Aktualności

Noc Jazzu na Akademii Sztuk Przepięknych 
1 sierpnia 2018 - środa
P.Unity
Tomasz Chyła
Laboratorium

2 sierpnia 2018, czwartek
Bibobit

Mała Scena
2 sierpnia 2018, czwartek
23:10 - Laboratorium





Noc Jazzu na ASP – Pol’and’Rock



1 i 2 sierpnia w Kostrzynie na Odrą znów zabrzmi jazz – Laboratorium, Tomasz Chyła Quintet, Bibobit oraz P.Unity

Mimo że jazzmani wielokrotnie gościli na Woodstocku, to właśnie w 2017 roku po raz pierwszy w historii festiwalu powstała scena dla muzyki improwizowanej. „Noc Jazzu” zainicjowana została przez magazyn JAZZ FORUM i Jurka Owsiaka.

Zeszłoroczne, fantastyczne przyjęcie na Akademii Sztuk Przepięknych sprawiło, że projekt będzie kontynuowany. W tym roku, choć pod inną nazwą – Po’andRock, stawiamy na potężną dawkę energii! Połączenie doświadczenia z młodzieńczą ekscytacją.

Jazz od zawsze był muzyką wolności, co w dzisiejszych czasach na nowo nabiera znaczenia. Czy istnieje w Polsce bardziej odpowiednie miejsce na jazzowy manifest wolności?
Bądźmy tam wszyscy razem!
Asia Pieczykolan, JAZZ FORUM


LABORATORIUM

Fenomen polskiego jazzu! Jeden z najbardziej ekscytujących i najdłużej funkcjonujących zespołów na scenie muzyki improwizowanej w naszym kraju. Wybuchowa mieszanka brzmieniowa i muzyka niezwykle osobista.

Janusz Grzywacz - instrumenty klawiszowe
Marek Stryszowski - saksofon altowy, sopranowy, EWI, wokal
Krzysztof Ścierański - gitara basowa
Marek Raduli - gitara
Grzegorz Grzyb - perkusja
gość specjalny: Bernard Maseli - vibrafon

 „Laboratorium, grupa która pod koniec lat 70. minionego stulecia była u szczytu swojej sławy, a niektórzy nawet wówczas twierdzili, że jest najpopularniejszym zespołem jazz-rockowym w Europie, powróciło na estrady krajowe i zagraniczne.
W rozwoju artystycznym Laboratorium zachowało pewną konsekwencję. Zmieniał się skład osobowy grupy, zmieniały się instrumenty, ale zawsze i wszędzie była to ”Laborka”. (…)

Filarami owej Laborki, od samego początku do dziś, byli i są dwaj koledzy z lat dziecięcych, z tej samej ulicy i tych samych szkół, Janusz GrzywaczMarek Stryszowski. (…)

Wcale nie jest łatwo utrzymać legendę, jeszcze trudniej jest ją utrzymywać aktywnie, bo przecież wielu niegdysiejszym gwiazdom wcale się to nie udało. Ale muzyka grupy Laboratoriumi jej niepowtarzalne brzmienie bronią się same. Ci, co pamiętają ich z okresu największej świetności utrzymują się w tym przekonaniu, a dla tych, którzy słyszą ich po raz pierwszy jest to tak duża dawka wrażeń artystycznych, że wpisują się bezkrytycznie w grono wielbicieli bez wątpienia legendarnej grupy Laboratorium.”
Wiesław Siekierski, tekst archiwalny

TOMASZ CHYŁA QUINTET

Szturmem weszli na polską scenę muzyki improwizowanej udowadniając, że młody polski jazz rośnie w siłę.



„(...) Tomasz Chyła Quintet najpierw wbił mnie w krzesło swoją muzyką, potem poczułem, jak pod jej wpływem zaczyna trzeszczeć pode mną. W końcu energia płynąca ze sceny kazała mi wstać, by przyglądać się temu wszystkiemu z bliska.(...)”

Ether Jazzu

To doskonale doprecyzowana wizja muzyki, jaką ma lider tego zespołu - skrzypek Tomasz Chyła, który do współpracy zaprosił znakomitych muzyków. Jego pozornie niepasujący do jazzu instrument, błyskotliwie funkcjonuje w symbiozie z resztą członków zespołu, którzy prężnie budują i rozwijają trójmiejską

Laureaci Grand Prix 40. Międzynarodowego Festiwalu „Jazz Juniors”. W swoim dorobku mają album „EternalEntropy”

Tomasz Chyła - skrzypce
Piotr Chęcki - saksofon
Szymon Burnos - fortepian
Krzysztof Słomkowski - kontrabas
Sławomir Koryzno - perkusja

BIBOBIT

Jednoczą jazz, elektronikę oraz hip-hop. Zespół, który powstał, aby grać na żywo. „To jest ta muzyka!” – Michał Urbaniak



Autorami projektu są Daniel Moszczyński i Bartek Pietsch. Zespół, którego nie da się̨ opisać jednym zdaniem, ponieważ świadomie przekracza granice gatunkowe. „Chcemy podejść do tematu inaczej. Połączyć jazzowe harmonie i improwizacje z rapem, podsmażyć je na elektronicznych tłustych brzmieniach i doprawić muzycznymi skojarzeniami każdego z nas. Kochamy żywe brzmienia, a nowoczesność bardzo nas inspiruje. Robimy jazz, groove, hip-hop, melodie, śpiewy i rymy”.

Na froncie grupy zobaczyć można śpiewająco-rapującego Daniela Moszczyńskiego – artystę, zawodnika, który celowo nie trzyma się sztywno jednej gatunkowej estetyki. Ten zespół na dotychczasowych koncertach udowodnił, że powstał, aby grać na żywo!

Daniel „Wolny” Moszczyński - wokal, samplery, vocoder, adaptery, talk box
Bartek Pietsch - bas, wokal
Zdzisław Babiarski - klawiszeJan Adamczewski - saksofon Waldemar Franczyk - perkusja
Patrycjusz Gruszecki - trąbka

Niedługo po tym jak pojawiła się ich debiutancka Ep-ka EP1, wystąpili na „Orange Warsaw Festival”, „Kaliningrad City Jazz” czy „Enea Spring Break.” Tam pokazali, że za sprawą ich koncertowej energii w niezwykły sposób zabierają publikę do swojego świata.
Występowali na wspólnej scenie przed: Hipnotic Brass Ensamble, Richardem Boną, Keyonem Harroldem, Corym Henrym, Dirty Loops czy Michałem Urbaniakiem i za każdym zdobywali kolejnych słuchaczy.
W ich singlowym debiucie pt. „Plotka” wzięła udział Urszula Dudziak, a w marcu ukazał się ich pierwszy album „Podróżnik”.

P.UNITY

„Na pograniczu jazzu i hip-hopu nie padł jeszcze ani ostatni bit”



Energetyczna bomba o sile rażenia 50 megaton. Wychowani na muzyce The Roots, Prince’a czy George’a Clintona biorą z funku to co najlepsze, dodają odrobinę słowiańskiej psychodelii, duszą w sosie z soulu i serwują bez kompleksów w swoim unikalnym stylu.

Mimo że zespół istnieje od 2014 roku, w ich muzyce słychać ponad 10 lat wspólnej pracy nad unikalnym brzmieniem.

W marcu 2017 ukazała się pierwsza EP-ka zespołu – „Mango”. W tym samym roku P.Unity zaaranżowało i nagrało dwa utwory na najnowszą płytę Michała Urbaniaka „Beats & Pieces”.

Maciej Sondij - gitara
Miłosz Oleniecki - klawisze
Rafał Dutkiewicz - perkusja
Adrian Manowski - bas
Jędrzej Dudek - wokal
Weronika Grzesiewicz - wokal
Sara Jaroszyk - wokal
Bartosz Tkacz - saksofon
Witold Haliniak - puzon





  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm