Aktualności

Jazz w Podziemiach Kamedulskich
Ola Mońk-Allen Quintet
13.06.2019 (czwartek), godz.19
Podziemia Kamedulskie
ul. Dewajtis 3
Warszawa-Bielany

Wstęp wolny 

Ola Mońko-Allen Quintet w WarszawieKwintet pianistki wystąpi 13 czerwca na koncercie z cyklu Jazz w Podziemiach Kamedulskich

13 czerwca w cyklu Jazz w Podziemiach Kamedulskich na warszawskich Bielanach wystąpi Ola Mońko-Allen Quintet – formacja intrygującej kompozytorki i pianistki, która po długoletnim pobycie w USA powróciła do Polski z nową płytą „Wherever You Are”. Album inspirowany jest najlepszą amerykańską muzyką jazzową lat 60., reprezentowaną przez takie legendy jak John Coltrane, McCoy Tyner, Horace Silver, czy Art Blakey. 

W cyklu Jazz w Podziemiach Kamedulskich Ola Mońko-Allen pojawi się w doborowym towarzystwie uznanych polskich instrumentalistów w składzie:

Aleksandra Mońko-Allen - fortepian
Maciej Sikała - saksofon
Jerzy Małek - trąbka
Michał Barański - kontrabas
Marcin Jahr - perkusja

Aleksandra Mońko-Allen – pianistka i kompozytorka, która po długoletnim pobycie w USA powróciła do Polski z nową płytą „Wherever You Are” („Gdziekolwiek jesteś”) Album inspirowany jest najlepszą amerykańską muzyką jazzową lat 60-tych, reprezentowaną przez takie legendy jak: John Coltrane, McCoy Tyner, Horace Silver, czy Art Blakey.

Ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego na Wydziale Jazzu w Katowicach w klasie fortepianu Wojciecha Niedzieli. Dwukrotnie zdobyła pierwsze miejsce na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy w Słupsku.

W USA kontynuowała naukę w City College of New York w Nowym Yorku przy boku takich wybitnych muzyków jazzowych jak John Patitucci, John Hicks i Ronney Mathews. Ukończyła University of the District of Columbia w Waszyngtonie w klasie fortepianu dr Marvy Cooper. Przez sześć lat prowadziła Chór Gospel w kościele Mt. Calvary Catholic Church w Forestville w stanie Maryland, komponując i aranżując dla niego utwory. Współpracowała z takimi muzykami jak Butch Warren, Eric Allen, Ephraim Wolfolk, Catarina Racha czy Vanessa Williams.

W Podziemiach Kamedulskich Ola Mońko-Allen pojawi się w doborowym towarzystwie uznanych polskich instrumentalistów:

Maciej Sikała należy do ścisłej czołówki polskich saksofonistów tenorowych i sopranowych, od lat zajmuje najwyższe notowania w corocznym rankingu Jazz Top magazynu Jazz Forum. Ukończył Wydział Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Był członkiem kultowej formacji Miłość, Kwintetu Piotra Wojtasika, zespołu Leszka Możdżera i polsko-niemieckiego Sopot-Hamburg Jazz Quintet. Nagrał ponad 50 płyt w tym pięć autorskich, z których dwie były nominowane do nagrody Fryderyka. Jest mistrzem w operowaniu nastrojem, barwą i dynamiką.

Jerzy Małek – od ponad 20 lat jeden z najbardziej cenionych trębaczy w polskim jazzie, czego wyrazem są liczne nagrody, w tym nominacje do Fryderyków w kategorii najlepszy muzyk i kompozytor roku 2012. Uznanie zdobył głównie jako wieloletni członek zespołów Zbigniewa Wegehaupta, Michała Urbaniaka, Zbigniewa Namysłowskiego, Wojtka Karolaka a także dzięki współpracy z gwiazdami jazzu amerykańskiego m.in. z Garym Bartzem, Marią Schneider, Adamem Nussbaumem, Andym Middletone’em. Nagrał osiem autorskich płyt oraz wiele jako sideman z innymi wykonawcami.

Michał Barański – od wielu lat najlepszy polski kontrabasista wg ankiety Jazz Top magazynu Jazz Forum. Absolwent a obecnie wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach. Już w wieku 13 lat koncertował z  amerykańskim klarnecistą Bradem Terrym, wielokrotnie występując w USA. Potem rozpoczął współpracę jako sideman z wieloma wybitnymi artystami polskiej i światowej sceny takimi jak: Bennie Maupin, Nigel Kennedy, Dan Tepfer, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Marcin Wasilewski, Michał Urbaniak, Aga Zaryan, Janusz Muniak, Artur Dutkiewicz, Urszula Dudziak, Ewa Bem. Laureat dwóch nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk.

Marcin Jahr – znakomity perkusista, współpracował m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Piotrem Wojtasikiem, Jackiem Niedzielą, Piotrem Baronem, Garrisonem Fewellem, Mieczysławem Szcześniakiem, Kubą Stankiewiczem, Lorą Szafran z zespołem „New Presentation”, Karolem Szymanowskim, Brandonem Furmanem, okazjonalnie z Tomaszem Stańko, Januszem Muniakiem, Leszkiem Kułakowskim, Krzysztofem Herdzinem, Michałem Kulentym.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm