występy będzie można zobaczyć w weekend. Jedenastu tancerzy występuje razem już od lat wygrywając krajowe i międzynarodowe konkursy. Missionaries of Rhythm regularnie organizują warsztaty taneczne i kursy tańca w Krakowie, często występują w programach i widowiskach. Latem można podziwiać ich pokazy na Rynku Głównym w Krakowie, w pobliżu pomnika Mickiewicza.

Warsztaty lutnicze
Poznawaj, ucz się i odkrywaj tajniki pracy lutnika pod okiem wybitnego polskiego znawcy tego rzemiosła, lutnika Grzegorza Bobaka. Trzydziestotrzyletni Bobak fach odziedziczył po ojcu, cenionym polskim lutniku, Janie Bobaku, uczył się także w Chicago School of Violin Making oraz w chicagowskim warsztacie Williama Harrisa Lee. Aktualnie Bobak mieszka i pracuje w Nowym Targu, gdzie z powodzeniem prowadzi rodzinny warsztat – Bobak Violino Workshop.


Sobota 29 maja
Majewski and Friends
Purcell Room, godz. 15.00
Bilety £10

Sobota 29 maja
Zakopower
Queen Elizabeth Hall, godz. 17.00
Bilety £5-20

Sobota 29 maja
Nigel Kennedy’s Orchestra of Life
Bach i Ellington
Royal Festival Hall, godz. 19.30
Bilety £9-38

Niedziela 30 maja
Piotr Wyleżoł Quintet
Purcell Room, godz. 14.00
Bilety £5

Niedziela 30 maja
Kroke
Queen Elizabeth Hall, godz. 16.00

Niedziela 30 maja
Nigel Kennedy World Cup Project: England v Poland 1973
Royal Festival Hall, godz. 19.30
Bilety £9-25

Poniedziałek 31 maja
Anna Maria Jopek
Queen Elizabeth Hall, godz. 13.00
Bilety £10-12

Poniedziałek 31 maja
Nigel Kennedy’s Chopin Super Group
Royal Festival Hall, godz. 15.00
Bilety £9-25

Poniedziałek 31 maja
Jarek Śmietana Quartet
Purcell Room, godz. 18.00
Bilety £10

Poniedziałek 31 maja
Nigel Kennedy Quintet
Queen Elizabeth Hall, godz. 20.00
Bilety £9-30

Southbank Centre – największe centrum artystyczne w Wielkiej Brytanii, zajmuje powierzchnię 8,5 hektara w tętniącej życiem kulturalnym dzielnicy South Bank nad Tamizą. Niezwykła artystyczna i architektoniczna tradycja obiektu sięga zorganizowanego w roku 1951 Festival of Britain. W Southbank Centre mieszczą się Royal Festival Hall, Queen Elizabeth Hall, Purcell Room i The Hayward oraz The Saison Poetry Library i Arts Council Collection. Royal Festival Hall ponownie udostępniono publiczności w 2007 po kapitalnym remoncie oraz zagospodarowaniu okolicznego terenu.

POLSKA! YEAR to ponad 200 projektów przybliżających brytyjskiej publiczności najciekawsze dokonania polskiej kultury i twórczość najwybitniejszych polskich artystów. Koordynatorem programu kulturalnego POLSKA! YEAR jest Instytut Adama Mickiewicza, instytucja rządowa, której zadaniem jest promowanie polskiej kultury za granicą oraz inicjowanie międzynarodowej współpracy kulturalnej.

www.iam.pl

 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm