Aktualności
Monty WatersODSZEDŁ MONTY WATERS

Filip Guntzel23 grudnia 2008 roku, po ciężkiej chorobie, zmarł amerykański saksofonista Monty Waters.

Urodził się w 1937 roku w Modesto w Californii. Rozpoczął karierę jako sideman w zespołach bluesowych i rhythm and bluesowych u takich gwiazd muzyki jak: B.B. King, Lightnin Hopkins, Little Richard, James Brown i T-Bone Walker. Współpracował z takimi gigantami jazzu jak: Miles Davis, John Coltrane, Art Blakey, Dexter Gordon. Prowadził swój własny big band, w którym grał między innymi młody perkusista Adam Nussbaum. Był jednym z ostatnich muzyków, którzy grali z Chetem Bakerem.

Styl gry Watersa na saksofonie altowym przesiąknięty był duchem Charlie’ego Parkera. W jego wokalu słychać głęboko zakorzenioną tradycję bluesa. Monty Waters, saksofonista i wokalista, miał w swoim programie standardy oraz własne kompozycje do których pisał teksty.

Pod koniec życia osiadł w Monachium, skąd często przyjeżdżał do Polski grywać krótkie trasy koncertowe z Kwintetem Kazimierza Jonkisza. Po ostatniej wizycie w lipcu br. miałem wielki zaszczyt i prawdziwą przyjemność nagrać wraz z Montym jego The Blue Light Cafe, którym dzielę się  z Wami w załączniku. Jest to najprawdopodobniej jego ostatnie studyjne nagranie.

Filip Guntzel

 
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm