Aktualności
O!lśnienie Piotra OrzechowskiegoPianohooligan otrzymał Nagrodę Kulturalną Onetu w kategorii Muzyka Poważna.

Piotr Orzechowski Pianhooligan został laureatem Nagrody Kulturalnej Onetu O!lśnienia w kategorii Muzyka Poważna za album „24 Preludes & Improvisations” (Decca) – za odwagę , wirtuozerię, talent i błyskotliwość w łączeniu jazzu z klasyką.

 „Jest to dla mnie zaskoczenie. To bardzo dziwne - płyta, która wygrała, jest płytą naukową. To takie wejście w głąb muzyki jazzowej, tego przedziwnego gatunku. To ciężka radość wygrać z Krystianem Zimmermanem i Arturem Rucińskim” - powiedział Piotr Orzechowski.Posłuchaj/ Pobierz: 
https://UmusicPL.lnk.to/BhwAe

Piotr Orzechowski Pianhooligan  to bohater okładki pierwszego tegorocznego wydania JAZZ FORUM 1-2/2018. W wywiadzie przeprowadzonym przez Marka Romańskiego tak odpowiada na jedno z pytań:

JF: Preludia i improwizacje to też obraz możliwości współczesnej improwizacji. Pojawiają się tam elementy z wielu muzycznych światów – francuski impresjonizm, ekspresjonizm, klasycy wiedeńscy, a nawet ludowa tradycja. Morał z tego taki, że i z tego rodzaju cegiełek można stworzyć jazzową improwizację.

PO: Jazz powinien się otwierać na rozmaite obszary muzyczne. Mój kolega Ignacy Matuszewski, pianista, uważa wręcz, że obecnie ten gatunek jest bardzo zamknięty na nowość, która pączkuje w zupełnie innych rejonach stylistycznych. Tak, jazz powinien obecnie wręcz zachłystywać się dorobkiem historycznej muzyki europejskiej i mnogością powstających wciąż nurtów rozrywkowych, czy awangardowych. Musi to robić, jeśli chce stać się wiodącą, pionierską dziedziną muzyczną na naszej kulturowej mapie, powoli przejmując rolę dawnej muzyki klasycznej.

W styczniowym numerze JAZZ FORUM album „24 Preludes & Improvisations” komentuje w pięciogwiazdkowej recenzji Bogdan Chmura, który pisze m.in. :

„Album jest więc nie tyko prezentacją kunsztu improwizatorskiego pianisty, jego fantastycznej techniki i panowania nad każdym aspektem dźwięku, ale także szerokiego spektrum zainteresowań i ogromnej erudycji. Ważny, inspirujący projekt, rzucający zupełnie nowe światło na kwestie związane z tworzeniem obszernych form przy pomocy narzędzia, jakim jest improwizacja”.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm