Aktualności
NOWI W MIEŚCIE

JFAlters, Rafinieria, Karolina WU, Nic Innego i Orbita Żoliborz – to zespoły, które wystąpią w sobotę 12 czerwca w Warszawie na festiwalu Nowi w Mieście odbywającym się w ramach Warsaw Summer Jazz Days 2010. Centralny Basen Artystyczny,  ul. Konopnickiej 6, start o godz. 19.00.

ALTERS
Współpraca Michała Sołtana, Roberta Pludry z Pawłem Zalewskim zaczęła się w 2006 roku. W tym czasie zarejestrowali demo zatytułowane „Sen Mara”, a następnie wydany w 2007 przez Lynx Music concept album „Mild”, za który Altersi  otrzymali wiele pozytywnych recenzji.

Od samego początku Alters odwoływali się do audiowizualnego charakteru grup rockowych z lat 70. Rok 2007 to koncerty z duo VJ’skim Fluidacje tworzącym analogowe wizualizacje rodem z epoki psychodelicznego rocka. W tym czasie zespół zaangażował się też w wydarzenie audiowizualne „Genesis” Teatru Studio Test oraz współtworzenie hippisowskiego festiwalu Open Egg w Centrum Sztuki Współczesnej.

W roku 2008 zespół nawiązał współpracę z Markiem Ałaszewskim, liderem popularnej w latach 70. polskiej grupy Klan. W tym samym czasie z ALTERSAMI grała również skrzypaczka i wokalistka Marta Zalewska, z którą w lipcu 2008 zespół zdobył główne nagrody w konkursie Niemen Non Stop, a następnie z jazz-rockowo-progresywnym materiałem zagrał na Jazz Forum Festival „Ci, na których liczymy” w warszawskim Tygmoncie.

Wiosna 2009 to powrót Pawła Zalewskiego i zaangażowanie nowego basisty Stefana Nowakowskiego, co zaowocowało powstaniem całkowicie nowego repertuaru. Alters wrócili do grania energetycznego rock’n’rolla, melodyjnego, ale jednocześnie psychodelicznego i inspirowanego współczesnymi trendami. Efekt pierwszej sesji nagraniowej to singiel promocyjny „The Blue Range”. Płyta zawiera również teledysk do tytułowego utworu oraz utwór „Scream (If I Don’t)”.

http://www.myspace.com/altersmusic
 
RAFINERIA
Tak piszą członkowie zespołu o sobie:
Poczynając od roku 2005 gotujemy najprzeróżniejsze dźwiękowe potrawy. Mamy za sobą wiele smacznych przygód, w tym chociażby Nagroda Muzycznego Naparstka w Debiutach Muzycznych 2008 w Centralnym Basenie Artystycznym. Poprzez nasze konceptualnie dobrane kompozycje pełnowartościowych i świeżych składników odżywczych powstają niezwykle wykwintne muzycznie dania, serwowane zazwyczaj w przepysznie nietuzinkowej formie.

Podrażniamy kubki smakowe nawet najbardziej wybrednego słuchacza, przyprawiamy o głód kulturalny każdego amatora eklektycznych brzmień kuchni fusion. Cierpisz na suchość w ustach? Nęka Cię nieustanne uczucie cierpkości? Rafineria to pożywny posiłek nie zawierający środków konserwujących. Spragnieni zostaną napojeni, głodni – nasyceni.

Pola Trąbińska - głos
Bartosz Ługowski - gitara elektryczna
Paweł Wutkowski - organy, instrumenty klawiszowe, akordeon
Gwidon Wydrzyński - kongi, instrumenty perkusyjne
Kamil Komendecki - gitara basowa
Rafał Dutkiewicz - perkusja
http://www.myspace.com/rafineriaband

KAROLINA WU
jest magistrem sztuki Akademii Muzycznej wydziału instrumentalnego. W najdalszej przeszłości otrzymała nagrody na konkursach wiolonczelowych oraz stypendium dla wybitnie uzdolnionych dzieci.

W przeszłości występowała z koncertami muzyki klasycznej, zarówno solowymi (m.in. wariacje rococo Czajkowskiego z orkiestrą symfoniczną Lwowa) jak i kameralnymi (kwartet smyczkowy, trio fortepianowe) oraz jako członek symfonicznych orkiestr (Junge Koeln Orchester, turecka orkiestra kameralna wykonująca muzykę orientalną)! Wykonywała z zapamiętaniem muzykę współczesną – Filharmonia Wrocławska, Studio im. Lutosławskiego w Warszawie, pierwszy skład zespołu Nonstrom Pawła Mykietyna.

Grała w...  kanale orkiestrowym baletu... na tureckim weselu... w pociągu... na ulicy improwizując w Amsterdamie... koncerty dla maluchów w przedszkolach... Była stypendystką Mozart Akademii w Krakowie finansowanej przez Unię Europejską.

W bliższej przeszłości, po studiach rozpoczęła przygodę z improwizacją oraz dość spory kawał czasu spędziła jako nauczyciel gry na wiolonczeli w szkole muzycznej (jest mianowanym nauczycielem).  Szkoła muzyczna doprowadziła do rewolucyjnych postanowień dotyczących nauki muzyki niemożliwych do realizowania w państwowych szkołach. Improwizacja otworzyła ją na komponowanie.

Jako improwizatorka wystąpiła pierwszy raz w 2001 roku na Mironaliach w projekcie Tuptaptonik.

Od tego czasu grała wiele koncertów z muzyką improwizowaną (CSW, Jazzgot, Djazzpora, Stary Browar w Poznaniu, Polskie Radio Trójka, Jadłodajnia Filozoficzna) m.in. z Mikołajem Trzaską, Tadeuszem Sudnikiem, Michałem Górczynskim. Brała udział w Bauaganie z dj Lenarem w Galerii Off).

Ostatnie lata to współpraca z teatrami i komponowanie muzyki do przedstawień,
współpraca z Teatrem Współczesnym w Warszawie („Wesele” w reżyserii P. Cieplaka), Teatrem Nowym w Łodzi, Teatrem Powszechnym w Warszawie i Teatrem im. Jaracza w Olsztynie.
 
NIC INNEGO
Jakub Sojka czuwa za bębnami. Pól człowiek, pól metronom. Bystry obserwator, który zawsze wie gdzie jest "raz" - szczególnie w rytmach na 5, 7, 9 oraz siedemdziesiąt trzy  osiemdziesiąte piąte. Urozmaica je niebagatelnymi przejściami.

Kuba Bruszewski zwany jest przez niektórych „Godzilla Basu”. To właśnie on przynosi melodyjne motywy w połamanych rytmach. Lider skromny i demokratyczny.

Janek Jędrzejczyk cieszy się, ze większość akordów na pianie elektrycznym brzmi tak samo, co daje duże możliwości eksperymentowania przy niskim ryzyku wtopy.

Damian Zieliński bongosista, na fotografiach live ma zazwyczaj rozmyte dłonie.

Jarek Praszczałek nie tylko na trąbce gra bardzo dużo bardzo różnych rzeczy, ale pamięta co i z kim.

Maciej Zych zakręcony i wyluzowany muzyk o fascynująco nieprzewidywalnych frazach.
Adam Kłosiński przyjazny puzonista o milej aparycji i siarczystym języku.

http://www.myspace.com/nicinnego
 
ORBITA ŻOLIBORZ
czteroosobowy obecnie skład, którego początki sięgają 2005 roku. Przelot z Orbitą to podróż przez intensywne dynamiczne struktury i psychodeliczne przestrzenie. Muzyka Orbity to ścieżka transmigrująca przez różne muzyczne odcienie - elementy nu-jazzowe splecione z free improwizacją. Klasyczne trio: gitara, bas, bębny, poszerzone o spektrum elektronicznych brzmień, wokalu i fletu przetwarzanego live.

Zespół Orbita Żoliborz występował dotychczas m.in. na Open Egg Festival; w Centrum Sztuki Współczesnej (projekt artystyczny Christopha Draegera) 2007,w ramach Festiwalu Sztuki nad Wisłą Przemiany 2009 (barka, TransFORM), Rewizje 2009 oraz w warszawskich klubach.

Michal Gagucki - gitara
India Czajkowska - głos, synth-voice, flet, klawisze
Jacek Mering - gitara basowa
Marek Kanclerz - perkusja
www.myspace.com/orbitazoliborz

Na wszystkie koncerty wstęp wolny

www.adamiakjazz.pl
http://www.basen.art.pl

 


 
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm